Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Manualny drenaż limfatyczny. Część I z cyklu Zamieszanie...

Zamieszanie wokół informacji dla klientów a praktyka podstawowych metod.

Część I manualny drenaż limfatyczny

Do lektury zapraszam wnikliwszych pacjentów, klientów, osoby korzystające z zabiegów. Dla praktyków może będzie to okazji do zweryfikowania tego co praktykujemy i jak promujemy.

Szanowni państwo. Generalnie nie poruszamy tutaj tematu większej czy mniejszej skuteczności danych technik czy metod, ale wskazania potrzeby przekazywania optymalnych informacji osobom korzystającym z danych zabiegów. Inaczej dla jednego pacjenta manualny drenaż limfatyczny to będzie jakiś dziwny zabieg z bańkami, dla innych bandażowanie, mankiety lub taping limfatyczny. Pojawia się jeszcze jeden problem, co łatwo wyczytać w Internecie. Pacjenci, klienci przekonani że bańki czy plastry są tu podstawą w drenażu limfatycznym, kupują je na potęgę i biorą się za zabiegi sami, podglądając firmy z netu. (...)

W dobie postępujących zmian związanych z pozycją ciała w jakiej pracujemy przez większość godzin, ale też jak odreagowujemy po pracy, pojawiają się drobne, początkowo bagatelizowane dolegliwości. Pewnie od razu skojarzycie państwo problemy z kręgosłupem, ale to tylko jeden z dylematów. Siedzący trybu życia, nieodpowiednia dieta, wielogodzinne podróże i wiele innych czynników, powoduje dolegliwości związane z układem krążenia żylnym i limfatycznym. Od dłuższego czasu nie tylko w mediach zagościło także pojecie „problemy zdrowotno-estetyczne”, gdzie patrzy się na konkretne dysfunkcje nie tylko z perspektywy samego zdrowia czy też choroby, ale i stanu skóry pod względem estetycznym. Nie są to tylko trendy czy jak można podejrzewać marketing zabiegów, ale realne problemy. Nie sposób dokładnie określić w jakim stopniu dotyka ludzi problem zdrowotny w postaci niewydolności układu limfatycznego, pękających naczyń, a gdzie jest to kwestia estetyczna.

Jednym z podstawowych praw jest informacja dotycząca celu, przebiegu zabiegu, oczekiwanych reakcji w trakcie jak i już po. A jeśli do podstawowych zabiegów dołączamy jakieś elementy, to klient powinien o tym wiedzieć, iż nie stanowią podstawy zabiegu. Owszem są po to aby wspomagać podstawowe zabiegi, ale nie stanowią esencji samego zabiegu. Tak więc chociaż w minimalnym stopniu powróćmy do przedstawiania podstawowych informacji dotyczących zabiegów, zresztą nie dotyczy to jedynie manualnego drenażu limfatycznego.

Manualny drenaż limfatyczny – jak sama nazwa wskazuje, określa metodę wykonywaną ręcznie. Manualny drenaż limfatyczny jest jednym z elementów większej, zróżnicowanej technicznie metody nazywanej kompleksową fizjoterpią udrażniającą lub też popularnie, terapią przeciwobrzękową. Obok manualnego drenażu limfatycznego, stosuje się metody takie jak: bandażowanie, presoterapie od mankietów, stosowania urządzeń po specjalną odzież, dodatkowe ćwiczenia usprawniające, taping i zachowania prozdrowotne. Mogą się uzupełniać, ale też każda z tych metod stosowana bywa oddzielnie, tak w celach terapeutycznych sensu stricte jak i profilaktyczno-kosmetycznych lub estetycznych. Przykładowo elementy bandażowania mają swoje odbicie w kosmetycznych zabiegach na ciało. Tyle że w tym przypadku nie mówimy już o manualnym drenażu limfatycznym.(...).

Jedną z podstawowych metod w drenażu, jest właśnie manualny drenaż limfatyczny. Czy to w całości lub stosując jedynie elementy, w mdl powinny być jednak zachowane podstawowe zasady postępowania. Techniki w mdl są na tyle specyficzne, iż ortodoksi zwracają uwagę, że mdl nie powinien być nazywany masażem drenażowych, zwłaszcza jeśli ktoś posiłkuje się w porównaniach do technicznej strony masażu klasycznego. Można dyskutować długo, w każdym razie kiedyś w masażu królowało pojęcie chwyt, to chyba określenie lepiej oddające stronę metodyczną mdl.

W podstawowej vodder’owskiej (od nazwy badacza, twórcy Emila Vodder’a) metodzie MDL, są podstawowe chwyty: ruchy stałem okrężne, chwyt obrotowy, chwyt pompujący, chwyt czerpania. Jedne z nich pełnią rolę przewodnią, inne są specyficzne dla danego opracowania. W mdl stosuje się także chwyty pomocnicze w ogóle które mogą mieć charakter przygotowawczy lub diagnostyczny, czasem służą po prostu lokalizacji węzłów limfatycznych. Są także chwyty do stosowania których występują specyficzne wskazania ale i przeciwwskazania, to chwyty obrzękowe.

Gdybyśmy mieli najkrócej zdefiniować stronę techniczną mdl, pojawiły by się obok siebie: skupienie, konsekwencja, odpowiednie kierunki i precyzja.

Całość: http://www.bodywork.com.pl/?p=4618

konto usunięte

Temat: Manualny drenaż limfatyczny. Część I z cyklu Zamieszanie...

Bardzo dobry i potrzebny artykuł.
Jeśli mogę, to będę do niego odsyłał, źle (ze złym doświadczeniem) poinformowane klientki.
Przyznam, że napotykam trochę osób z wieloletnim doświadczeniem w korzystaniu z masaży i ciężko jest mi wytłumaczyć, że poprzedni terapeuci/terapeutki/masażyści/masażystki/kosmetyczki mieli chyba co innego na myśli niż manualny drenaż limfatyczny.

Niech spadnie to na Ciebie Piotrze, po prostu ... BEREK! :)
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Manualny drenaż limfatyczny. Część I z cyklu Zamieszanie...

W takim razie, polecam drugą część.Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.06.13 o godzinie 18:25



Wyślij zaproszenie do