konto usunięte

Temat: Program Transparentni: Dlaczego warto zgłaszać...

Program Transparentni: Dlaczego warto zgłaszać nieprawidłowości?

To, czy dochodzi do naruszeń i nieprawidłowości w firmie lub organizacji, w której pracujesz, wpływa na jej wizerunek, jakość usług, stabilność finansową. Wpływa tym samym na Twoją posadę, Twój komfort pracy oraz poszanowanie norm etycznych w miejscu pracy.


Za pomocą systemu zgłoszeń Programu Transparentni możesz anonimowo i bezpiecznie zgłosić nieprawidłowości dotyczące firmy lub organizacji.

Zalety systemu zgłoszeń Programu Transparentni
- Poufność. Możesz zgłosić znane Ci przypadki bez obawy o ujawnienie swojej tożsamości w miejscu pracy. Kierownictwo ani pracownicy firmy, w której pracujesz nie mają do nich dostępu.
- Informacja zwrotna. Otrzymasz informację zwrotną o statusie działań wyjaśniających. Twoja tożsamość nie zostanie ujawniona.
- Gwarancja działania. Program Transparentni działa niezależnie od kierownictwa firmy / organizacji. Każde zgłoszenie będzie starannie zbadane.

24 godz. / doba: System zgłoszeń działa całą dobę. 7 dni w tygodniu. Zgłoszeń możesz dokonywać również telefonicznie pod numerem: +48 33 487 67 87. Tutaj też uzyskasz wszelkie dodatkowe informacje.

Wygodny formularz: Formularz online jest prosty do wypełnienia i ogranicza się do przekazania danych potrzebnych do zbadania sprawy. Ty decydujesz, ile czasu mu poświęcisz.

Jakie sytuacje zgłaszać?
Zdarzenia i zachowania narażające firmę na straty mogą być bardzo różne. Wyróżniliśmy podstawowe grupy naruszeń, ale warto zgłaszać wszelkie niepokojące sytuacje, które w Twojej opinii mogą być szkodliwe dla firmy i naruszać prawo.

Defraudacja
Celowe działanie podjęte przez jednego bądź kilku pracowników, przy wykorzystaniu kłamstwa, w celu uzyskania nieuzasadnionej lub niezgodnej z prawem korzyści. Na defraudację składają się: bezprawne rozporządzanie cudzym mieniem ruchomym oraz prawami majątkowymi (przywłaszczenie), przywłaszczenie pieniędzy (malwersacja) oraz przywłaszczenie cudzego mienia ruchomego (sprzeniewierzenie majątku).

Nadużycia
Wszelkie przejawy nieuczciwości i nieetycznych zachowań, które mają swój wydźwięk dla przedsiębiorstw i działalności gospodarczej, np. fałszowanie ksiąg i sprawozdań finansowych, manipulacje księgowe, zawyżanie kosztów wydatków służbowych, wykorzystywanie informacji poufnych, kradzież informacji, przekupstwo, ukrywanie niedoborów, kradzież mienia, nieprzestrzeganie tajemnicy przedsiębiorstwa, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o klientach, kontrahentach, pracownikach etc., nieuzasadnione zakupy na koszt firmy

Nieprawidłowości
Powszechnie akceptowane zachowania inne – to szereg działań, które w świadomości pracowników są „nieszkodliwe”, a które w rzeczywistości narażają firmę na straty. Przykładami są: niekompetencja lub zaniedbanie w wykonywaniu obowiązków, lekkomyślne marnotrawstwo aktywów firmy, zabieranie materiałów biurowych z pracy do domu, nadużywanie internetu w celach prywatnych, załatwianie prywatnych spraw w czasie pracy, kserowanie w pracy na potrzeby własne, bezcelowe nadgodziny, nieprzestrzeganie czasu pracy (wcześniejsze wychodzenie z pracy, notoryczne przedłużanie przerw w pracy, spóźnianie się, przedłużanie przerw obiadowych etc.), naruszanie przepisów BHP.

Więcej informacji o rodzajach naruszeń znajdziesz w formularzu zgłoszeniowym

Nie zamiatamy pod dywan
Nie obawiaj się, że Twoje zgłoszenie będzie zignorowane. Każde zgłoszenie jest rzetelnie rozpatrywane przez naszych specjalistów. Będziesz poufnie informowany/a na temat jego statusu.

https://system.transparentni.pl/
tel.: +48 33 487 67 87
mail: program@transparentni.pl