Agnieszka M.

Agnieszka M. pracownik naukowy

Temat: Zostać terapeutą - kilka wątpliwości

Dzień dobry,

Zastanawiam się nad rozpoczęciem kursu psychoterapii. Sama chodziłam przez jakiś czas na terapię i sądzę, że odnalazłabym się również "po ten drugiej stronie". Moim celem byłoby prowadzenie własnego gabinetu.

Mam jednak kilka wątpliwości, których google mi nie rozwiał w 100 procentach. Będę wdzięczna za pomoc.

1) Czy każdy kurs psychoterapii w Pl trwa 4 lata?

2) Czy ukończenie kursu automatycznie uprawnia do wykonywania zawodu psychoterapeuty czy należy jeszcze coś zdać albo ukończyć? (Na niektórych stronach pisze się o egzaminach certyfikacyjnych PTP?)

3) Czy mam w ogóle szansę się dostać jako nie-psycholog? (Mam doktorat z nauk społecznych). Czy istnieje niebezpieczeństwo, że zacznę to szkolenie a w trakcie okaże się, że nie-psycholodzy nie mają dostępu do tego zawodu?

4) Jak wygląda sprawa z uznawalnością tego dyplomu (certyfikatu?) za granicą w krajach UE?

Pozdrawiam serdecznie.Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.06.14 o godzinie 20:56
Marcin D.

Marcin D. terapeuta zajęciowy,
psychoterapeuta w
trakcie szkolenia
...

Temat: Zostać terapeutą - kilka wątpliwości

Dzień dobry :)

1. O ile wiem to nie każdy

2. Zależy czy chcesz pracować w publicznej służbie zdrowia czy praktykować w prywatnym gabinecie.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2011r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień możesz prowadzić psychoterapię w ośrodkach finansowanych ze środków publicznych pod warunkiem ukończenia 2 roku szkolenia w psychoterapii i poddając swoją pracę regularnej superwizji.
Wg mnie podobne wymogi powinny stosować się do osób pracujących prywatnie, ale niestety nie ma jeszcze ustawy o zawodzie psychoterapeuty, która jasno uregulowałaby te kwestie.

3. Masz, ja nie jestem psychologiem ani psychiatrą, a ukończyłem szkolenie psychoterapeutyczne

4. O ile wiem to jest możliwość zrobienia Europejskiego Certyfikatu Psychoterapeutycznego, po otrzymaniu certyfikatu krajowego. Nie sądzę aby nasz polski certyfikat był uznawany na ZachodzieTen post został edytowany przez Autora dnia 12.07.14 o godzinie 14:58
Bartosz S.

Bartosz S. Psychoanalityk
jungowski,
psychoterapeuta

Temat: Zostać terapeutą - kilka wątpliwości

Dzień dobry,

Na świecie jest sporo psychoterapeutów, którzy zaczynali jako klienci :-). I tak samo - nie-psychologów-nie-lekarzy.

Zawód psychoterapeuty na dzień dzisiejszy nie jest regulowany, co oznacza, że zgodnie z prawem każdy może nazwać się psychoterapeutą. Natomiast liczące się środowiska zrzeszające profesjonalnych psychoteraputów są w dużej mierze zgodne co do tego, ze minimalnym wymogiem do uzyskania realnej kompetencji jest 4-letnie szkolenie teoretyczne (co najmniej 600 godzin), własna terapia szkoleniowa, praca pod superwizją i staż kliniczny.

W przypadku gabinetu prywatnego, nie powiązanego z NFZ, o gotowości i przyjęciu kandydata decyduje wyłącznie właściciel na podstawie własnego uznania.

W przypadku chęci pracy w publicznej służbie zdrowia obowiązują przepisy NFZ, podejmowane przez Prezesa NFZ w odniesieniu do rozporządzeń Ministra Zdrowia. Obecne rozporządzenia (z listopada i z grudnia 2013) określają dwa statusy: "psychoterapeuta" oraz "osoba ubiegająca się o certyfikat psychoterapeuty" - ten drugi, trochę mniej punktowany status, przysługuje uczestnikom szkoleń po drugim roku. Zgodnie z nowymi zasadami psychoterapeutą jest się po odbyciu szkolenia (co najmniej 1200 godzin, zawierającego wcześniej wymienione elementy) oraz uzyskaniu certyfikatu z podmiotu (np. towarzystwa) zewnętrznego wobec instytucji szkolącej. Dotychczas były to w praktyce tylko Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Dziś nie ma tego ograniczenia, w związku z czym inne towarzystwa wprowadzają własne certyfikaty zgodne z wymogami NFZ - np. Polska Federacja Psychoterapii (http://pfp.org.pl) czy Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologii Klinicznej ( http://www.ptpk.pl ).

Nowe rozporządzenie ogranicza status psychoterapeuty do psychologów, lekarzy, pedagogów i pielęgniarzy, natomiast nie wprowadza tego ograniczenia w przypadku "osoby ubiegającej się o certyfikat" - to paradoks. Ponieważ jest to nowe ograniczenie i w służbie zdrowia pracuje wiele osób o innym wykształceniu, wiele środowisk kontestuje to rozporządzenie - np. PFP: http://www.psychoterapia-polska.org/rozporzadzenia-mz-... - jest zatem szansa, że to rozporządzenie zostanie kiedyś skorygowane do faktycznego stanu rzeczy. Zarówno w Europie i w USA coraz bardziej rozwija się przekonanie, że psychoterapia to całkowicie samodzielna dyscyplina z pogranicza nauk społecznych i humanistycznych, a nie ekskluzywna domena psychologów i lekarzy.

Europejski Certyfikat Psychoterapeuty niestety na razie ma wąski zasięg geograficzny stosowania - ale może to się w przyszłości zmieni.

Co do uznawalności polskiego certyfikatu za granicą - słyszałem różne rzeczy. Teoria a praktyka bywają różne. Teoretycznie system Wielkiej Brytanii umożliwia uznanie polskiego dyplomu, a w praktyce nie jest to łatwe. W każdym kraju jest inaczej. Być może są na forum osoby, którym to się udało i wypowiedzą się w temacie...Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.07.14 o godzinie 00:25



Wyślij zaproszenie do