konto usunięte

Temat: newsy :)

http://www.zeldman.com/2009 /07/16/web-fonts-now-for-real/

konto usunięte

Temat: newsy :)

Za aktualnościami Biblioteki Analiz:

KRAKTypo 2009

Wszystkich, którym bliska jest typografia, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w jej rozwoju i upowszechnianiu oraz zaangażować się w wymianę myśli i doświadczeń, informujemy o drugiej edycji KRAKTypo 2009, która odbędzie się w Krakowie w dniach 8-11 listopada.

W programie:
- warsztat kaligraficzny Henryka Sakwerdy,
- warsztat literniczo-linorytniczy Franciszka Otto,
- warsztat składu czcionkowego i druku typo Roberta Chwałowskiego,
a także wykłady: Tomasza Bierkowskiego, Roberta Chwałowskiego, Marcina Frontczaka, Artura Frankowskiego, Ewy Sataleckiej, Piotra Sierżęgi, Jerzego Skakuna, Krzysztofa Tyczkowskiego, Roberta Olesia i Andrzeja Tomaszewskiego oraz projekcje filmów o typografii, panele dyskusyjne itp.

Jednocześnie organizatorzy tego przedsięwzięcia będą celebrować jubileusz Stefana Szczypki (na zdjęciu) - artysty grafika, absolwenta renomowanej pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego i ucznia Romana Tomaszewskiego, mistrza i mentora polskich typografów.

Szczypka jest autorem wielu innowacyjnych realizacji ze wszystkich dziedzin projektowania
graficznego - prasy, czasopism, książek, plakatu, akcydensów, multimediów, animacji i scenografii. Od połowy lat 80. absolutny pionier komputerowych technik projektowania publikacji, zwany "ojcem polskiego DTP" i prekursor cyfrowej typografii - autor wzorcowego kanonu polskich znaków diakrytycznych i projektant pism dziełowych. Autor wielu publikacji dotyczących procesu twórczego i warsztatu projektanta.

Wykładowca Akademickiego Kursu Typografii W swoich wykładach chętnie podejmuje złożone problemy warsztatu i dzieła w warunkach zmieniającego się pod wpływem postępu technicznego, regresu kultury i obyczaju otoczenia. Wielokrotny dyrektor artystyczny wydawnictw i redakcji. Twórca i właściciel Studia STR.

Informacje i zgłoszenia pod adresem: www.kraktypo.pl. Ilość miejsc w warsztatach ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

konto usunięte

Temat: newsy :)

Cytuję za webhosting.pl:

WOFF: Mozilla chce odmienić strony WWW nowym formatem fontów

(...) Mozilla zapowiedziała, że oficjalnie wprowadzi do Firefoksa 3.6 obsługę Web Open Font Format. Pozwoli to na wykorzystanie jako argumentu dyrektywy @fontface specjalnego webowego formatu czcionki, który zawiera takie same krzywe, jak jego wektorowe odpowiedniki dla systemów operacyjnych, ale nadaje się do wykorzystania tylko na WWW.

Jonathan Kew, człowiek, który jest współautorem tej specyfikacji dla Konsorcjum WWW, pisze „plik czcionki WOFF jest po prostu przepakowaną wersją pliku sfnt [spline font, tak określa się ogólnie fonty wektorowe, nazwa pochodzi z czasów typografii na klasycznym Macintoshu – przyp.red.] w skompresowanej formie. Format dopuszcza dołączenie metadanych i informacji o prywatnym użyciu. Narzędzia kodujące przekształcają istniejące pliki sfnt na format WOFF, a agenty użytkownika odtwarzają zawarte w nich dane na stronach WWW”.

Metadane umożliwią cyfrowym odlewniom na regulowanie kwestii dostępności pobranego fontu – np. ograniczenie jego wyświetlania do oryginalnej strony WWW. Co więcej, WOFF będzie mógł zawierać dane, które zawarte są w plikach czcionek, ale obecnie dla CSS są nie do „ugryzienia”, np. wskazówki, jak tworzyć ligatury (stopienia czcionek) z istniejących form, albo jak renderować znaki w indeksach. Sterowane to będzie za pomocą własności font-variant w arkuszu stylów, której wprowadzenie do CSS3 Mozilla zaproponowała pod koniec czerwca br.

Jeśli Mozilli uda się ta czcionkowa rewolucja, strony WWW wreszcie będą mogły zacząć wyglądać niczym strony pięknie złożonych książek, a nie jak to jest dziś, jak fragmenty robionej w pośpiechu instrukcji obsługi pralki czy lodówki. Twórcy Firefoksa wierzą, że WOFF stanie się „prawdziwie uniwersalnym, interoperacyjnym formatem czcionek dla WWW”.

Więcej o WOFF można dowiedzieć się tutaj.Krzysztof J. edytował(a) ten post dnia 27.10.09 o godzinie 20:15
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: newsy :)

artykuł z Angory - nr 38 z dnia 23 września 2012
"Przekonujący zapis wiadmości"

"Jeśli chcesz przekonać ludzi do uznania twoich argumentów, użyj do ich napisania nietypowej czcionki, np. Comics Sans, twierdzą psychologowie z University od Illinois. W dwóch przeprowadzonych na dużej grupie osób badaniach naukowcy potwierdzili, że aby przekonać ludzi do zmiany zdania na dany temat, wystarczy napisać wniosek lub inny dokument za pomocą zabawnych, frustrujących, nietypowych czcionek. Ponieważ taki sposób zapisu spowalnia proces czytania, wymaga poświęcenia więcej czasu, aby zrozumieć treść, a tym samym pozwala na przyjrzenie się danej sprawie bardziej otwartym umysłem".

Ciekawe, kto użyje najbardziej pomysłowej czcionki świata w następnej kampanii wyborczej? :)
Stanisław K.

Stanisław K. jack of all trades

Temat: newsy :)

Dorota S.:
artykuł z Angory - nr 38 z dnia 23 września 2012
"Przekonujący zapis wiadmości"

"...wystarczy napisać wniosek lub inny dokument za pomocą zabawnych, frustrujących, nietypowych czcionek.
Słowo klucz.

konto usunięte

Temat: newsy :)

Stanisław K.:
Dorota S.:
artykuł z Angory - nr 38 z dnia 23 września 2012
"Przekonujący zapis wiadmości"
Słowo klucz.

Następna dyskusja:

NEWSY z branży




Wyślij zaproszenie do