Maciej Biegun

Maciej Biegun kandydat na junior
front-end developera

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Witam,

Rozważam związanie się ze studiami na kierunku energetyka. Nie ukrywam, że jestem tą tematyką bardzo zainteresowany. Jestem jednak ciekaw jak radzą sobie absolwenci tego kierunku - czy trudno znaleźć pracę w jakimkolwiek stopniu związaną z kierunkiem studiów? Czy emigracja wchodzi w grę?
Zanim odezwą się złośliwe głosy odpowiem - interesuję się naprawdę wieloma rzeczami lecz studia traktuję jako rozsądną inwestycję w siebie.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Panie Krzysztofie, a co rozumie Pan pod pojęciem kierunek energetyka.
(np. gazowa,wytwarzanie paliw ropopochodnych, odnawialna, nuklearna, elektroenergetyka)
Maciej Biegun

Maciej Biegun kandydat na junior
front-end developera

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Panie Mariuszu, myślałem przede wszystkim o inżynierskiej pracy związanej z przetwarzaniem energii stosowanej w przemyśle. Nie miałem na myśli konkretnej specjalności - do niej to pewnie daleko - ale o tym, czy sensownemu absolwentowi bez wygórowanych wymagań finansowych/rozwojowych trudno znaleźć zajęcie w tejże dziedzinie. Nie mam nikogo znajomego w tej dziedzinie, informacje w internecie są skąpe i cokolwiek sprzeczne...
Rozumiem, iż sugeruje Pan, że zależy to od wybranej specjalności na studiach... cóż, ta energetyka nuklearna to przyszłość, elektroenergetyka to zdaje się specjalizacja elektrotechniczna. Nie mam pojęcia natomiast czym w Polsce miałby się zajmować inżynier energetyki gazowej (gazownictwa?).

konto usunięte

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

hmm,

studia, studia, studia .....

Na polskim rynku pracy w sektorze energetycznym .... jak jest ?
Sam chcialbym to wiedzieć, ale wydaje mi się, że wszystko zależy od szczęścia, przypadku, wyznaczonego celu, regionu i zapotrzebowania na danego "specjaliste".

Może opiszę short mój przypadek :
Pracy/stażu/zaczepienia się w sektorze szukalem przez 2 lata. W sumie byłem rozdarty, gdyz chcialem podjąć pracę w energetyce jako inż. projektu przy modernizacjach i wprowadzaniau nowych technologi, a pierwsze co zlapalem to konstruktor.
Przez ten okres czasu byłem na kilkunastu rozmowach w tym w w renomowanych firmach w "naszej" branży. Pytano o uprawnienia budowlane, bynajmniej dziwne że padały takie pytania w stosunku do świeżo upieczonego studenta, ale cóż nie każdy czyta CV :) ale głównie rozchodziło się o brak doświadczenia i kasę.
Po tym okresie czasu postanowilem, zostać w obszarze projektowania i zblirzyć sie maksymalnie jak to możliwe do branży enegetycznej (najlepiej ogromne konstrukcje :D ).....I tak jakoś skakałem z firmy do firmy i jestem w armaturze przemysłowej dedykowanej m.in. do energetyki zawodowej ! Planuje pozostać i się rozwjiać w zakresie research & development, pózniej project managment tychże zaworków !
Ale, jak mijam chłodnie kominowe i czuje zapach palonego węgla łezka się kręci w oku :D

Jakbym mógł cofnoąć się o 3-4 lata spróbowałbym sil w progrmie "grasz o staż" podejmując się jakiegos projektu ..... moze bym się "zachaczył".

A specjalizacja ...... tak naprawdę z mojego punktu widzenia mało istotne !!! Pewnie pójdziesz tam gdzie dostaniesz pierwszą pracę !!!

Ja mam specjalizację : inżynieria cieplna i procesowa oraz OŻE, pracuje zawodowo już 5 rok i nigdy nie miałem z tym nic wspólnego !!!

