konto usunięte

Temat: stopka w stopkę? :)

Czy lampa Canona włożona w stopkę Nikona może spowodować jakieś zwarcie i doprowadzić do sfajczenia któregoś z dwojga? Czy lampa Nikona włożona w stopkę Canona może być niebezpieczna dla siebie lub otoczenia?

Wiadomo, centralny pin działa, lampa odpala, w manualu ma sterowanie mocą. Tylko chciałbym wiedzieć, co robią pozostałe bolce, czy może im się stać jakaś krzywda?

---
Najlepsze wg specyfikacji i zachwytów tanie wyzwalacze radiowe niestety mają dedykowane stopki (żeby obudzić lampy w razie potrzeb) i stąd pytanie.
Dorota K.

Dorota K. TSL + IT -
konsultant

Temat: stopka w stopkę? :)

Jak podanie prądu przez centralny pin nie powoduje wybuchu ani aparatu ani lampy, to chyba o resztę nie ma się co bać.
Reszta to są przekaźniki ustawień aparatu typu przysłona, światło, ISO i takie tam. Poza wszystkim, to chyba lampy różnych systemów mają piny w różnych miejscach, więc mogą nawet nie "schodzić" w przypadku użycia lampy z innego systemu.

konto usunięte

Temat: stopka w stopkę? :)

...albo schodzić się w ten sposób, że spowodują małe zwarcie, bo jednak informacje sa przesyłane małym, ale prądem :)
a wtedy - żegnaj elektroniko :)
przynajmniej w teorii, a w praktyce - chyba nikt nie miał odwagi sprawdzać...
Kamil, zrób coś dla nauki :)
Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski Zastępca Kierownika
zespołu analityków
finansowych

Temat: stopka w stopkę? :)

Podłączałem do Olympusa lampę nikonowską (SB-900), kolega, "nikonowiec" podłączał do swojego D300 mojego "olympusowego" Metza i żadnemu z aparatów (ani lamp) nic się nie stało.

konto usunięte

Temat: stopka w stopkę? :)

W poszukiwaniu tematu przegrzebałem grupy strobistowe na flickr, jest trochę wypowiedzi typu lampa canona w stopce nikona i na odwrót i cała rodzina zdrowa ;]

W secie mam nadajnik i odbiorniki ze stopką N, moim chińskim lampkom to nie przeszkadza, mają tylko centralny pin. Metodę na wyizolowanie wyzwalacza od body mam prostą, kostka synchro za 23zł :) Wolałbym prosto w sanki i zacisnąć pierścieniem, byłbym pewny że nie wylata, no ale lepiej na zimne dmuchać (szczególnie, że stopka z gorących ;))

Ad jednak odbiorników, to wolałbym lampy z drugiego systemu nie wkładać w stopkę innego, ot profilaktycznie, tylko boli mnie fakt, że kostki synchro nie mają pierścienia do zaciskania :/ a ten odbiornik taki miły, stabilnie na statywie siedzi :)

Pewnie skończy się tak, że dokupię jeszcze ze dwa odbiorniki w drugim systemie i przestanę się przejmować :D aczkolwiek jeśli jeszcze ktoś ma doświadczenia ze stosowaniem lamp na zmianę, to jestem otwarty na opinie :)

konto usunięte

Temat: stopka w stopkę? :)

Pamiętaj: saper myli się tylko raz...

konto usunięte

Temat: stopka w stopkę? :)

Osobiście obstawiałbym, że wszystko będzie ok. generalnie w stopce ważne jest tylko gdzie jest zasilanie i masa (czyli dwa piny), które "będą" (powinny być) standardowe dla wszystkich lamp, żeby ze sobą działały. Na innych pinach będą różne protokoły komunikacyjne typu SPI lub I2C, a tam nawet jak jakieś dane są wysyłane to nic się ani lampie ani body nie stanie, po prostu wysyłane informacje nie będą zrozumiane przez żadną ze stron.

P.S. Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne usterki :P

konto usunięte

Temat: stopka w stopkę? :)

Kamil W.: Wolałbym prosto w sanki i zacisnąć pierścieniem, byłbym pewny że nie wylata, no ale lepiej na zimne dmuchać (szczególnie, że stopka z gorących ;))

zaklej gruba tasma klejaca styki poza centralnym i po problemie. choc pare razy wciskalem na nikona "niededykowane :)" lampy i nie bylo problemu.

Następna dyskusja:

Ciekawe rzeczy nie tylko z ...




Wyślij zaproszenie do