Adam Dębowski

Adam Dębowski Psycholog biznesu,
Doradca, Trener

Temat: NLP III Generacji - czym jest?

Wiele osób pyta czym jest tak naprawdę NLP III Generacji. Czym się różni od II?

Samą koncepcję znam od Roberta Diltsa, który zainspirował mnie do rozmyślań. Gdy łącznie po 3 miesiącach spędzonych w USA i Australii u Tada Jamesa doświadczyłem więcej, a następnie zacząłem inaczej pracować ze sobą i innymi, powstały poniższe wnioski, które są według mnie ramami NLP III Generacji.


Oto MOJA perspektywa:
NLP III Generacji wykorzystuje odkrycia i metody II Generacji jednocześnie zmieniając ramy i podejście do pracy z człowiekiem. Jest to niczym powrót do korzeni, do źródeł NLP, czyli do geniuszy: dr Miltona Ericksona, czy dr Virginii Satir. II Generacja silnie koncentrowała się na technikach i metodach oraz na tym, aby szybko osiągnąć efekt, zapominając często o kluczowych aspektach pracy Ericksona i Satir, czyli ich głębokiego i intuicyjnego podejścia do pracy nad zmianą.

Uważam, że współcześni przedstawiciele i mistrzowie III Generacji to:
* Robert Dilts
* Stephen Gilligan
* Tad James


Najważniejsze zasady NLP III Generacji:
* Źródło zmiany zależy od głębokiego kontaktu na poziomie nieświadomym i na poziomie wartości, a nie siły autorytetu trenera i magii techniki.
* Pracujemy nad rozwojem Intuicji i kontaktu z podświadomością, a nie tylko na szybkim efekcie, „bo cel jest najważniejszy”.
* Patrzymy na człowieka holistycznie, a nie tylko na symptomy. Łączymy więc podejście psychologii społecznej, psychologii głębi (Jung, Graves), neurologii, psychosomatyki. Bierzemy pod uwagę jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Korzystamy z poziomów: świadomego, podświadomego i nadświadomego.
* Podczas pracy z klientem to ON jest najważniejszy, Ty mu towarzyszysz. Nie narzucasz, pomagasz mu odkryć jego zasoby.
* Efekt zmiany wewnątrz zależy od jakości połączenia z podświadomością.
* Efekt coachingu zależy od jakości połączenia z klientem.
* Rozróżniamy problemy powierzchniowe (uwaga: nie powierzchowne) i głębokie – wpływa to na dobieranie odpowiednich narzędzi pracy. Niektóre problemy można rozwiązać szybko np. poprzez submodalności, ponieważ są na powierzchni. Inne wymagają głębszego spojrzenia np. poprzez pracę na wartościach i tożsamości. Klasyczne metody przekotwiczenia nie wystarczają.

Dlaczego niektóre środowiska zdecydowały się wprowadzić termin III Generacja? Jedna przyczyna to powyższe założenia. Druga to aspekt marketingowy, ponieważ, niestety, NLP wykorzystywane w manipulacji zyskało złą sławę. Dlatego III Generacja pozwala odciąć się od tego, zarazem nie przekreślając potencjału, który Bandler z Grinderem rozpoczęli.

Pozdrawiam
Adam