J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: PRAKSEOLOGIA PROF KOTARBIŃSKIEGO a "organizacja naszego...

Z prowadzonej na Priv oraz e-meilowo dyskusji z Czesławem , doszliśmy wspólnie do wniosku,
dyskutując o poczynionych przez nas w Polsce i w Niemczech obserwacjach własne i znajomych z którymi dyskutowaliśmy poważnym problemem jest nieefektywna organizacja naszego dnia powszedniego szczególnie w sferze prywatnej. Bo w pracy, organizacja zajmują się często wyszkoleni kadrowcy i managerowie. Wystarczy wiec, ze wykonamy rzetelnie powierzone nam zadania.
W życiu prywatnym panuje u większości ludzi mniej lub bardziej chaos. Dopiero gdy problemy staja się naprawdę palące, zaczynamy coś zmieniać. Z reguły jednak w sposób nieefektywny.

Ponieważ Czesław jest autorem szeregu poradników ( e-boków) na ten temat pozwolę sobie oddać mu głos w tym temacie!
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: PRAKSEOLOGIA PROF KOTARBIŃSKIEGO a "organizacja naszego...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prakseologia
Prakseologia - teoria sprawnego działania. Jest dziedziną badań naukowych dotyczących wszelkiego celowego działania ludzkiego.
Cykl prakseologiczny[edytuj | edytuj kod]

Diagnoza (zebranie faktów)
Prognoza (przewidywanie)
Planowanie i programowanie
Realizacja
Ocena efektów

Inicjatorem prakseologii jako koncepcji tak w zakresie nazwy, jak i odrębnej dyscypliny badań był Alfred Espinas, który w 1890 roku na łamach czasopisma Revue Philosophique de la France et de l'Etranger w artykule pt. Les orgines de la technologie pisał m.in.: i otóż słowo "praktyka" nasuwa termin "prakseologia" dla oznaczenia nauki "o formach najogólniejszych i zasadach najwyższych działania w świecie stworów żywych".
Zadaniem prakseologii jest poszukiwanie najszerszych uogólnień odnoszących się do wszelkich form świadomego i celowego działania rozpatrywanego ze względu na sprawność; konstruowanie i uzasadnianie dyrektyw praktycznych, tj. nakazów i zakazów oraz zaleceń i przestróg dotyczących wzmagania sprawności i unikania niesprawności w działaniu; wypracowywanie systemu pojęć niezbędnych lub swoiście przydatnych dla tych konstrukcji; zmierzanie do ujęcia ich w system dedukcyjny i do sformalizowania twierdzeń. Zadaniem prakseologii jest m. in. naukowe badanie warunków sprawności działań. W związku z tym zajmuje się ona typologią działań, połączoną z dociekaniem przyczyn ich powodzeń i niepowodzeń.
Na konieczność stosowania prakseologii jako metody nauki ekonomii wskazywał Ludwig von Mises w swoim dziele Ludzkie działanie.
Istotny wkład w rozwój prakseologii miał polski uczony i filozof Tadeusz Kotarbiński, autor Traktatu o dobrej robocie (1955).

Następna dyskusja:

RETORYKA a prakseologia




Wyślij zaproszenie do