Iwona Marek

Iwona Marek kto za młodu głupi
nie był, ten na
starość nie
zmądrzeje;)

Temat: spektrometria mas

Witam,
Czy ktos sie orietuje jak na polskim rynku pracy wyglada wyzej wymieniona dziedzina. Chodzi mi zarowno o analize, metody jak i obsluge dosc mocno rozumiana (oprocz wymiany oczywiscie elemetow typu detektor, pompa czy tez innych elementow serwisu).
Wiem, ze pytanie dosc ogolne, zreszta jak cala spektrometria ale bede wdzieczna za udzielenie jakich kolwiek odpowiedzi.
Pozdrawiam
Jarosław Gajda

Jarosław Gajda Si duo faciunt idem,
non est idem

Temat: spektrometria mas

Witam,
Jeżeli chodzi o polski rynek pracy związany ze spektrometrią mas to nie wygląda to zbyt kolorowo w przypadku firm (mam tu na myśli firmy farmaceutyczne lub związane z branżą chemiczną). Większość spektrometrów znajduje się na uczelniach i w instytutach (np. CBMM PAN w Łodzi - Pracownia Spektroskopii Masowej, która wyposażona jest w spektrometry: Finnigan MAT 95, Voyager-Elite, Automass III i LKB 2091, która wykonuje: niskorozdzielcze widma mas jonów uzyskiwanych technikami: jonizacja elektronami (EI), jonizacja chemiczna (CI), bezpośrednia jonizacja chemiczna (DCI), liquid secondary ion mass spectrometry (LSIMS) - odpowiednik fast atom bombardment (FAB), elektrospray (ESI), jonizacja chemiczna pod ciśnieniem atmosferycznym (APCI), desorpcja/jonizacja laserowa wspomagana matrycą (MALDI), niskorozdzielcze analizy GCMS (EI, CI) i wysokorozdzielcze pomiary m/z jonów uzyskiwanych technikami EI, CI lub LSIMS,) W środowisku łódzkim wiem, że spektrometry mas posiada również Politechnika Łódzka oraz firma Trimen. Są jeszcze inne ośrodki naukowe w kraju, które również dysponują tego typu aparaturą (np. UJ). Co do możliwości zatrudnienia to uważam, iż należy już kontaktować się indywidualnie z daną jednostką lub firmą. Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłem.
Pozdrawiam
Adam R.

Adam R. Running Wild

Temat: spektrometria mas

Właściwie wszystkie uczelnie wyższe, które posiadają wydziały Chemii mają sprzęt typu GCMS lub LCMS - informacji o spektrometrach szukaj u producentów chromatografów zarówno gazowych jak i cieczowych. Jest jeszcze sektor badań związany głównie z chemią polimerów gdzie wykorzystuje się sprzęt do badań wysokich mas cząsteczkowych np. MALDI od Shimadzu. Sprawdź też co np. robi japoński JEOL czy australijski GBC.
Iwona Marek

Iwona Marek kto za młodu głupi
nie był, ten na
starość nie
zmądrzeje;)

Temat: spektrometria mas

Dziekuje serdecznie za odzew i troche informacji.
Poszperam troche w internecie jesli chodzi o okolice lodzi. Jaroslaw, czy orientujesz sie moze jakie rodzaje analaliz sa wykonywane w podanych przez Ciebie laboratoriach, chodzi mi czy to chemia organiczna, nieorganiczna itp. I czy to rutunowe analizy czy tez wykonywane w doswiadczeniach/nowe?(np. pod prace magisterskie, doktorskie) czy tez nie ma roznicy.
Adam, zaciekawialy mnie firmy ktore podlales, czy insrumenty JEOL lub GBC sa uzywane w Polsce?? Czy tez moze orientujesz sie jakie inne marki spektrometrow sa najczesciej spotykane w kraju (nie jestem przedstawicielem handlowym;). W koncu co firma to inny patent.
PozdrawiamIwona Marek edytował(a) ten post dnia 06.10.10 o godzinie 23:48
Jarosław Gajda

Jarosław Gajda Si duo faciunt idem,
non est idem

Temat: spektrometria mas

Jeżeli chodzi o CBMiM PAN w Łodzi to są to głównie analizy różnego rodzaju polimerów (które są opracowywane i wytwarzane w placówce), biomolekuł (opracowywanych w Zakładzie Chemii Bioorganicznej CBMiM), ale również analizy różnego rodzaju związków organicznych o niedużych masach cząsteczkowych. Są to zarówno analizy rutynowe, jak również rozwojowe (np. wykorzystujące techniki NMR w ciele stałym oraz spektrometrię mas - MALDI TOF - w różnego rodzaju układach). Poza tym CBMiM świadczy usługi dla firm i uczelni z zewnątrz. Natomiast jeżeli chodzi o spektrometr mas w firmie Trimen, to z tego co mi wiadomo wykorzystywany jest on w analizie związków organicznych, których syntezą firma ta się zajmuje. Przypomniał mi się jeszcze Instytut Ekspertyz Sądowych im. J. Sehna w Krakowie, gdzie spektrometrię mas wykorzystuje się do celów kryminalistycznych (głownie badania materiałów polimerowych metodą Py-GC/MS - pirolityczna chromatografia gazowa z detekcją mas).Polecam Ci Iwono strony internetowe wspomnianych przeze mnie instytucji.
Pozdrawiam
Iwona Marek

Iwona Marek kto za młodu głupi
nie był, ten na
starość nie
zmądrzeje;)

Temat: spektrometria mas

Dziekuje Ci Jarku serdecznie za informacje.
Pozdrawiam.
Adam R.

