Katarzyna Lamża-Ogrodnik

Katarzyna Lamża-Ogrodnik specjalista w
"Kalamo. Edukacja,
przygoda, zabawa"

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Od słów do rozmów” pod tytułem: „Polaków przygody z wolnością – 1918, 1989, 2009”

Muzeum Miasta Gdyni ul. Zawiszy Czarnego 1 Gdynia
15 listopada (niedziela) godz. 17.00
Wstęp wolny

Podczas spotkania rozmawiać będziemy o podobieństwach i różnicach pomiędzy trzema przełomowymi datami. Rokiem 1918 (kiedy Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość), 1989 (ostatecznie został złamany porządek Jałtański) a rokiem obecnym. Interesować nas będzie sytuacja społeczeństwa oraz państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w roku 1918, w szczególności największe jego problemy oraz wyzwania, konflikty społeczne z jakimi musiało się zmagać młode społeczeństwo i państwo polskie oraz sposoby zapobiegania i rozwiązywania tych problemów. Omówimy jakie były na tym polu największe porażki oraz sukcesy.

Gośćmi będą:
prof. Ireneusz Krzemiński
prof. Tadeusz Stegner
reż. Roman Kordziński

Spotkanie poprowadzi:
Paweł Huelle

Więcej na:
odslowdorozmow.blogspot.com/

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Audycja wspomnieniowa o prof. Pawle Wieczorkiewiczu.

POLECAM !!!

http://www.polskieradio.pl/historia/peryskop/artykul11...

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

"Rzeczpospolita akademicka – dzieje
Polskich Korporacji Akademickich 1816-2009"


Zapraszamy na kolejne spotkanie organizowane przez Klub historyczny przy Zarządzie Głównym Związku Żołnierzy NSZ. Historię i tradycję polskiego ruchu korporacyjnego przedstawi Łukasz Szlak - fuks Polskiej Korporacji Akademickiej Aquilonia oraz student IV roku Instytutu Historycznego UW. Korporacje akademickie to najstarsze zrzeszenia studenckie w Polsce i Europie, posiadające bogaty rytuał i niepowtarzalną symbolikę. Dzieje korporacji akademickich w Polsce to już prawie 200-letnie dziedzictwo. W czasach zaborów były ostoją polskości, wychowały liczne pokolenia bojowników o niepodległość a także wybitnych ludzi kultury i nauki. W latach dwudziestolecia współtworzyły unikalną społeczność akademicką w Polsce. Korporacje to zapomniane, lecz nieodłączne dziedzictwo polskich studentów.

Spotkanie odbędzie się w klubie Nowogrodzka 44 w czwartek 5 listopada o godz. 18.00, ul. Nowogrodzka 44 lok. 7

Organizatorami są Klub Historyczny przy ZG ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych,
oraz Polska Korporacja Akademicka Aquilonia.
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Dotknij świata Słowian- wystawa na Placu Wolności w Poznaniu:
ak wyglądali wojowie z czasów przodków Mieszka I, w co wierzyli, jak wyglądały ich obrzędy? Wszystko to będzie można sprawdzić pod kopułą sferyczną na pl. Wolności.
Wystawa czynna od 5 marca do 20 maja to przedsięwzięcie komercyjne. Bilet będzie kosztował 18-17 zł (dorośli) i 16-15 zł (dzieci). Organizatorzy zapowiadają zniżki dla wycieczek szkolnych i tańsze bilety rodzinne.

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,7552380,Dotknij...