Tak więc odpowiadając na twoje pytanie jak jest, jest jakoś tak po polsku .... czyli nie wiadomo jak !
Maciej Biegun

Maciej Biegun kandydat na junior
front-end developera

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Dziękuję za wypowiedź!

Czyli wniosek taki, że nie warto zbytnio się spinać bo najprawdopodobniej i tak będzie się człowiek zajmował tym na co akurat jest zapotrzebowanie. Hmm, a wydawało mi się, że speców od energetyki jak na lekarstwo a że studia trudne to trafiają dokąd chcą :).
Została jeszcze kwestia emigracji... zdaję sobie sprawę, że to pewnie grząski grunt i mało kto chce o tym mówić... ale może ktoś się jeszcze wypowie.
Edit: A może na Górnym Śląsku jest nieco lepiej? Bo tam jest przecież b. duża koncentracja przemysłu energetycznego.Krzysiek Figura edytował(a) ten post dnia 29.02.12 o godzinie 22:24
Łukasz F.

Łukasz F. Aparatura i
instalacje
przemysłowe.

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Zaglądając na siatkę zajęć dla kierunku energetyka (maszyny itd.) zauważyłem dużo ciekawych przedmiotów przydających się w pracy konstruktora i to nie tylko w branży energetycznej, ale również chemicznej, spożywczej itp. Natomiast z pracą jest różnie. Patrząc na ogłoszenia pracy wydaje mi się, że ta działka przemysłu bardzo silnie reaguje na kryzys. Jak jest kasa to są inwestycje, a jak nie ma to ...

konto usunięte

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Inżynierowie po studiach elektrycznych/energetycznych z powodzeniem radzą sobię dla przykładu z zarządzaniem nieruchomościami komercyjnymi i nie tylko, ścieżek rozwoju jest multum...

Generalnie studia trzeba postrzegać raczej, że na uczelni "uczą człowieka jak ma się uczyć", dopiero po przetarciu wiedzy ze studiów w praktyce będzie wiadomo, w którą stronę student podąży

konto usunięte

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Łukasz F.:
Zaglądając na siatkę zajęć dla kierunku energetyka (maszyny itd.) zauważyłem dużo ciekawych przedmiotów przydających się w pracy konstruktora

Zgadzam się !
Na wrocławskiej są 2 kierunki energetyka oraz mechanika i budowa maszyn, ten drugi polecam przyszłym "majsterkowiczom" :)

Zagranicę polecam specjalistom, zanim się nim nie staniesz nie ma co szukać szczęścia chociażby za Odrą.

Do tej pory co najlepsze mogło mi się trafić to Dania i Duńczycy, najlepsi partneczy do pracy jakich spotkałem !

Nie polecam współpracy z Francuzami, Włochami i Polako-Niemcami (taki przedsiębiorca co wyjechał z pierwszą falą w '89 i kręci interes na rodakach).

Z doświadczenia : od energetyki bardziej na wachania rynkowe reaguje automotive, tego dziadostwa radzę unikać jak .... ognia ?

Puentując : w życiu po studiach liczy się spryt, odwaga i pewność siebie !Piotr S. edytował(a) ten post dnia 01.03.12 o godzinie 08:38

konto usunięte

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Przede wszystkim trzeba sobie zadac na poczatku pytanie jak postawione w poscie na poczatku czyli jaka to ma byc energetyka poniewaz moim zdaniem i z doswiadczenia chociazby moich studiow czym innym jest ksztalcenie na kierunku energetyki cieplnej i ogolnie przetwarzania energii a czym innym wydzial elektryczny i elektroenergetyka. O ile energetyka jadrowa, cieplna, OZE moze byc jakos laczona o tyle jest jednak roznica miedzy energetyka a elektryka (czego "zwykli" ludzie nie potrafia zrozumiec). Dlatego o ile faktycznie zgadzam sie z teoria, ze po studiach i tak duzo zalezy od pierwszej pracy i zgadzam sie rowniez, ze niekoniecznie trzeba robic rzeczy zwiazane scisle ze studiami (mysle ze teraz nawet mniejszosc zajmuje sie tym co stricte studiowalo) o tyle idac na studia energetyczne choc w tej jednej kwestii trzeba zdecydowac.

