konto usunięte

Temat: Szansa na kontynuację projektów JI po 2012 roku

Podczas Konferencji Klimatycznej w Durbanie strony ustaliły, że do 2015 roku ma powstać światowe porozumienie ws. zmian klimatycznych, które miałoby wejść w życie w 2020 roku. W odniesieniu do projektów JI istotniejsze było to, że strony opowiedziały się również za drugim okresem obowiązywania Protokołu z Kioto, który miałby się rozpocząć od 2013 roku.

Aby mechanizm JI mógł dalej funkcjonować strony UNFCCC muszą zadecydować podczas najbliższego spotkania w Doha m.in. o celach redukcyjnych po 2012 roku, długości drugiego okresu (do 2017 lub 2019) oraz o przeniesieniu nadwyżek jednostek AAU. Dodatkowo państwa, w których projekty JI mogą być realizowane (np. Polska), muszą ustanowić nowe regulacje dotyczące projektów zatwierdzonych przed 2013 rokiem, tak aby mogły one generować jednostki ERU także w drugim okresie.

Odrębnym elementem są planowane przez Komitet Zarządzający JI (JISC) zmiany dotyczące m.in. zastąpienia dwóch ścieżek zatwierdzania projektów (ścieżka 1 – krajowa, ścieżka 2 – nadzorowana przez JISC) jedną procedurą kontrolowaną przez JISC, a także wydawania ERU przez JISC zamiast przez dany kraj.

Na chwilę obecną w Polsce na zatwierdzenie jako projekt JI nadal mają szansę inwestycje w energetykę odnawialną (np. farmy wiatrowe, biogazownie), ale tylko te, które zostaną ukończone przed końcem lutego 2012. Oznacza to również, że już działające instalacje, po spełnieniu odpowiednich kryteriów, mogą się ubiegać o zatwierdzenie jako JI, a tym samym zagwarantować sobie dodatkowy dochód w postać jednostek redukcyjnych przyznawanych za każdą zredukowaną tonę CO2.

Należy jednak pamiętać, że na chwilę obecną jednostki ERU będą mogły być wykorzystywane w ramach EU ETS po 2013 roku tylko z projektów JI zatwierdzonych przed końcem 2012 r. Zatem to już ostatni dzwonek dla tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali na rozpoczęcie procedury JI dla swoich inwestycji.