Adam R. Running Wild

Temat: spektrometria mas

Iwona!
Jeśli chodzi o marki spektrometrów mas używanych w Polsce to trochę tego będzie; przede wszystkim są to układy związane z chromatografami gazowymi lub cieczowymi więc będą to: Agilent (dawniej HP) przy Agilencie zarówno będą ich własne moduły jak też JEOL, który od dłuższego czasu z nimi współpracuje, Varian, Thermo Finnigan, GBC, zdaje się, że też Perkin Elmer, Shimadzu, Knauer. To chyba tyle jeśli chodzi o GCMS i LCMS. Poza tym tak jak pisałem wcześniej MALDI - Shimadzu. Być może luzem będą też jakieś inne produkty koncernu molocha THERMO (np. Jarrell Ash). Oprócz wspomnianych wcześniej układów jest cały sektor ICP i MIP i takie firmy jak np. Unicam.
Wszystkie co powyżej napisałem jest w Polsce zarówno pod względem używanego przez placówki sprzętu jak też przedstawicielstw handlowych.
Iwona Marek

Iwona Marek kto za młodu głupi
nie był, ten na
starość nie
zmądrzeje;)

Temat: spektrometria mas

Dziekuje Adam za odpowiedz.Iwona Marek edytował(a) ten post dnia 14.10.10 o godzinie 18:35
Piotr Jedziniak

Piotr Jedziniak samodzielny
pracownik naukowy w
PIWet-PIB

Temat: spektrometria mas

Witam,
zaryzykuję stwierdzenie, że ta dziedzina chemii analitycznej rozwija się w Polsce bardzo prężenie (być może najprężniej) Zarówno analiza metali (ICP-MS), małych cząsteczek (GC-MS (/MS), LC-MS(/MS), peptydów i białek (MALDI TOF i inne) to już duży rynek.
Zwracam uwagę na najbliższą konferencję Polskiego Towarzystwa Spektrometrii Mas organizowaną razem z niemieckim odpowiednikiem takiego towarzystwa.
http://pgmsc.ibch.poznan.pl/index.php?article=news.html
Co do firm: u nas pracujemy na aparatach Agilent (GC-MS i GC-MS/MS) i ABSciex (LC-MS/MS) - działają bardzo dobrze.

konto usunięte

Temat: spektrometria mas

Jeśli chodzi o dostęp do spektrometrów mas, to zawsze można zadzwonić do przedstawicieli handlowych producentów tych przyrządów, aby
wskazali kilka miejsc, gdzie spektrometry są używane zgodnie z jakimś profilem badawczym.

Np. my w ANCHEMie posiadamy też taką listę referencyjną.
http://www.anchem.pl Paweł Hodurek edytował(a) ten post dnia 02.12.11 o godzinie 10:51
Krzysztof Tarnowski

Krzysztof Tarnowski doktor, Asystent -
Środowiskowe
Laboratorium
Spektrometr...

Temat: spektrometria mas

W Środowiskowym Laboratorium Spektrometrii Mas IBB PAN posiadamy następujące systemy analityczne:
-3 spektrometry Orbitrap Velos (Thermo) sprzężone z chromatografami cieczowymi nanoAcquity UPLC (Waters)
-spektrometr SYNAPT HDMS (Waters) sprzężony z chromatografem cieczowym HDX nanoAcquity UPLC Waters
-spektrometr MALDI-TOF/TOF ultrafleXtreme (Bruker)
-spektrometr AmaZon ETD (Bruker) sprzężony z chromatografem cieczowym nanoAcquity UPLC (Waters)
-spektrometr Q-TOF Premier sprzężony z chromatografem cieczowym nanoAcquity UPLC (Waters)
-spektrometr SYNAPT MS Waters sprzężony z chromatografem cieczowym nanoAcquity UPLC Waters lub chromatografem cieczowym Acquity UPLC Waters
-2 spektrometry Xevo TQ-S Waters sprzężone z chromatografami cieczowymi Acquity UPLC (Waters)
-2 spektrometry Xevo TQ-MS Waters sprzężone z chromatografami cieczowymi Acquity UPLC Waters lub chromatografem cieczowym nanoAcquity UPLC Waters

Prowadzimy działalność usługową:
-pomiary mas w technice MALDI i ESI
-ilościowe oznaczanie leków i ich metabolitów w płynach ustrojowych
-oznaczenia substancji organicznych w matrycach biologicznych
-analizy metabolomiczne
-identyfikacja białek dostarczonych w postaci prążków z SDS PAGE 1D i 2D (barwionych Coomassie lub srebrem) lub w postaci mieszaniny białek w roztworze lub osadzie
-identyfikacja modyfikacji potranslacyjnych białek np.: fosforylacja, acetylacja, ubikwitynacja, metylacja, nitrozylacja i in.
-analiza ilościową mieszanin białkowych: analiza różnicowa z wykorzystaniem metod: iTRAQ, SILAC i label-free oraz oznaczenia bezwzględne przy użyciu syntetycznych wzorców peptydowych

kontakt: http://mslab-ibb.pl/

Następna dyskusja:

Spektrometria mas




Wyślij zaproszenie do