konto usunięte

Temat: Mentoring zyskuje na popularności. Korzysta z niego coraz...

Mentoring zyskuje na popularności. Korzysta z niego coraz więcej korporacji i przedsiębiorców.

Mentoring to skuteczne narzędzie zarządzania zasobami ludzkimi. Jest powszechnie stosowany na Zachodzie, a z programów opartych na jego podstawowych założeniach, czyli dzieleniu się wiedzą i otaczania opieką osób stawiających pierwsze kroki w biznesie, korzysta większość globalnych korporacji z listy Fortune 500. W Polsce zjawisko to dopiero zyskuje na popularności. Najczęściej wykorzystują go oddziały zachodnich firm, które przykład zaczerpnęły z centrali.

– Mentoring jest specyficzną relacją opartą na silnym wsparciu osoby doświadczonej, która ma wiedzę i chce się nią podzielić z kimś, kto dopiero stawia pierwsze kroki i potrzebuje merytorycznego impulsu do wdrożenia swojego projektu w życie. To także potężne narzędzie wymiany spostrzeżeń, ocen, ważna podpowiedź dla przedsiębiorców i pracowników – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Katarzyna Wierzbowska, prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet. – Mentoring pomaga wyłonić pewne cechy danej osoby, które potem ułatwiają jej odnalezienie właściwej przestrzeni w strukturze firmy. Wskazuje zdolności przywódcze, ujawnia potrzebę pracy nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości, a wszystko to przekłada się później na tzw. byt zawodowy.

Nowoczesny mentoring jest coraz powszechniejszą praktyką. Umożliwia rozwijanie i odkrywanie potencjału pracowników dzięki zidentyfikowaniu ich mocnych stron, nakreśleniu jasnych celów i wsparciu osoby bardziej doświadczonej. Mentoring opiera się na długotrwałej relacji pomiędzy uczniem (w tym przypadku mentee) a nauczycielem (mentorem).

https://biznes.newseria.pl/news/mentoring-zyskuje-na,p7...
Magdalena Wójcicka

Magdalena Wójcicka CSR | Project
Management |
Communications &
Marketing | E...

Temat: Mentoring zyskuje na popularności. Korzysta z niego coraz...

Od dłuższego czasu badamy ten temat: korzystania z potencjału ludzi z doświadczeniem, ekspertów w swoich dziedzinach, pracowników 50+ (bo to oni najczęściej tym szerokim doświadczeniem dysponują). Polecam nasze ostatnie publikacje na ten temat: http://fabrykamotywacji.pl/media-o-nas/. I wywiad z Waldemarem Dziwnielem dla serwisu HRpolska.pl: http://hrpolska.pl/newsy/hr-wywiad/waldemar-dziwniel-p....

Z naszych doświadczeń wynika, że stosunkowo niewiele firm umiejętnie zarządza tymi zasobami. Pracujemy nad zmianą. Bo uczynienie z eksperta mentora niesie ze sobą korzyści na trzech poziomach: 1. organizacji, która zapewnia sobie transfer i zachowanie wypracowanej przez lata wiedzy; 2. mniej doświadczonych pracowników, którzy płynnie przejmują nierzadko unikalną wiedzę; 3. oraz samych mentorów, którzy czują się w tej sytuacji docenieni, otrzymują porcję motywacji, którą bardzo trudno jest im zapewnić w inny sposób (bo trzeba pamiętać, że często są to ludzie zadowoleni z wynagrodzenia, którzy w swojej branży osiągnęli już bardzo wiele).



Wyślij zaproszenie do