Jacek Wiaraxnowski

Jacek Wiaraxnowski Regional Supply &
Initiative planner
CEE/T, P&G
Internati...

Temat: Wykres czasu pracy kilku urządzeń (start/stop)?

Cześc

Czy wiecie jak wykonac wykres na którym znajdą się słupki/linie przedstawiające długośc czasu w którym urzadzenie było używane gdzie oś pozioma to czas np. 24 godziny a oś pionowa to kolejne urządzenie z listy ok. 20 sztuk. Na wykresie chciłbym miec widoczne kiedy maszyna działa a kiedy stoi w porównaniu do innych maszyn.

Dane wejściowe są tego typu:
godzina/data; nazwa urzadzenia1; start
godzina/data; nazwa urzadzenia2; start
godzina/data; nazwa urzadzenia1; stop
godzina/data; nazwa urzadzenia1; start
godzina/data; nazwa urzadzenia2; stop
godzina/data; nazwa urzadzenia3; start
itd...
rzędy są uporządkowane w/g kolejności czasu.

Ponieważ danych włączeń i wyłączeń jest dużo w ciągu doby (np.ok 15-20) nie ma sensu tworzenie osobnych serii i zastosowanie wykresu jak w wątku z tego forum gdzie opisywany był wykres Ganta.
(czyli zastosowanie poziomego wykresu słupkowego)

Na koniec chodzi o uzyskanie wykresu na którym będzie widac że dane urządzenie w trakcie gdy było wyłaczone mogło byc użyte w innym procesie.(dojdzie jeszcze taki sam wykres procesow)

Wisze nad tym od paru tygodni i nic mi nie przychodzi juz do głowy.
Będę wdzięczny za wszelkie porady.
Ktoś się już z czymś podobnym spotkał?Jacek Wiaranowski edytował(a) ten post dnia 24.02.08 o godzinie 20:22
Marcin K.

Marcin K. Kredyty, back office

Temat: Wykres czasu pracy kilku urządzeń (start/stop)?

Jeśli chcesz taki wykres wygenerować w Excelu, jednym sposobem wydaje sie wygenerowanie takiej tabelki: w kolejnych wierszach odkładasz kolejne momenty (przyrost np. co minutę, max da się co 4 sekundy, bo potem brakuje już wierszy w arkuszu), natomiast w kolumnach odkładasz kolejne maszyny (numer maszyny oznaczamy przez x). Tabelkę wypełniasz wartościami x tam, gdzie maszyna jest włączona lub pozostawiamy komórke pustą, gdy jest wyłączona. Robisz wykres punktowy tej tabelki.
Piotr Kaliński

Piotr Kaliński ETL consultant

Temat: Wykres czasu pracy kilku urządzeń (start/stop)?

calkiem ciekawy problem, ktory chyba niestety nie ma trywialnego rozwiazania :( przyszedl mi do glowy pewien pomysl, ale daleki jest on od idealnego rozwiazania, bo trzeba sie niestety nieco nagimnastykowac.

idea tego rozwiazania jest taka, zeby stworzyc tabele, w ktorej kolumna odpowiada urzadzeniu, a wiersz odpowiada odcinkowi czasu (troche to wiec przypomina pomysl Marcina). jesli dane urzadzenie w danej jednostce czasu dziala, to wpisujemy jedynke (oczywiscie nie recznie, ale o tym za chwile) do odpowiadajacej komorki. na koniec robimy formatowanie warunkowe i kazemy excelowi pomalowac np na czerwono komorki gdzie jest jedynka, a pozostale zostawic biale. dzieki temu dostajesz "niby-wykres" skladajacy sie z odpowiednio pomalowanych komorek excela.

pojawia sie oczywiscie zasadnicze pytanie jak wstawiac jedynki do naszej tabelki... mozna to zrobic przy pomocy tabeli przestawnej. ponizej podaje (niestety skomplikowaną) procedure jak tego dokonac:

1) do tabeli z czasem pracy urzadzen dodaj kolumne, ktora zwraca wartosc 1 gdy urzadzenie startuje i -1 gdy urzadzenie sie zatrzymuje