Jesli chodzi o pytanie o prace to generalnie zawsze uwazam ze to jest takie pytanie dziwne bo kto idac na studia moze miec pewnosc ze za 5 lat w tej branzy dalej beda potrzebni ludzie. A co dopiero mowic o perspektywie 20 - 30 lat (a przeciez my bedzie pracowac conajmniej do 67 roku zycia). Dlatego przychylam sie do zdania, ze jak sie bedzie chcialo to mozna robic wiele rzeczy.

Wracajac wiec do energetyki pod katem samego zagadnienia to uwazam, ze super sprawa. Ja np pracuje w OZE ale nigdy nie zapomne wycieczek na studiach po elektrowniach calej Europy, praktyk w elektrocieplowniach. W sensie inzynierskim rzeczy naprawde ciekawe. Dlatego mozna polecic a co do pracy w zawodzie to jak ktos chce to zawsze cos znajdzie.....
Maciej Biegun

Maciej Biegun kandydat na junior
front-end developera

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Piotr S.:

Czyli tak jak w innych dziedzinach, w których potencjalnie można zrobić karierę :)
Łukasz Żendzian:

Interesowałaby mnie energetyka sensu stricto (o ile dobrze rozumiem to pojęcie) - energetyka cieplna, kominy itp. OŹE także. Elekroenergetyka, elektrotechnika to już chyba wyższa szkoła jazdy.

A co do tych perspektyw na zatrudnienie - cóż, to prawda, może to przypominać trochę wróżenie z fusów... Jestem tą tematyką zainteresowany ale warto przecież pytać doświadczonych inżynierów o zdanie.
Dziękuję Panom za wypowiedzi i pozdrawiam

A i jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Czy zrobienie uprawnień budowlanych to warunek konieczny by zaistnieć w branży? W życiorysie wielu doświadczonych inżynierów widnieje zapis o tym. Ale nie wszystkich.

konto usunięte

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Z ta wyzsza szkola jazdy to powiedzialbym, ze raczej na odwrot :) ale pewnie zaleznie kto jaka specjalnosc skonczyl moze miec odmienne zdanie.

Co do uprawnien budowlanych to sie nie wypowiadam bo generalnie otrzymuje sie uprawnienia do obslugi, dozoru urzadzen cieplnych (kotlow, turbin itd.) ale to nie ma nic wspolnego z uprawnieniami budowlanymi - tu juz bardziej wchodzimy w budownictwo przeciez elektrownie buduja rowniez inzynierzy ladowi niekoniecznie energetycy. Ja mowie o eksploatacji.

konto usunięte

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Wycięte "skąś" tam co można uzyskać po energetyce dodatkowo :

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dziennik Ustaw 2006, Nr 83, Poz. 578) absolwenci kierunku ENERGETYKA mogą ubiegać się o
Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.
Uprawniają one do projektowania, z doborem właściwych urządzeń, lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami i instalowaniem tych urządzeń dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 m3.

Wykaz specjalizacji techniczno-budowlanych w ramach tej specjalności:

- sieci, instalacje i urządzenia cieplne i wentylacyjne
- sieci, instalacje i urządzenia gazowe
- sieci, instalacje i urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne

Z powyższymi uprawnieniami związana jest możliwość sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków - więcej na ten temat w

- Świadectwa charakterystyki energetycznej
- Metodologia obliczania charakterystyki energetycznej budynku

Ponadto studenci kierunku ENERGETYKA mogą w czasie studiów ubiegać się o Świadectwa kwalifikacyjne zgodnie z Ustawą „Prawo Energetyczne” na stanowiskach pracy związanych z dozorem oraz eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych w zakresie grup:

Gr. 1 – Urządzenia elektryczne,
Gr. 2 – Urządzenia energetyki cieplnej,
Gr. 3 - Urządzenia instalacji i sieci gazowych.

