Łukasz W.

Łukasz W. Quality Manegement
Director, Operations
Director (COO)

Temat: przepisy ppoż, wymagania a prawo budowlane

witam serdecznie
mam nietypowy temat z którym męczę się już od prawie roku a mianowicie. Mam wybudowaną zabudowę na klatce schodowej, jej wymiary i opinia techniczna wszystko jasno i dokładnie opisuje. Ale w skrócie..
Zabudowa oddalona jest od kolejnej ściany o 1,54 m i w jednym miejscu na długości (szerokości stopnia) zwęża przejście do 1,2m na wysokości zwykłego standardowego schodu (stopnia).
Mieszkanie jest w 4-piętrowym bloku, na 3 piętrze, drzwi otwierają się do środka zabudowy a obok moich drzwi przechodzi jeszcze tylko sąsiad, który odwiedza matkę. W ten sposób rozumiem, że - mając na ostatnim piętrze 4 lokale - mogę przyjąć przychylniejsze przepisy dot. max 20 osób (na piętrze mieszka realnie 8 osób ale liczy się wg M, czyli mamy 2 x M4 i 2 x M1) i dotyczy mnie z poniższego aktu szerokość 120 cm:

Biblioteki\Dokumenty

Cytat: § 242. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
Cytat: 1. Szerokość poziomych dróg ewakuacyjnych należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać jednocześnie na danej kondygnacji budynku, przyjmując co najmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 1,4 m.
2. Dopuszcza się zmniejszenie szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej do 1,2 m, jeżeli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie więcej niż 20 osób.
3. Wysokość drogi ewakuacyjnej powinna wynosić co najmniej 2,2 m, natomiast wysokość lokalnego obniżenia 2 m, przy czym długość obniżonego odcinka drogi nie może być większa niż 1,5 m.
4. Skrzydła drzwi, stanowiących wyjście na drogę ewakuacyjną, nie mogą, po ich całkowitym otwarciu, zmniejszać wymaganej szerokości tej drogi.

PINB pisze, że jeśli chodzi o przepisy ppoż to uregulowana jest tylko pozioma droga ewakuacyjna a nie pionowa. Przepisy natomiast nic o tym nie wspominają. wymiary z § 242 pkt 3 i 4 są spełnione.

Dodatkowo w ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r.
w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów pisze

§ 16. 1. Użytkowany budynek istniejący uznaje się za zagrażający życiu ludzi, gdy występujące w nim warunki techniczne nie zapewniają możliwości ewakuacji ludzi.
2. Podstawą do stwierdzenia, że w budynku występują warunki techniczne, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem § 45, może być:
1) szerokość przejścia, dojścia lub wyjścia ewakuacyjnego albo biegu bądź spocznika klatki schodowej służącej ewakuacji, mniejsza o ponad jedną trzecią od określonej w przepisach techniczno-budowlanych;

więc ta kwestia też jest spełniona. Dodatkowo tutaj jest opis w kontekście rozumienia schodów.
Dodatkowo czytając w Rozdział 4. Drogi ewakuacyjne

§ 252. Schody i pochylnie ruchome
Schodów i pochylni ruchomych nie zalicza się do dróg ewakuacyjnych.

Co Wy o tym jako specjaliści sądzicie, bo już nie wiem jak z tymi paniami rozmawiać i jakich używać argumentów.
Proszę o pomoc, bo zależy mi na czasie, ewentualnie jakie pismo czy pozwolenie, zgoda, zatwierdzenie od kogo by ten temat zamknęło. Zdjęcia, opinie itd mogę podesłać na maila oczywiście..
Marek O.

Marek O. rzeczoznawca ds.
zabezpieczeń
przeciwpożarowych

Temat: przepisy ppoż, wymagania a prawo budowlane

Witaj.
Generalnie z wszelkimi zabudowami na klatce schodowej jest tak że są nieprawidłowe. Wynika to zwykle z tego, że nie były projektowane i zostały wykonane bezprawnie (nie wiem jak z Twoją ale przypuszczam że było podobnie).
Co do przepisów ppoż. to:
- korytarz (pozioma droga ewakuacyjna) dla poniżej 20 osób może mieć 1,2 m,
- schody (pionowa droga ewakuacyjna) mają mieć 1,2 m (w Twoim przypadku),
- spocznik klatki schodowej ma mieć 1,5 m.
Zagrożenia życia z tego co piszesz nie będzie, ale będzie złamany przepis zapis. par. 4 ust. 1 pkt 16 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r.
w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (a przynajmniej tak mi się wydaje, choć do końca nie zrozumiałem Twojego opisu sytuacji - przydałby się rysunek)
Łukasz W.

Łukasz W. Quality Manegement
Director, Operations
Director (COO)

Temat: przepisy ppoż, wymagania a prawo budowlane

witam
na maila mogę podesłać wszystko, można?najlepsze jest to, że na półpiętrze między parterem gdzie nie ma mieszkań a pierwszym piętrem jest kaloryfer na ścianie i on ogranicza również do 1,2m i to nie przeszkadza?

Pozdrawiam
Łukasz
Marek O.

Marek O. rzeczoznawca ds.
zabezpieczeń
przeciwpożarowych

Temat: przepisy ppoż, wymagania a prawo budowlane

jasne, na prv przesłałem maila.



Wyślij zaproszenie do