Wojciechowski M.

Wojciechowski M. Psycholog biznesu |
szkolenia &
consulting sprzedaży

Temat: Nic tak jak kłamstwo prawdy Ci nie powie...

W 1975 roku, trzej wybitni psychologowie; R.E. Turner, C. Edgley oraz G. Olmstead w efekcie prowadzonego przez kilka lat doświadczenia dowiedli, ze blisko 2/3 rozmów które przeprowadzamy codziennie ma kłamliwy charakter. Inne badania przynoszą równie zaskakujący wynik. Oto bowiem okazuje się, że statystycznie każdy człowiek świadomie kłamie przynajmniej 13 razy w tygodniu. A podczas każdej, zwykłej rozmowy każdy z nas kłamie przynajmniej raz. Przy czym, w przypadku 80 proc. wypadków mamy do czynienia ze świadomym, celowym, interesownym kłamstwem. Dla nas zaś, tak naprawdę ważne jest nie to, czy ktoś kłamie ale styl w jaki to robi oraz intencję tego kłamstwa.

Zapraszam do lektury i dyskusji na forum Grupy.
Nic tak jak kłamstwo prawdy Ci nie powie...

http://www.goldenline.pl/forum/clienting

Po wejściu na stronę - kliknij - dołącz.

Pozdrawiam
Marek Wojciechowski
Beata W.

Beata W. Sztuki piękne i
krytyczne

Temat: Nic tak jak kłamstwo prawdy Ci nie powie...

Marek W.:
...blisko 2/3 rozmów które przeprowadzamy codziennie ma kłamliwy charakter. (...) okazuje się, że statystycznie każdy człowiek świadomie kłamie przynajmniej 13 razy w tygodniu. A podczas każdej, zwykłej rozmowy każdy z nas kłamie przynajmniej raz. Przy czym, w przypadku 80 proc. wypadków mamy do czynienia ze świadomym, celowym, interesownym kłamstwem.
Ponieważ tak często mamy do czynienia z kłamstwem, jest rozsądnym założyć, że nadawca komunikatu kłamie.
Osoby prawdomówne mają więc problem ;-)
Mówią prawdę, która potraktowana jak kłamstwo staje się przyczyną błędnych decyzji. Winne są założenia odbiorcy komunikatu.

Oto jedno z zadań Mensy
"Stoisz przed dwiema bramami, z których jedna prowadzi do wyjścia natomiast druga do przepaści. Przed bramami stoi dwóch strażników, z których jeden kłamie a drugi mówi prawdę. Jak sformułujesz tylko jedno pytanie, które zadając tylko jednemu strażnikowi uzyskasz odpowiedź, która prowadzi do wyjścia?"

To zadanie jest łatwe, wiemy, że jeden kłamie a drugi nie. W życiu bywa trudniej. Jest wielu graczy, 80 % kłamie.
Kłamstwa to odniesienia, na podstawie których musimy podejmować korzystne dla nas decyzje. Czy to w ogóle możliwe?

Czy zawsze można tak sformułować pytanie by uzyskać prawdziwą informację?
W jaki sposób sformułować odpowiedź by pytający kłamca uznał, że ma do czynienia z prawdą?
Czy będąc prawdomównym należy zakładać, że pytanie sformułował kłamca?

konto usunięte

Temat: Nic tak jak kłamstwo prawdy Ci nie powie...

osobiscie nie dziele informacji na klamliwe i prawdziwe ale na te, ktore sa faktami i te, ktore sa opiniami. z opiniami nie dyskutuje, gdyz one maja charakter osobisty i sa zalezne od osoby, ktora je formuuje... przyjmuje je do wiadomosci (bez konsekwencji lub z)

fakty sa weryfikowalne... gdy ja odpowiadam za dana rzeczywistosc to je weryfikuje, i tu pewnie dochodzimy do sedna sprawy, ze nie jestesmy w stanie zweryfikowac wszystkich faktow... jak dobieramy kryteria aby uznac kogos (srodek przekazu) godnym zaufania....? to jest jedyny wycinek wg mnie nad ktorym mozna dyskutowac...



Wyślij zaproszenie do