Możliwości zatrudnienia

w zakładach energetyki cieplnej zawodowej (elektrownie, elektrociepłownie)
i przemysłowej (siłownie różnej wielkości i różnych branż),
w przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem, przesyłaniem, przetwarzaniem i dystrybucją energii,
w gospodarce komunalnej,
w przedsiębiorstwach i firmach produkujących, projektujących oraz instalujących systemy i urządzenia energetyki cieplnej i grzewczej,
w biurach projektowych przemysłu energetycznego,
w jednostkach naukowo-badawczych,
w szkolnictwie,
w instytucjach administracji państwowej i samorządu terytorialnego związanych z sektorem energetycznym,
w handlu i usługach związanych z systemami energetyki cieplnej i grzewczej
możesz prowadzić własną działalność gospodarczą.

Link : http://kmiue.mech.pk.edu.pl/index.php?option=com_conte...

Gdzieś za absurdalne pieniądze kupiłem kilkudziesięciostronicowe opracowanie : ECG -Poradnik energetyka praktyka
Link : http://allegro.pl/poradnik-energetyka-praktyka-nr-1-i2...
Tam jest napisane co nieco o uprawnienia branżowych.

Wszystko zależy od ..... naszych założeń pierwotnych :)
Ja byłem zainteresowany przeprowadzaniem inwestycji w zakresie modernizacji obiektów, tak więc uprawnienia byłyby pomocne, a czasem niezbędne.

Co zauważyłem jeszcze w swojej narazie niezbyt długiej karierze, możemy mieć tysiące papierków + ogromną wiedzę, ale należy nauczyć się jeszcze obycia z ludzmi, zarządzania, decyzyjności, szacunku (jesli komus Politechnika za mocno wyrobiła EGO), komunikacji i mocnej pewności siebie w tym co się robi i mówi !
Tak więc po zakończeniu studiów należy się jeszcze silnie rozwijać personalnie -> moje podejście :)

W trakcie studiów czasami jest tak, że się pozna świetnego mentora i on pomoże nam wybrać ścieżkę kariery. Tylko, żeby nie dać się omamić do końca i nie zostać na doktoracie ! :)Piotr S. edytował(a) ten post dnia 02.03.12 o godzinie 09:24
Bartosz Gutowski

Bartosz Gutowski Kierownik Oddziału
Technicznego, Zakład
Eksploatacji i Us...

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Krzysiek Figura:
Dziękuję za wypowiedź!

Czyli wniosek taki, że nie warto zbytnio się spinać bo najprawdopodobniej i tak będzie się człowiek zajmował tym na co akurat jest zapotrzebowanie. Hmm, a wydawało mi się, że speców od energetyki jak na lekarstwo a że studia trudne to trafiają dokąd chcą :).
Została jeszcze kwestia emigracji...

skoro po przeczytaniu kilku postów skreślasz sam siebie, swoje umiejętności i studia z góry...
no to witam!!
ale z takim podejściem na pewno nie masz co się "spinać"...Bartosz Gutowski edytował(a) ten post dnia 12.03.12 o godzinie 07:49

konto usunięte

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Nie musisz konczyc energetyki zeby pracowac w "branzy". Mozesz od poczatku skonkretyzowac swoja sciezke kariery. Mozna isc na Automatyke, Mechanike, Elektrotechnike, Ochrone Srodowiska - wszyscy sa potrzebni w energetyce. Jedno jest pewne - studia - prawie nic Tobie nie dadza (oprocz papierka - ktory de facto mozna uzyskac zaocznie). Najwazniejsza jest praktyka/doswiadczenie, im wczesniej zaczniesz pracowac w branzy, tym bedzie Ci latwiej cos osiagnac w zyciu.