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

ZAPRASZAMY

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa
(plan spotkań towarzyszących Wystawie „Polacy z wyboru”)

6 marca 2010 r. sobota godz. 12.00

„Artyści i góry w oczach przedsiębiorców”. Robert Azembski, wnuk Aleksandra Schiele , ostatniego dyrektora Zjednoczonych Browarów Warszawskich „Haberbusch i Schiele” SA opowie o związkach rodziny Schielów ze znanymi artystami okresu międzywojennego (m.in. Słonimski, Tuwim, Karłowicz, Witkacy) w Warszawie i Zakopanem, na podstawie pamiętników Aleksandra Schiele, które mają ukazać się drukiem jeszcze w 2010 roku. Podczas spotkania zostanie wyświetlony film z cyklu Saga Rodów: „Ród Schiele” (z archiwum TVP Warszawa). Prowadzenie: Tadeusz Władysław Świątek, współautor wystawy „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”.

21 marca 2010 r. niedziela , godz. 12.00

Fabryka Przetworów Chemicznych „Dobrolin” F.A. i G. Pal w Warszawie. O fabryce i rodzinie Pal opowiedzą Pani Jolanta Pawlik, wnuczka Oskara Pal i Tadeusz Władysław Świątek. Spotkanie przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Nasz Norblin. Po spotkaniu oprowadzanie po wystawie „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku” przez jej autorów (Tadeusz Władysław Świątek, Tomasz Markiewicz, Krzysztof Wittels).

27 marca 2010 r. sobota godz. 12.00

Prezentacja filmu dokumentalnego "Pokochali Warszawę. Artyści pochodzenia niemieckiego w Warszawie XVIII i XIX wieku"(pokazywanego na wystawie „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie XIX i XX wieku”) oraz prelekcja Pana Przemysława Wątroby z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Kilka słów o architekturze Warszawy czasów Stanisława Augusta. Rysunki architektów pochodzenia niemieckiego z królewskiej kolekcji w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Stanisław August obejmując tron Polski w 1764 zastał niezbyt urodziwą, prowincjonalną Warszawę z zaniedbanym zamkiem królewskim. Jednym z elementów jego programu było przekształcenie Polski w nowoczesne państwo oraz podniesienie miast i monarszej rezydencji. W realizacji tego programu, w pewnym zakresie, wspomagali go artyści ( pochodzenia włoskiego, francuskiego oraz niemieckiego) działający jeszcze w orbicie warszawskiego dworu Sasów (m.in. E. Schroeger, S. B. Zug) ale także inni, młodsi, sprowadzeni do Polski już za panowania ostatniego Króla (m.in. z Saksonii: J.Ch. Kamsetzer, J. Ch. Schuch, K. B. Schuetz). Na nowe oblicze stolicy i kraju wpływ mieli również architekci i budowniczowie pochodzący z rodzin niemieckich od dawna osiadłych już w Polsce (Ch.P. Aigner, Z. Vogel, J. Griesmayer i in.), a także architekci polscy wykształceni przez przybyszów z zachodu( np. J. Kubicki). W zbiorach Gabinetu Rycin znajduje się olbrzymi zespół rysunków dokumentujących nie tylko rolę mecenatu monarszego, magnackiego czy patrycjuszowskiego, ale także formowanie nowego stylu oraz wysiłki Króla i jego architektów zmierzające do przekształcania Warszawy w europejską stolicę. Podczas prelekcji zostaną także przypomniani architekci pochodzenia niemieckiego czynni w Warszawie w XIX i w początkach XX wieku (m.in. Fryderyk Albert Lessel, Adam Adolf Loewe, Józef Dietrich, Józef Huss, Heurichowie, Stefan Szyller).

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy


Obrazek

konto usunięte

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

PIERWSZA KSIĄŻKA KUCHARSKA

10 marca odbędzie się wykład "Kuchnia, smak i historia. Pierwsza polska książka kucharska z 1682 roku".
O kuchni staropolskiej w ujęciu historycznym opowiedzą dr hab. Jarosław Dumanowski oraz mgr Magdalena Spychaj. Wykład powiązany jest z powstaniem Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia (jako stacji naukowej Polskiego Towarzystwa Historycznego), które obok Instytutu Historii i Archiwistyki UMK jest organizatorem spotkania.
Początek o godz. 17.00 w sali obrad Hotelu Uniwersyteckiego (ul. Szosa Chełmińska 83a, Torun).
Adam Ostapiński

Adam Ostapiński Marketing: szukam
ciekawych zleceń

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Wielkimi krokami zbliża się "II Międzynarodowa Sesja Humanistyczna". Tym razem odbędzie się w Krakowie na UJ, pod koniec czerwca.

