Lucyna Tomaszewska

Lucyna Tomaszewska JESTem :O)SOBĄ

Temat: Intuicja - wybierz dobrze :O)

Testując rolę ewolucji w wyborze partnera

Naukowcy już dawno zauważyli, że kobiety są generalnie bardziej wybredne przy wyborze partnera. Typowe wyjaśnienie tego zjawiska odnosi się do ewolucji: ponieważ kobiety więcej inwestują w reprodukcję – to one znoszą trudy ciąży, porodu oraz karmienia piersią – muszą więc zabezpieczać się przed wybraniem bezwartościowego partnera na ojca swoich dzieci.

W ostatnich latach, nieoczekiwany boom na tzw. szybkie randki [tj. spotkania, podczas których można poznać dużą liczbę osób w krótkim czasie – przyp. Onet] stworzył naukowcom zajmującym się psychologią, ekonomią i polityką nowe możliwości testowania tej i innych hipotez na temat dobierania się w pary. Ponieważ uczestnicy tych spotkań są losowo przydzielani do różnych grup i nie mają żadnych wcześniejszych informacji o innych osobach, trzyminutowe sesje randek są w najwyższym stopniu zbliżone do warunków eksperymentalnych uzyskiwanych przez uczonych.

Teraz dwóch naukowców z Northwestern University opublikowało wyniki eksperymentu, który podważa ewolucyjną hipotezę kojarzenia się w pary. Badania prowadzone przez Eli J. Finkela i Paula W. Eastwicka zostały opublikowane w poprzednim miesiącu w czasopiśmie ”Psychological Science”. W czasie eksperymentu przyglądano się sesjom szybkich randek, aby ustalić kto jest bardziej wybredny – kobiety czy mężczyźni. Okazało się, że nie było różnic. Niezależnie od płci, osoby, które miały spotkać kolejnych randkowiczów, stawały się mniej wybredne i częściej prosiły o kolejną randkę.

Jak napisali Finkel i Eastwick, nie znaczy to, że mężczyźni byli tak samo krytyczni jak kobiety. Naukowcy sugerują jednak, że wyjaśnienie ewentualnych różnic ma raczej związek z uwarunkowaniami społecznymi niż z ewolucją.

Wykonując pierwszy ruch, dana osoba zyskuje pewność siebie i zaczyna postrzegać więcej osób jako atrakcyjne, głosi ich teoria. Kulturowo od mężczyzn wymaga się, by to raczej oni inicjowali zbliżenia z kobietami, co może poprawiać ich pewność siebie i osłabiać krytycyzm. Przytaczając zasadę określaną przez psychologów społecznych jako “reguła rzadkości”, Eastwick i Finkel piszą, że “ludzie mają skłonność przypisywania mniejszej wartości rzeczom lub okazjom, których jest pod dostatkiem, niż tym, które są rzadkie”. Kobiety są z kolei przyzwyczajone do adorowania, co może sprawiać, że czują się bardziej atrakcyjne i dlatego są bardziej wybredne.

Naukowcy wykorzystują też doświadczenia z szybkimi randkami do badania skłonności ludzi do umawiania się z partnerami podobnymi do siebie. W pracy z 2006 roku para ekonomistów, Michele Belot i Marco Francesconi z University of Essex w Anglii, przeanalizowała dane zebrane wśród 3600 mężczyzn i kobiet biorących udział w szybkich randkach. Badacze chcieli sprawdzić, czy ludzie wybierają partnerów podobnych do siebie pod względem wzrostu i wykształcenia, gdyż takie są ich preferencje, czy też dlatego, że takie osoby najczęściej spotykają na randkach.
cd.
http://portalwiedzy.onet.pl/4869,11123,1565472,2,czaso...