Michał Jaworski

Michał Jaworski Specjalista SEM/SEO

Temat: Maszyna testująca siłowniki

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku prezentującego testy jakim poddawane są siłowniki. W ten sposób określa się liczbę cykli jakie są w stanie wykonać dane siłowniki, przez co ustalana jest żywotność napędów pneumatycznych.
http://www.youtube.com/watch?v=4vAIjmH1DskMichał Jaworski edytował(a) ten post dnia 04.11.11 o godzinie 15:13
Michał F

Michał F Inżynier projektu,

Temat: Maszyna testująca siłowniki

Znowu Pneumat :( chyba to moja ostatnia wypowiedż, bo kolega jako pozycjoner SEO chyba po prostu robi swoją robotę dla Pneumata.

Co do "maszyny" testującej to tu nic nie widzę. Zawór i zapętlony cykl, który pokazuje działa-nie działa (a pneumatyka bez obciążenia zadziała nawet nieszczelna).

Jak będziecie chcieli to mogę taką wykonać taką maszynę wyposażoną w:
- licznik cykli
- wskaźnik ciśnienia (można całość nanieść na 1 wykres)
- okresowe sprawdzanie szczelności (np. co 200 cykli)
- pewnie będę w stanie określić skalę wycieku (%)
- całość zapisać w systemie bazodanowym
- sterować i monitorwać urządzenie z LCD
Michał Jaworski

Michał Jaworski Specjalista SEM/SEO

Temat: Maszyna testująca siłowniki

Zgadza się wpisy firmy Pneumat System będą się pojawiały dość często ponieważ jesteśmy inicjatorami forum. Staramy się docierać z fachowym doradztwem do jak najszerszej grupy zainteresowanych odbiorców.

Jeśli chodzi o urządzenie do testów, które zostało zaprezentowane na filmie – testuje ono wyłącznie nowo wprowadzane napędy pneumatyczne do oferty produktowej pod kątem poprawności wykonania. Próbie 100 pełnych cykli jest poddawany co dziesiąty wyprodukowany siłownik. Urządzenie posiada licznik (jest widoczny na filmie w 35 sekundzie nad elektrozaworem) – jest to sterownik zliczający cykle. Uznaliśmy, że do tego typu testów jakościowych wystarczający będzie sterownik PLC. Nasze urządzenie testujące jest bezpośrednio podłączone do źródła sprężonego powietrza o ciśnieniu maksymalnie dopuszczalnym –10 bar.

Jeśli chodzi o okresowe sprawdzania szczelności, to oczywiście jest dokonywane co 10 000 cykli przy skoku 100 mm. Standardowa gwarancja na uszczelnienia w zależności od typu siłownika mieści się w zakresie między 1000-5000 km. Wg zaproponowanego przez Pana rozwiązania siłownik musiałby być sprawdzany pod kątem szczelności 1250 razy. Każdy wyprodukowany w naszej firmie siłownik jest testowany na osobnej maszynie z obciążeniem pod kątem szczelności oraz poprawności pracy. Podsumowując na zamieszczonym filmie widoczna jest maszyna testująca tylko nowo wprowadzane produkty. Z kolei testy pod kątem wytrzymałości uszczelnień wykonywane są bez obciążenia i w warunkach sterylnych (badania przeprowadzane są pod kątem ścierania się uszczelnień).
Michał F

Michał F Inżynier projektu,

Temat: Maszyna testująca siłowniki

Michał Jaworski:
.... pod kątem poprawności
wykonania. Próbie 100 pełnych cykli jest poddawany co dziesiąty wyprodukowany siłownik...

Czyli jak po 100 cyklach się sam nie rozpadnie to jest ok (bo czujników i spadku ciśnienia to już nie mierzycie). Taka trochę wizualna kontrola jakości :)

"PLC" jest ok (choć moim zdaniem EASY jest przekaźnikiem), to dzisiaj panel HMI nie jest już wodotryskiem.

Na dobrą sprawę, to taką maszynkę można zrobić na samej pneumatyce, odrobinę logiki, licznik pneumatyczny (pewnie trochę drożej ale jaki funn :)



Wyślij zaproszenie do