Tematem, na jaki będą dyskutować uczestnicy będzie:
"Pamiętać czy zapomnieć... Miejsca pamięci we współczesnym dyskursie naukowym."

więcej na stronie konferencji:
http://www.sesjahumanistyczna.umk.pl/

konto usunięte

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie poza trwającym remontem i rozbudową, ciągle wzbogaca się o nowe egzemplarze, zwiększając atrakcyjność swoich zbiorów. Ostatni nabytek to Bell CH-136 Kiowa.
http://www.muzeumlotnictwa.pl/aktualnosci_archiwum.php.
Miejsce warte obejrzenia, nie tylko dla miłośników lotnictwa.
Katarzyna Lamża-Ogrodnik

Katarzyna Lamża-Ogrodnik specjalista w
"Kalamo. Edukacja,
przygoda, zabawa"

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

"Pojednanie polsko-niemieckie: przeszłość i przyszłość"

23 maja godz. 16.00 Teatr Miejski w Gdyni

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Od Słow Do Rozmów", które tym razem poruszać będzie temat polsko-niemieckiego pojednania.
Szczegóły na stronie http://www.odslowdorozmow.plKatarzyna Lamża-Ogrodnik edytował(a) ten post dnia 05.05.10 o godzinie 13:39
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Poznań:

5 maja 2010 o godz. 17.00, w 65. rocznicę wyzwolenia przez armię amerykańską niemieckich obozów Mauthausen-Gusen na terenie Austrii, w Domu Spotkań z Historią otwarta zostanie multimedialna wystawa biograficzna OCALENI Z MAUTHAUSEN.
http://cjg.gazeta.pl/CJG_Warszawa/1,104881,7845114,Glo...

konto usunięte

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

http://noc-muzeow.pl/

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

GRUNWALD 1410 w artystycznej rekonstrukcji historycznej. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe w Poznaniu, Stary Rynek 9, Start 27 czerwca 2010 r., g. 12.00
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Kraków czasów okupacji
http://krakow.gazeta.pl/krakow/51,44425,8009734.html?i=0

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Od dziś (29 czerwca) przed kościołem św. Floriana na warszawskiej Pradze można oglądać wystawę plansz prezentujących bogatą historię Warszawskiej Fabryki Pomp.

Wiele dotąd niepublikowanych zdjęć i historii, zebranych w jednym miejscu to gratka dla osób interesujących się historią Warszawy i warszawskiej Pragi.

Plansze można też zobaczyć i pobrać w wysokiej rozdzielczości ze strony wystawy: http://wystawa-praga.pl

Serdecznie zapraszam :)

Więcej informacji:
http://wystawa-praga.pl
http://facebook.com/event.php?eid=104590932924412Izabela Milewska edytował(a) ten post dnia 29.06.10 o godzinie 13:13

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Promocja książki prof. Marcelego Kosmana "Na tropach bohaterów Krzyżaków". Wprowadzenie prof. Artur Kijas. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84, Poznań, piątek, 16 lipca, g. 18.00

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

W uzupełnieniu tego co wyżej - prof. Marceli Kosman promował jednocześnie druga swoją książkę "Krzyżacy w historii i legendzie wieków. W 600 rocznicę grunwaldzkiej wiktorii". Wydawnictwo Naukowe GRADO. Toruń 2010

Składa się z czterech części: pierwsza opisuje dzieje zakonu krzyżackiego w dobie rozbicia dzielnicowego monarchii Piastów, druga i trzecia; zbliżenie Rzeczypospolitej z Litwą, zwycięskie wojny jagiellońskie założyciela dynastii, jego syna Kazimierza i wnuka Zygmunta Starego, zaś czwarta dotyczy mitologii krzyżackiej w XIX i XX wieku. Na okładce unikat - zdjęcie pomnika W. Jagiełły postawionego w Nowym Jorku.