Jesli wybierzesz studia - polecam (chyba od 3 lub 4 roku) zaczac robic uprawnienia budowlane (pewnie w ograniczonym zakresie - ale to zawsze cos), w tym samym czasie SEP-y, a jak chcesz zaczac zarzadzac (nie pracowac typowo fizycznie) polecam Project Management (mozna zaczac od PRINCE2, tak na poczatek)

PS. Brakuje dobrych automatykow na rynku :)
Maciej Biegun

Maciej Biegun kandydat na junior
front-end developera

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Bartosz Gutowski:
Krzysiek Figura:
Dziękuję za wypowiedź!

Czyli wniosek taki, że nie warto zbytnio się spinać bo najprawdopodobniej i tak będzie się człowiek zajmował tym na co akurat jest zapotrzebowanie. Hmm, a wydawało mi się, że speców od energetyki jak na lekarstwo a że studia trudne to trafiają dokąd chcą :).
Została jeszcze kwestia emigracji...

skoro po przeczytaniu kilku postów skreślasz sam siebie, swoje umiejętności i studia z góry...
no to witam!!
ale z takim podejściem na pewno nie masz co się "spinać"...

Nie zrozumiał mnie Pan. Wyrażenie "spinać się" oznaczało w tym przypadku kurczowe trzymanie się zamierzonych celów czy tam specjalizacji... zgodnie z wypowiedzą powyższych użytkowników. Dlaczego jest tak, że taka uwaga u doświadczonych osób wzbudza skojarzenie z rzekomym lenistwem/brakiem chęci/brakiem motywacji u młodych? Ja wiem, że pokolenie Y i inne dziwne stereotypy są teraz modne w różnych medialnych i około medialnych środkach przekazu, ale mnie nawet milion postów w jakimkolwiek temacie nie odciągnąłby od realizacji własnych marzeń i ambicji. Po prostu chciałem zapytać o to i owo i się paru rzeczy dowiedzieć. Ot co. Scysje są tu niepotrzebne, bo i nie ma dla nich powodu
Łukasz Gaszek:
Wolałbym uniknąć jakiegokolwiek zarządzania. Prawdę mówiąc marzy mi się samodzielne analityczne stanowisko. I myślałem trochę nad MiBM ale sądziłem, że w energetyce znajdę więcej interesujących mnie rzeczy. Żałuję też, że nie skończyłem technikum elektrycznego/energetycznego.
Dziękuję za wypowiedź ;)Krzysiek Figura edytował(a) ten post dnia 14.03.12 o godzinie 20:02

konto usunięte

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Łukasz Gaszek:
Wolałbym uniknąć jakiegokolwiek zarządzania. Prawdę mówiąc marzy mi się samodzielne analityczne stanowisko. I myślałem trochę nad MiBM ale sądziłem, że w energetyce znajdę więcej interesujących mnie rzeczy. Żałuję też, że nie skończyłem technikum elektrycznego/energetycznego.
Dziękuję za wypowiedź ;)

Na szczescie jeszcze ten kraj nie zszedl na dno i nie wprowadzil zapisu ze tylko po technikum energetycznym (lub jakimkolwiek) mozna isc na politechnike :)
Ja poszedlem na politechnike po ogolniaku, nie bylo z tym problemu.
A staram sie nakierowac Ciebie na roznego typu "zarzadzanie", poniewaz z tego sa lepsze pieniadze. (za wyjatkiem bycia oficerem na morzu, ale to inna bajka). "Samodzielne analityczne stanowisko" - ba, bycie project managerem jest jak najbardziej samodzielne, a do tego majac wiedze inzynierska ...

Your choice ;]
Krzysztof F.

Krzysztof F. inż.elektryk -
elektroenergetyka
automatyka

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Przeczytaj moje CV a będziesz wiedział wszystko jak i co jest.

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Jako student energetyki mam świadomość tego, że sam kwit po studiach nie wystarczy.
Dlatego będę wdzięczny za podanie konkretnych (spośród sterty) szkoleń i otrzymywanych uprawnień, które mogłyby być przydatne dla rozwijania własnej wiedzy, a zarazem atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy. Coś poza SEP oraz AUTOCAD, może istnieją uprawnienia budowlane dla inżyniera energetyka?

