Marcin Jóźwicki

Marcin Jóźwicki Analityk NPS/CX

Temat: Informatyzacja badań.

Witam wszystkich serdecznie,

Tym razem chciałem zwrócić uwagę na pewne zjawisko występująca na rynku badawczym, które na pewno każdy z Was już dostrzegł. Jest to powszechne, coraz częstsze, wykorzystywanie technik informatycznych w badaniach opinii i rynku. Nie chciałbym się jednak rozpisywać o niezaprzeczalnych zaletach badań z wykorzystaniem CATI, CAPI, CAWI itp., ale o wypaczeniach, jakie powstają przy okazji wykorzystywania tych technik.

Pierwsza rzecz, która mnie uderza to, że niektórzy traktują badania ankietowe przy użyciu laptopów, tak jak by ta technika załatwiała już wszystkie problemy. Zauważyłem, że całą energie skupia się na systemie w jaki pracują laptopy, szybkim przesłaniu danych itp..... W czym problem? Przecież to nowoczesność, postęp, rozwój. Problem w tym, że chyba w tym wszystkim zapomina się o ludziach, którzy to wykonują. Czasami mam wrażenie, czytając różne publikacje na ten temat, że to nie ludzie mają robić ankiety a laptopy! Wystarczy wcisnąć enter i wszystko załatwione.
Podobna sytuacja jest w studio CATI. Niektórzy myślą, że jak zbiorą ankieterów do jednego pomieszczenia, założą podsłuch, monitoring to już wszystko załatwione – badanie musi się udać, nic nie da się zepsuć, wszystko jest pod kontrolą....a tak nie jest...Ten kto jest w temacie, wie o czym mówię... ;)

A jak jest naprawdę. Jeżeli nie będziemy mieli dobrze przeszkolonych, uczciwych ankieterów to nawet najnowocześniejszy sprzęt nam nie pomoże ;). Najważniejsze, żeby w tym wszystkim, żeby nie zapomnieć o podstawach o metodologii prowadzenia wywiadu, roli ankietera w wywiadzie...a mam wrażenie, że właśnie przy tym technologicznym pędzie o tym się zapomina...

Co o tym myślicie? Czy macie podobne spostrzeżenia? A może macie odmienne zdanie?

Serdecznie pozdrawiam.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Informatyzacja badań.

KAŻDA technika badawcza, KAŻDA metodologia, KAŻDY typ badania jest nieużyteczny, gdy ankieterzy są nieprzeszkoleni lub nieuczciwi. Obie te ułomności powodują, że dane można wyrzucić do śmieci. W pierwszym przypadku z powodu niewiedzy - w drugiem z powodów oczywistych.
Pytanie jest jedno : czy ktoś zamawia badania "dla idei" czy rzeczywiście chce korzystać z ich wyników.
Dariusz C.

Dariusz C. zawodowo analityk, a
z zamiłowania
informatyk :)

Temat: Informatyzacja badań.

W dużej mierze zgadzam się z Tobą Marcin, ale wydaje mi się, że to właśnie dzieki rozwojowi informatycznemu pewne badania przebiegają sprawniej, szybciej i efektywniej. Oczywiście nadal kluczowym czynnikiem jest czynnik ludzki, ale dzięki informatyzacji można wyeliminować kilka istotnych czynników ryzyka (wprowadzania danych, weryfikacja wyników, przesyłanie danych). Wszystko też zależy jak się z narzędzi korzysta i jaki jest ich poziom zaawansowania. Jak dla mnie główną zaletą informatyzacji jest przyspieszenie procesu badania i większa ich automatyzacja.

konto usunięte

Temat: Informatyzacja badań.

Nie ma idealnego sposobu przeprowadzania badań ankietowych, zawsze będą plusy dodatnie i ujemne. Moim zdaniem wszystko zależy od tematu badania, to w zależności od tego co chcemy zbadać powinniśmy określić grupę docelową na której badanie wydaje nam się najbardziej wiarygodne. Następnie dopiero dobieramy metodę badania w ten sposób, aby jak najlepiej dotrzeć do grupy docelowej. Natomiast technologia internetowa umożliwiła w prosty sposób, niskim kosztem, tworzenie ankiet internetowych np. dzięki serwisowy http://www.net-ankiety.pl. Narzędzia tego typu, pozwalają nam niskim kosztem tworzyć kwestionariusze internetowe według naszych potrzeb, więc aspekt techniczny realizacji badania mamy z głowy za niewielką opłatą abonamentową. Pozostaje nam jeszcze dotrzeć do respondentów. Jeśli nie mamy własnej bazy adresowej respondentów lub serwisu internetowego na którym możemy emitować naszą ankietę, wówczas wykupujemy pewną ilość wyświetleń na zadanej grupie serwisów poprzez agencję. Dzięki temu możemy przeprowadzić dowolne interesujące nas badanie ankietowe za niewielką opłatą w porównaniu np. z ankietą przeprowadzaną przez zatrudnionych ankieterów. Jednak trzeba pamiętać, że poprzez ankietę internetową docieramy tylko do internautów, a grupa ta stanowy tylko fragment całej populacji. Więc podsumowując jeszcze raz wszystko zależy od tematu badania, do którego powinniśmy dobrać metodę badania.

konto usunięte

Temat: Informatyzacja badań.

Jimi HenriX:


Czepię się odrobinę:
1. Twoje zdjęcie jest sprzeczne z regulaminem GL.
2. Nie ma plusów ujemnych, to błąd językowy.

A w temacie wątku:
Właśnie usiłuję wdrożyć pewien system oceny. Problem w tym, że stworzony schemat "generujący raport" jest po prostu do niczego. Sam "wylicza" mało istotne wartości nie dając dostępu do danych źródłowych! Ubaw po pachy.

konto usunięte

Temat: Informatyzacja badań.

Witam wszystkich,

moim zdaniem na wstępie musimy rozdzielić faktyczne korzyści (np. kontrola procesu realizacji, skrócenie czasu realizacji, lepsza jakość danych), które może przynieść informatyzacja procesu badawczego od tzw. marketingowego bullshitu, który bywa wykorzystywane w procesie sprzedaży projektu.

Uważam, że wprowadzanie nowych technologi do procesu realizacji jest potrzebne, jeśli jest użyteczne tzn. przynosi realną wartość. Kluczowym staje się więc moim zdaniem pytanie - po co? Czasami odpowiedź na to pozornie banalne pytanie nie jest taka prosta.

Jeśli już wiemy po co nam nowa technologi i co dzięki niej uzyskamy i dlaczego. Należy postawić drugie ważne pytanie, a kto będzie korzystał z tej technologi? Z tej technologi ma korzystać ankieter, czyli to co napisał Marcin i Dagmara bez dobrze przeszkolonych i uczciwych ankieterów najbardziej wypasiony laptop nie zagwarantuje rzetelnych wyników.

Podsumowując, moje zdanie technika, gadżety (laptopy, palmtopy, itd) tak, jeśli będzie to użyteczne i jeśli będziemy mieli dobrze przeszklony oraz uczciwych ankieterów.

BartekBartłomiej Sokołowski edytował(a) ten post dnia 04.01.09 o godzinie 01:02



Wyślij zaproszenie do