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Jutro, w piątek, 22 października, w Poznaniu znaczące wydarzenie historyczne. Przypomnimy sobie ważną postać. Ceradz, Jankowice, J.I.Kraszewski, Poznań, PTPN łączy bowiem jedno - Wawrzyniec Benzelstjerna-Engestroem, człowiek, który miał nadzieję pośród przeciwności. Obchody 100. rocznicy Jego śmierci rozpoczynają się o g. 11.00 w Ceradzu, a o 17.00 w Pracowni-Muzeum J.I. Kraszewskiego w Poznaniu. W konferencji wezmą udział m.in.: prof. dr hab. Jacek Wiesiołowski, Tadeusz Grabski, Krzysztof Klupp, Alicja Przybyszewska, Adrianna Podmostko- kłos i Andrzej Lewandowski.
Było ich - Engestroemów - trzech, najstarszy i najmłodszy zasługują na pamięć przede wszystkim za swoją patriotyczna postawę, środkowy zaś z powodzeniem mógłby zostać bohaterem romansu łotrzykowskiego co się zowie. Po "Pogrobku" J.I. Kraszewskiego, "Szachiście" i "Kolebce" W. Łysiaka czy "Mordzie na zamku" M. Klunder (w odwodzie pozostają inne, choćby "Filatelista") byłby to kolejny książkowy hit z Wielkopolską w tle (choć w tym wypadku wręcz międzynarodowy).
Tomasz Reich

Tomasz Reich W sprawach
zawodowych proszę
pisać
tomasz.reich@nowawar
sz...

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

koncert
11.11.2010 r.
Koncert "Rock Niepodległości" - Warszawa Rockuje!

Martwisz się? Pewnie nie masz co ze sobą zrobić 11 Listopada podczas Święta Niepodległości?
To fakt, ile razy można siedzieć na facebooku, albo przed telewizorem w domu? Pewnie nie masz też za bardzo ochoty obchodzić tego wyjątkowego Święta „na sztywno”? Ile w końcu można narzekać, słuchać o tym jak wszędzie jest źle i nudno. Nie martw się mamy dla Ciebie alternatywę!



ŚWIĘTUJ NIEPODLEGŁOŚĆ PO SWOJEMU!



Szykuje się niezła rockowa impreza! Wpadnij do nas na koncert „Rock Niepodległości”
Wystapia trzy kapele SEBASTIAN RIEDEL i CREE, MAGNETAR i ROCK & CHOPIN.
Każdy zespół rozpocznie swój występ od wykonania jednego utworu patriotycznego we własnej aranżacji.

MIEJSCE Warszawski klub Palladium. Startujemy o 18.00.

Wstęp wolny!
Wystarczy, że zarejestrujesz się na naszej stronie. Odbierzesz darmową wejściówkę i imprezuj razem z nami!

więcej: http://rockniepodleglosci.pl

konto usunięte

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

"Hitler und die Deutschen» – eine aufschlussreiche Ausstellung in Berlin."
Czyli Hitler i Niemcy - wnikliwa ekspozycja w Berlinie.

http://www.nzz.ch/nachrichten/kultur/aktuell/der_zerst...

Czas trwania wystawy: 15 październik 2010 do 6 luty 2011.
Miejsce: Niemieckie Muzeum Historyczne - Berlin.

Hitler und die Deutschen. Volksgemeinschaft und Verbrechen. Deutsches Historisches Museum Berlin. 15. Oktober 2010 bis 6. Februar 2011.

http://www.tvp.info/informacje/swiat/berlin-kontrowers...

Następna dyskusja:

Propozycja spotkania grupy ...




Wyślij zaproszenie do