Z góry dzięki
Krzysztof F.

Krzysztof F. inż.elektryk -
elektroenergetyka
automatyka

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Nigdy nie wiadomo co będzie potrzebne przy pracy której jeszcze nie mamy.
Poza uprawnieniami elektrycznymi , ciepłowniczymi, w niektórych firmach przydają się np uprawnienia gazowe.
Warto mieć i eksploatację i dozór.
Programy rysunkowe można poznać na studiach, ale rysunek jest tam omawiany jedynie w dość wąskim zakresie.
Warto więc wzbogacić swoją wiedzę w zakresie norm rysunkowych, co przyda się w zasadzie prawie w każdej firmie.
Trzeba znać jakieś języki. Najlepiej w stopniu biegłym, co najmniej angielski, w niektórych firmach niemiecki.
Choć może za kilka lat językiem najbardziej pożądanym przez pracodawców zostanie język chiński.
Warto zainteresować się dziedzinami pokrewnymi do energetyki, bez których trudno dziś funkcjonować w zawodzie.
Informatyką, elektroniką, elektrotechniką, termodynamiką, automatyką. Z każdej z nich warto choćby podstawy znać w stopniu bardzo dobrym. Nie zaszkodzi mechanika. Energetyka to bowiem masa różnorakich maszyn i urządzeń mechanicznych. Jako inżynier warto się także zainteresować dziedziną zwaną zarządzaniem. Nawet jeśli nie uda się zarządzać :), będziesz miał wiedzę czego od ciebie chcą przełożeni.
Mając solidne podstawy, kursy dotyczące pozyskiwania uprawnień zawodowych, obsługi i programowania nowoczesnych urządzeń, kierowania ludźmi, będą fraszką a nie bolączką.
Co do konkretnych kursów i uprawnień, poza podstawowymi, firmy mało się interesują np pracami dyplomowymi z aktualnych tematów, dodatkową wiedzą i szkoleniami. Tego wszystkiego można się uczyć już po rozpoczęciu pracy.
Warto jednak przed rozpoczęciem stałej pracy, spróbować choćby w czasie studenckich wakacji poterminować w dużej firmie energetycznej.
Nie jest prosto zdobyć takie praktyki.
Ale to nie tylko znakomita nauka, ale też test, czy będziesz się umiał odnaleźć na tym rynku pracy.

No i na koniec trzeba się szanować. Bo bez tego żaden pracodawca nie będzie szanował ciebie.
Zaczynając godzisz się oczywiście na pracę prostszą, jednak warto być ambitnym.
I nosić w sobie przekonanie że żadne miejsce w które trafisz nie przerośnie twoich możliwości.
A takie przekonanie najbardziej umacnia posiadana wiedza.
Nie wybrałeś sobie łatwego zawodu.
Przed tobą nauka przez całe życie.
Nauka nowych urządzeń, oprogramowania, symboli rysunkowych itp jak powiedziała by większość ludzi, duperel.
Jeśli jednak je lubisz, nie będzie to zbyt męczące.
Niezależnie od miejsca w którym się znajdziesz.
Trzymaj się adepcie. :)
Piotr Kowalski

Piotr Kowalski Student, uwm

Temat: Studia energetyczne a praca w zawodzie

Studiuję Energetykę, niedługo przede mną ważne decyzje do podjęcia... Chciałby się zorientować jak wyglądają perspektywy pracy w OZE (nie ukrywam, że interesuje mnie ta branża). W sieci można znaleźć sporo informacji na ten temat, lecz są one mało obiektywne, firmy zajmujące się OZE zachwalają swój sektor, a z drugiej strony nasz rząd sceptycznie podchodzi do e.odnawialnych (niskie lub zupełny brak dotacji itp.)... może ktoś z was pracuje, bądź ma osobę która siedzi w OZE?

Następna dyskusja:

Studia energetyczne czy odn...




Wyślij zaproszenie do