konto usunięte

Temat: Minister Spraw Zagranicznych Węgier Magyar będzie...

Sikorski: Polska będzie promować wina z Węgier
dzisiaj, 19:13
KK / PAP

Radosław Sikorski w Tunezji, fot. PAP/Leszek SzymańskiPolskie wina nie przeszły pomyślnie degustacji u ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Podczas prezydencji Polska będzie promować dobre, węgierskie wina.

Sikorski brał udział w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu.

Po spotkaniu poinformował polskich dziennikarzy o podpisaniu z ministrem spraw zagranicznych Węgier memorandum, że "nie tylko podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie (29 - 30 września), ale w ogóle podczas polskiej prezydencji będziemy promować konsumpcję dobrych, węgierskich win".

Pytany, czy nie ma dobrych polskich win, które można by promować podczas prezydencji, odparł: "Jako patriota oczywiście bardzo poważnie podszedłem do tematu polskich win".

- Skonsultowałem z najlepszymi polskimi sommolierami, wręcz dokonaliśmy w pałacyku MSZ na Foksal degustacji. No i jakby to powiedzieć..., ta degustacja nie skończyła się pełnym sukcesem - powiedział Sikorski.

- Ale oczywiście życzę rozwoju tej branży naszego przemysłu, to jest bardzo młoda dziedzina gospodarki. Nie wykluczam, że w przyszłości będą dobre polskie wina w odpowiednich ilościach, bo mówią mi specjaliści z branży, że są już niezłe polskie wina, ale w bardzo małych seriach - podsumowa

konto usunięte

Temat: Minister Spraw Zagranicznych Węgier Magyar będzie...

Minister Sikorski poruszył dziś tamat wiz do Mozambiku, być może od 2012 roku Polacy nie będą musieli jeżdzić po wizy do konsulatu do Belina czy Rzymu
dziś 18:54 Radio Mozambik Polska The Times

Wizy i przepisy wjazdowe15 gru 10, 11:03 Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędzie konsularnym Mozambiku w Berlinie (tel. 0030 39876500) i w Rzymie (tel. 0039 0637514852) oraz na przejściach granicznych Mozambiku.

Mozambik ma wysoki wzrost gospodarczy dzięki wcześniejszym zniszczeniom

Po prawie 500 latach portugalskiego zwierzchnictwa kolonialnego, w 1975 roku Mozambik uzyskał niepodległość.

Masowa emigracja białych osadników, gospodarcze uzależnienie od RPA, poważne susze i przedłużająca się wojna domowa przyczyniły się do zahamowania rozwoju kraju. W 1989 roku rządząca partia FRELIMO oficjalnie odrzuciła marksizm, a uchwalona rok później nowa konstytucja wprowadziła wielopartyjne wybory oraz gospodarkę wolnorynkową. W 1992 roku wynegocjowane przez ONZ porozumienie pokojowe pomiędzy FRELIMO a rebeliantami z RENAMO położyło kres walkom. W grudniu 2004 roku po osiemnastu latach urzędowania ze stanowiska prezydenta ustąpił Joaquim Chissano. Jego następca, Armando Emilio Guebuza, obiecał kontynuować wyważoną politykę gospodarczą przyciągającą inwestorów zagranicznych. Od czasu zakończenia wojny domowej Mozambik notuje wysoki wzrost gospodarczy, głównie dzięki odbudowie zniszczeń.

Następna dyskusja:

Czy polskie prywatne media ...




Wyślij zaproszenie do