Sylvia S.

Sylvia S. Badania, rozwój,
polityki społeczne

Temat: Wynik regresji - prosze o pomoc

Witam, staram sie badac stosunek miedzy zasobami wodnymi i kilkoma zmiennymi niezaleznymi (glownie zwiazanych z ludnoscia). Skompletowalam baze danych z roznymi wskaznikami, m.in. zdolnosc do inowacji, postep technologiczny, ludnosc (gestosc, rata wzrostu, cala ludnosc), gospodarka - PKB, i zadne z nich nie sa skorelowane z zasobami wodnymi (jak probuje robic regresje).. wiec cala teza mi pada...
Wykresy korelacji pokazuja prawie poziome linie...

czy jest jakis ratunek?

Temat: Wynik regresji - prosze o pomoc

Jeśli fakty nie pasują do teorii, tym gorzej dla faktów :)

Ratunkiem może być zmiana tezy... ale zobaczmy wpierw:

1. Czy z wykresu rozrzutu poszczególnych zmiennych niezależnych względem zmiennej zależnej nie wynika czasem krzywoliniowa zależność? (dla zależności "kwadratowej" liniowa może wyjść idealnie zero). Wtedy można "zlinearyzować" zagadnienie i obliczyć współczynniki modelu KMNK.
2. Czy w danych nie ma punktów wpływowych? Taki punkt "wysokiej dźwigni" może "wyrównać" linię korelacji w okolice zera. Oglądała Pani te wykresy?
3. Jakiej wielkości są korelacje i czy są istotne statystycznie? Czasem różnica jest bardzo bardzo niewielka, a istotna statystycznie (ale to zależy od liczności próby). Czasem z kolei jest istotna, a nie ma znaczenia przyczynowo-skutkowego.
4. Co prawda nie jest to związane z bieżącym problemem, ale pytam przy okazji: czy zmienne niezależne nie są ze sobą skorelowane? Zdolność do innowacji i postęp technologiczny na przykład. W razie czego będzie to stanowić problem.
Wojciech R.

Wojciech R. Doktor nauk
ekonomicznych/analit
yk/statystyk/dydakty
k

Temat: Wynik regresji - prosze o pomoc

Rady Pana Adriana uważam za naprawdę dobre. Natomiast jeżeli chodzi o prostsze rozwiązanie, ja spróbowałbym, o ile nie zostało to już zastosowane, zamienić wartości absolutne (np. liczba ludności, liczba gospodarstw domowych itp.) na jakieś wskaźniki (np. gęstość zaludnienia, przeciętna liczba osób w gospodarstwie domowym itp.). Co prawda pozmieniałyby się interpretacje, jednak, wydaje mi się, nie na tyle, by trzeba zmieniać tezy.
Sylvia S.

Sylvia S. Badania, rozwój,
polityki społeczne

Temat: Wynik regresji - prosze o pomoc

Uprzejmie dziekuje. Tak, sprawdzalam wykresy rozrzutu poszczególnych zmiennych niezależnych względem zmiennej zależnej - i wygladaja brzydko, tzn. prawie plaskie linie... probuje wiec troche inne zmienne...

Czy fakt ze zmienne sa w mierzone w innych jednostkach moze stanowic problem?
Filip Gurgul

Filip Gurgul Analityk i
Wykładowca

Temat: Wynik regresji - prosze o pomoc

Do wypowiedzi przedmóców dodałbym parę innych rzeczy.

Po pierwsze część z wymienionych przez Panią zmiennych wydaje się być niestacjonanych (PKB na pewno, całkowita populacja?, nie wiem jak z tymi wodami). A wiadomo, że łączenie zmiennych stacjonarnych i niestacjonarnych może dawać błędne wyniki. Ja conajmniej bym sprawdził czy do Pani równań regresji lepiej nie pasuje stopa wzrostu PKB niż sam PKB.

Po drugie, tego typu zależności mogą mieć charakter autoregresyjny i dodatkowo reagować z opóźnieniem na zmiany zmiennych zależnych. Prosty przykład: znając Państwo Polskie to raczej zarządzanie zasobami wodnymi podąża za liczbą ludności a nie ją wyprzedza. Więc wprowadzenie zmiennych opóźnionych może poprawić sytuację.

Po trzecie, co do tego co Pani napisała co do jednostek, to teoretycznie nie powinno to robić większej różnicy, ale praktycznie konfrontowanie dużych liczb (np. zasobów wodnych w milionach m3) z liczbami malymi (wzrotu PKB w procentach) może wprowadzić wiele błędów numerycznych/zaokrągleń itd. Warto w sytuacji spróbować nie tyle ujednolicić jednostki co sprowadzić je to podobnego rzędu wielkości.
Sylvia S.

Sylvia S. Badania, rozwój,
polityki społeczne

Temat: Wynik regresji - prosze o pomoc

Urzejmie wszystkim dziekuje. "Pomanipulowalam" troche zmiennymi i wynik lepszy. Zapewne odezwe sie za jakis czas:)

Następna dyskusja:

pilnie potrzebna pomoc w an...




Wyślij zaproszenie do