Roland V.

Roland V. Audi multa, loquere
pauca

Temat: Komornik, a meldunek

Witam,

Dostałem pismo, że dnia tego i tego przyjdzie komornik zająć moje ruchomości. Mieszkanie jednak należy do mojej mamy. Mieszkam w nim z siostrą i poza ubraniami oraz rzeczami codziennego użytku nic w tym mieszkaniu nie należy do mnie. Rodzice jednak nie posiadają ani imiennych faktur, ani paragonów, gdyż większość została kupiona kiedy byłem bardzo młody (a nikt nie przypuszczał, że taka sytuacja może mieć miejsce). Czy w związku z tym komornik może zająć rzeczy należące do moich rodziców, które są w moim jakoby władaniu czy tylko rzeczy znajdujące się w moim pokoju?

Jak wygląda procedura zajmowania rzeczy przez komornika, czy spisuje on, że zajmuje to i to oraz wyznacz termin licytacji czy wynosi to wszystko co uzna za wartościowe.

Jak udowodnić komornikowi, że znajdujące się w mieszkaniu rzeczy faktycznie nie należą do mnie?

Dziękuję i pozdrawiam.
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Komornik, a meldunek

Komornik może zająć tylko te ruchomości, które znajdują się we władaniu dłużnika. Jeśli ruchomości znajdują się we władaniu osoby trzeciej, to komornik może je zająć tylko jeśli ta osoba trzecia wyrazi na to zgodę lub przyzna, że ruchomości są własnością dłużnika.

W przypadku nadgorliwego komornika własciciel może bronić swoich praw, które zostają naruszone zajęciem przez wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego - o zwolnienie zajętej rzeczy spod egzekucji.

uprawnienia komornika:
http://www.se.pl/porady/wszystkie-prawa-dluznika/dowie...

konto usunięte

Temat: Komornik, a meldunek

Komornik zajmując rzeczy spisuje protokół zajęcia w którym
wyszczególnia zajęte rzeczy a także wskazuje osobę, której oddaje rzeczy pod dozór. Często oddaje się rzeczy pod dozór dłużnika. Za usunięcie rzeczy spod zajęcia grozi odpowiedzialność karna, o której komornik poucza. Następnie komornik wyznacza licytaję, która odbywa się w miejscu gdzie znajdują się zajęte ruchomości. O terminie licytacji zawiadamia się dozorcę/dłużnika i jego obowiązkiem jest wpuszczenie komornika i licytantów. W protokole zajęcia ruchomości jest miejsce na wnioski i oświadczenia stron i tam wpisuje się informacje o tym, że osoba trzecia lub dłużnik oświadczył, że rzecz stanowi własność osoby trzeciej. Do właściciela rzeczy wysyłana jest informacja o zajęciu rzeczy i może on wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne aby zwolnić rzecz spod zajęcia.Krzysztof Pluta edytował(a) ten post dnia 07.06.11 o godzinie 22:12



Wyślij zaproszenie do