Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Szczeć pospolita -borelioza

Szczeć pospolita (Dipsacus silvester Hudson) to roślina należąca do rodziny szczeciowatych –Dipsacaceae, występująca w stanie dzikim prawie w całej środkowej i południowej Europie,w tym również w Polsce. Surowcem jest korzeń i liście.
Dużą popularność szczeć zyskała w Niemczech w XII wieku dzięki rewolucjonistom w dziedzinie medycyny naturalnej takim jak Hildegarda z Bingen. Szczeć stosowano przede wszystkim w leczeniu dny moczanowej, artretyzmu, reumatyzmu. Obecnie jednak roślina ta szczególnie zasłynęła w leczeniu boreliozy.
Wg. wielu uznanych fitoterapeutów to sztandarowa roślina pomagająca w walce z boreliozą!
Liście i korzenie szczeci pospolitej obfitują w związki czynne wykazujące działanie bakteriostatyczne, ochronne na miąższ wątroby,przeciwzapalne, przeciwreumatyczne i immunostymulujące.
Leczenie boreliozy po ukąszeniu kleszcza to obecnie temat szeroko dyskutowany. Powszechnie wiadomo,że antybiotykoterapia ma poważne wady: kuracja antybiotykowa trwa długo i nie gwarantuje całkowitego wyleczenia, a przy tym osłabia organizm i czyni go podatnym na inne choroby. Natomiast szczeć
wzmacnia układ odpornościowy, pomagając w ten sposób organizmowi w pozbyciu się boreliozy.Niemniej jednak w każdym przypadku, przed podjęciem decyzji o zastosowaniu szczeci, należy skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym i nigdy samemu nie decydować o przerwaniu antybiotykoterapii.
Roślina lecznicza:

Stosowana przy leczeniu boreliozy, reumatyzmu, chorób płuc, wrzodów żołądka i dny moczanowej. poza tym leczy stany zapalne skóry oraz wypryski i zmiany skórne.
Surowcem zielarskim jest korzeń i liście.
Z korzenia i liści robi się nalewkę, odwar i intrakt
Działanie - Kwasy fenolowe wykazują działanie bakteriostatyczne, ochronne na miąższ wątroby, przeciwzapalne i immunostymulujące. Irydoidy mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne i antybiotyczne. Kwas ursolowy wykazuje aktywność przeciwbakteryjną i przeciwzapalną.Ten post został edytowany przez Autora dnia 20.11.14 o godzinie 08:05