2) do kolumny z czasami pracy dodaj wiersze zawierajace poczatki okresow. przykladowo: jesli chcesz zeby dokladnosc "wykresu" wynosila 5 minut, dodaj wiersze zawierajace np. 7:00 ; 7:05 ; 7:10 ;.... ;17:50:17:55;18:00. nowe wiersze maja zawierac tylko godzine - pozostale kolumny zostawiasz puste (dodatkowe wiersze sa potrzebne tylko do tego, zeby tabela przestawna zawierala pelen przekroj czasu)

3)tworzysz tabele przestawną, w ktorej kolumny są urządzeniami, a wiersze są czasami. wartosciami w tabeli są jedynki i minus jedynki z dodanej przez Ciebie kolumny. tabele przestawna sortujesz po czasie, tak aby starty i stopy były ustawione chronologicznie.

4) w kolumnach obok tabeli przestawnej tworzysz formuly, ktore dodają wartosci z tabeli przestawnej do komorki, ktora jest nad obecna komorka. chodzi nam o to, ze jak w danym okresie urzadzenie A startuje to mamy 0+1=1. w kolejnych okresach (wierszach) mamy caly czas jedynke az do momentu gdy dojedziemy do wiersza z -1. wtedy otrzymujemy 1-1=0. pamietaj jednak ze odwolujac sie do wartosci z tabeli przestawnej, excel uzywa funkcji "weźdanetabeli" do ktorej excel na sztywno wpisuje warunki dotyczace wierszy i urzadzen. wygenerowana przez excela funkcje musisz sobie tak zmodyfikowac, zeby zawierala odwołania względne.

5) kopiujesz swoje formuly w dol (dla kolejnych okresow) i w bok (dla kolejnych urzadzen), a nastepnie ustalasz formatowanie warunkowe.

jesli nie bylem do konca jasny, napisz do mnie na priva, to podesle Ci arkusz z tym rozwiazaniem.

pozdrawiam,
PiotrekPiotr Kaliński edytował(a) ten post dnia 25.02.08 o godzinie 00:55
Jacek Wiaraxnowski

Jacek Wiaraxnowski Regional Supply &
Initiative planner
CEE/T, P&G
Internati...

Temat: Wykres czasu pracy kilku urządzeń (start/stop)?

Wielkie dzięki za odpowiedzi
- wygląda że jednak wszyskiego co sobie wymarzymy nie jesteśmy w stanie Excelem zrealizowac.
Znalazłem rozwiązanie połowiczne, ale spróbuje jeszcze pokombiowac z poniższymi:
połaczenie kilkunastu Line Chart z Repeated Ranges
http://peltiertech.com/Excel/ChartsHowTo/StepChart.html
z Stacked Charts (lub ew. tylko ponaklejac kilkanaście wykresów na siebie jeden nad drugi
http://peltiertech.com/Excel/Charts/StackedCharts.html
bedzie troche dlubania ale jak już pierwszy ruszy to reszta już tylko Copy Paste.

Jeśli ktoś wpadnie jeszcze na prostrzy pomysł - dajcie znac.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Wykres czasu pracy kilku urządzeń (start/stop)?

Jacek,

można to rozpracować za pomocą "nieszczęsnego" Gantt'a :)


Obrazek


Funkcjonuje on na podstawie wyliczonych czasów:
-przerw w działaniu
-działania poszczególnych maszyn.

Jest to wykres skumulowany - w zależności od ilości przedziałów jakie sobie ustalisz (ilości przerw, które chcesz pokazać) - zaznaczasz kolejne elementy kolorem, żeby je odpowiednio oznaczyć.

pzdr
Wojtek
Marcin R.

Marcin R. Specjalista ds.
analizy danych,
Dospel sp. z o.o.

Temat: Wykres czasu pracy kilku urządzeń (start/stop)?

Wojtek możesz ten arkusz gdzieś "wystawić" w sieci ? Popatrzałbym sobie jak coś takiego robić (chodzi o wykres Gantta).

Następna dyskusja:

Mierzenie czasu zadania STA...




Wyślij zaproszenie do