Szymon Kosiński

Szymon Kosiński Dyrektor Generalny,
WSEInfoEngine

Temat: Całkowicie nowe rozwiązanie problemu zakupu i sprzedaży...

Po raz pierwszy na polskim rynku biomasy pojawiło się dawno oczekiwane rozwiązanie, które w krótkim czasie powinno uporządkować obrót biomasą na rynku. Rozwiązanie to wprowadza transparentne i bezpieczne rozwiązania, będące wysokim standardem na rozwiniętych europejskich i światowych rynkach towarowych.

WSEInfoEngine S.A, spółka z grupy kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. prowadzona przez wysokiej klasy specjalistów tworzących w przeszłości podstawy transparentnego i bezpiecznego rynku pozagiełdowego, w tym rynku energii elektrycznej i uprawnień do emisji CO2. Zespół specjalistów posiadających bogate doświadczeniami również na regulowanym rynku giełdowym, otwiera pozagiełdowy Rynek Biomasy na Platformie InfoEngine OTC.

Rozwiązanie oparte jest o najwyższej światowej klasy rozwiązanie informatyczne - system Global Vision firmy TrayPort służący jako system giełdowy na wielu europejskich giełdach towarowych. Mimo ogromnych możliwości systemu sama jego obsługa przez uczestników zawierających na nim transakcje jest prosta i czytelna.

Dla podniesienia bezpieczeństwa obrotu, w szczególności dla zapewnienia wiarygodności składanych ofert i zawieranych transakcji jak również dla zapewnienia terminowej i zgodnej z zawartymi umowami płatności, wprowadzono system zabezpieczeń i rozliczeń finansowych funkcjonujący w oparciu o prowadzony przez bank rachunek powierniczy.

Rozwiązania wprowadzone na rynku biomasy na Platformie InfoEngine OTC konsultowane były szeroko z wieloma podmiotami rynku biomasy w Polsce jak również z organizacjami skupiającymi uczestników tego rynku. Takie postępowanie gwarantuje, że wprowadzone na Platformie InfoEngine OTC rozwiązania powinny być akceptowane przez większość uczestników rynku biomasy.

Rynek Biomasy na Platformie InfoEngine OTC składał się będzie z 2 niezależnych części:

· Rynek Lokalny Biomasy

· Rynek Biomasy dla Celów Energetycznych funkcjonującego w ramach Krajowego Systemu Uwierzytelniania Biomasy tworzonego przez Urząd Regulacji Energetyki.

Towarem na Rynku Biomasy dla Celów Energetycznych będzie biomasa posiadająca właściwie prowadzoną dokumentację, umożliwiającą wydanie decyzji URE o możliwości skorzystania przez jej odbiorców z systemu wsparcia OZE. Rynek ten powstaje w porozumieniu z URE a przyjęte na nim rozwiązania będą oparte na wytycznych i uzgodnieniach z Urzędem. Prace w tym zakresie jeszcze trwają a ostateczne decyzje co do formy i zasad funkcjonowania rynku jeszcze nie zapadły. W chwili obecnej organizowane są na tym rynku, zgodnie z przyjętą koncepcją rozwiązań, transakcje pilotażowe, mające pokazać zasadność i zgodność przyjętych rozwiązań z przepisami prawa i możliwość właściwej kontroli URE nad całym procesem. Podmiotami sprzedającymi na tym rynku będą wyłącznie podmioty - Certyfikowani Sprzedawcy, którzy w wyniku uzgodnionego z URE audytu, przeprowadzonego przez renomowane instytucje i laboratoria wykażą, że cały proces produkcji, zakupu, przeróbki i sprzedaży jest należycie nadzorowany i dokumentowany a prowadzona w tym zakresie dokumentacja jest wiarygodna i pozwalająca na uznanie spalonej w energetyce biomasy za spełniającą wymagania prawa do skorzystania przez jej odbiorców z systemu wsparcia OZE.

Rynek Lokalny Biomasy obejmował będzie wszystkie podmioty zajmujące się produkcją, przeróbką i sprzedażą oraz zakupem biomasy dla celów innych niż dla celów energetycznych. Rynek taki poprzez swoją transparentność i bezpieczeństwo obrotu, gwarantowane przez system zabezpieczeń i rozliczeń finansowych, stworzy podstawy do rozwoju podmiotów zajmujących się jej obrotem hurtowym, eksportem biomasy oraz gromadzeniem grup mniejszych podmiotów w celu ich udziału poprzez swoich agregatorów w Rynku Biomasy dla Celów Energetycznych. Uczestnikami tego rynku oprócz producentów biomasy i spółek przetwarzających biomasę mogą też być hurtownicy, sieci sklepów rozprowadzających biomasę dla celów opałowych, eksporterzy biomasy itp. Dużym wsparciem na tym rynku mogą być badania jakości biomasy prowadzone w ramach dodatkowej usługi przez wyspecjalizowane laboratoria i instytucje, wydające dla danych partii biomasy właściwe certyfikaty i dokonujące jej kontroli zarówno w miejscach jej załadunku jak i jej odbioru.

O ile Rynek Biomasy dla Celów Energetycznych czeka jeszcze na ostateczne decyzje URE dotyczące zasad na nim obowiązujących to Rynek Lokalny Biomasy jest już w pełni przygotowany i gotowy do rozwoju ilości uczestników i ilości zawieranych na nim transakcji.

Informacje rynkowe, dostępne dla zainteresowanych będą podstawą do rozsądnego i bezpiecznego podejmowania długoterminowych działań i decyzji dotyczących inwestycji, rozwoju i strategii poszczególnych podmiotów tego rynku.

Wszystkich chętnych do współpracy w zakresie rozwoju rynku biomasy, osoby i podmioty zainteresowane zakupem i sprzedażą biomasy, osoby zainteresowane zasadami i możliwościami realizacji swoich celów biznesowych z wykorzystaniem bezpiecznych i transparentnych form handlu biomasą zapraszamy do współpracy. Dla osób tych przewidujemy preferencyjne warunki korzystania z nowoczesnych rozwiązań, w razie potrzeby dodatkowe szkolenia i materiały informacyjne.

Szymon Kosiński
Dyrektor Generalny
WSEInfoEngine S.A.
mail. szymon.kosinski@infoengine.pl
tel. +48 665 440 256