Marek Kozłowski

Marek Kozłowski koordynator,
Odkręć-Zduś-Segreguj

Temat: Czy postępujecie zgodnie z zasadą odkręć-zduś-segreguj?

Choć butelki PET pojawiły się na rynku ponad 20 lat temu, w dalszym ciągu są niezastąpione. Mają wiele zalet - są lekkie, nie tłuką się, nie powodują hałasu na liniach rozlewniczych. Powszechnie uważa się, że PET jako nowoczesne, ekologiczne i niedrogie tworzywo nie jest zagrożone przez inne materiały. Przeciwnie, to raczej PET wypiera z rynku wiele tradycyjnych opakowań. Szybki wzrost zużycia butelek PET stwarza problemy środowiskowe. Wyjątkowo krótki czas życia tych opakowań sprawia, że PET bardzo szybko staje się odpadem. Co prawda opakowania te nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ale są uciążliwe ponieważ zajmują dużą objętość.
Względy ekologiczne i ekonomiczne przemawiają za tym, aby odpadowy PET poddawać recyklingowi. W tym celu konieczna jest nie tylko segregacja śmieci, ale również prawidłowe do niej podejście, dlatego zachęcamy:

ODKRĘĆ - Wielu z nas nauczyło się segregować odpady i wyrzuca butelki plastikowe do specjalnie oznakowanych pojemników, nie zwracając jednak uwagi na szczegóły tj. zakręcone, niezgniecione, nieopróżnione pojemniki. A to właśnie w szczegółach tkwi najważniejsza istota problemu. Zakręcone butelki podczas prasowania gromadzą sprężone powietrze. Ich większa ilość powoduje, że podczas wyciągania ze zgniatarki, pod wpływem rozprężenia, rozrywane są taśmy wiążące. Sytuacja ta jest dość częsta, powoduje przestoje w pracy i zmniejsza wydajność nawet do pięciu razy. W niektórych zakładach sortujących odpady zaczęto przeciwdziałać temu procederowi - przeprowadza się proces odkręcania nakrętek - co znacznie spowalnia proces technologiczny. Rozwiązaniem dla tego problemu wydaję się być montowanie perforatorów nakłuwających odpady przed zagęszczaniem. My mamy swoje rozwiązanie, lepsze i tańsze - odkręcanie wyrzucanych butelek.

ZDUŚ - Wyrzucanie butelek w ich naturalnym kształcie powoduje, że pojemniki bardzo szybko się wypełniają. Zgniatajmy wyrzucane PETy. Ograniczenie objętości odpadów ma zarówno aspekt ekologiczny jak i ekonomiczny. Działanie niekosztujące nas zbyt wiele wysiłku w istotny sposób przyczyni się do ochrony środowiska.

SEGREGUJ - Zwracając uwagę społeczeństwa na podstawy odnosimy się również do właściwego procesu segregowania odpadów. Specjalne pojemniki, jakie coraz częściej zastępują tradycyjne śmietniki mają swoje konkretne zastosowanie. Dzieląc właściwie odpady przyczyniamy się do znacznego skrócenia następnych procesów utylizacyjnych bądź recyklingowych. Dlatego nasza rola w segregacji odpadów jest niezwykle istotna.
Tomasz Wójcik

Tomasz Wójcik PMP Certified

Temat: Czy postępujecie zgodnie z zasadą odkręć-zduś-segreguj?

odpowiadając na pytanie zadane w temacie:

odkręć - TAK, jest jakas kampania, polegająca na zbieraniu plastikowych nakretek przez jakąś firmę, która za ileś nakrętek funduje wózek inwalidzki albo coś podobnego. Mój ojciec zbiera, więc ja zbieram dla niego w domu i pracy.

zduś - TAK, to nawyk z czasów kiedy bardziej sie przejmowałem "ekologią" niż teraz. Każdą butelkę (ale też puszki etc.) zgniatam, bo zajmują mniej miejsca w śmietniku.

segreguj - RACZEJ NIE, chyba, że akurat mam pod ręką odpowiednie pojemniki. Kiedyś j.w. segregowałem wszystko i wrzucałem do poszczególnych pojemników które miałem pod domem w śmietniku. Jednak znikoma ilość pojemników do segregacji dostępnych "na codzień" na mieście, w miejscu pracy, pod domem, skutecznie zniechęca mniej zmotywowane osoby.
Marek Kozłowski

Marek Kozłowski koordynator,
Odkręć-Zduś-Segreguj

Temat: Czy postępujecie zgodnie z zasadą odkręć-zduś-segreguj?

Tak, to faktycznie jest jeszcze spory problem. Nie wszystkie samorządy dostatecznie dbają, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do pojemników, które umożliwiają codzienną segregację. Podobnie niestety jest z pracodawcami. Myślę, że najszybszej zmiany mogłaby dokonać inicjatywa oddolna ze strony samych mieszkańców czy pracowników, ale Polacy nadal się uczą, jak funkcjonować w społeczeństwie obywatelskim. Jeszcze mamy sporo lekcji do odrobienia.
Tomasz Wójcik

Tomasz Wójcik PMP Certified

Temat: Czy postępujecie zgodnie z zasadą odkręć-zduś-segreguj?

przyznaję, ze oddolna inicjatywa zazwyczaj skutkowała. W jednym z biurowców w których pracowałem była opcja, zapewniona przez administrację, osobnej odbiórki makulatury. Administracja, na życzenie, przynosiła puste kilkudziesięcio litrowe papierowe torby i potem je zabierała. Udało mi się w biurze w którym pracowało ok. 12 osób namówić do tego mniej więcej, zależnie od pogody, połowę. Jednak musialem sam sie zająć wszystkim tzn. telefonami, upychaniem, pakowaniem, organizowaniem - tzn. podać na tacy aby udział poszczególnych osób sprowadzał się do podejścia i wrzucenia papieru do worka. Myślę, że jest to właśnie takie maksimum pracy/wysiłku na jakie gotowe jest szersze społeczeństwo.
Marek Kozłowski

Marek Kozłowski koordynator,
Odkręć-Zduś-Segreguj

Temat: Czy postępujecie zgodnie z zasadą odkręć-zduś-segreguj?

Przy okazji zapraszam na http://www.facebook.com/dobijPETa i http://www.facebook.com/odkrec.zdus.segreguj

Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do