Roman Zawadza

Roman Zawadza Właściciel,
Freelancer, Broker
informacji naukowej

Temat: Doktorat w Wielkiej Brytanii

Tytuł doktora jest w Wielkiej Brytanii tytułem prestiżowym, który otwiera drogę nie tylko do dalszej kariery akademickiej, ale także do pracy na wyższych szczeblach w organizacjach, instytucjach i firmach poza uniwersytetem.

Przebieg typowych studiów PhD

Polskiemu stopniowi „doktora” odpowiada w UK: doctorate degree, D.Phil lub PhD (oba skróty pochodzą od Doctor of Philosophy, ale ten drugi jest znacznie częściej spotykany).

Typowe dzienne studia doktoranckie trwają w Wielkiej Brytanii 3 lata. Zaoczne zwykle 6. Okres ten bywa jednak dość często przedłużany o dodatkowy rok.

Większość studiów zaczyna się pod koniec września, choć niektóre uczelnie pozwalają na rozpoczynanie dwa, a nawet cztery razy w roku.

W trakcie trwania studiów doktorant pracuje nad swoim własnym, oryginalnym projektem badawczym, spotykając się regularnie ze swoimi opiekunami (supervisors). W tym czasie zwykle nie wymaga się od studenta uczestniczenia w żadnych kursach akademickich i zdawania egzaminów.

W ciągu pierwszego roku student zwykle pracuje nad dokładnym określeniem swojego tematu pracy i sporo czyta, by móc udowodnić, że jest biegły w swoim przedmiocie i gotowy rozpocząć własne badania. Pod koniec pierwszego roku studiów doktoranckich odbywa się oficjalna rozmowa z opiekunami (zwykle dwoma) i osobą niezwiązaną z danym studentem, po której wydawana jest opinia o tym, czy doktorant dopuszczony zostaje na kolejny rok.

Drugi rok poświęcony jest najczęściej formułowaniu hipotez i wniosków, a trzeci – samemu pisaniu rozprawy doktorskiej (thesis). Po napisaniu pracy (jej długość waha się w zależności od uczelni i kierunku pomiędzy 70 000 i 100 000 wyrazów) odbywa się jej obrona (tzw. spoken interview, viva voce lub viva) w obecności opiekunów i badacza spoza uczelni (tzw. external examiner).

Przebieg studiów doktoranckich różnić może się zasadniczo w zależności od kierunku i uczelni, toteż by dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę internetową wybranej przez Ciebie uczelni i kierunku.


Obrazek


Inne typy doktoratów

Oprócz konwencjonalnego doktoratu (określanego po prostu PhD i opisanego powyżej) w UK możesz także studiować w ramach:

1. Professional Doctorates – od tradycyjnych doktoratów różnią się tym, że ich program obejmuje także udział w kursach uniwersyteckich (tzw. tought route). Obecnie uniwersytety brytyjskie oferują ponad 200 programów Professional Doctorates. Popularne są one zwłaszcza w medycynie klinicznej i chemii, a także w inżynierii. Doktoraty te mają zwykle swoje specjalne skróty np. DEng lub EngD (Engineering Doctorate), EdD (Education Doctorate) DclinPsych (Clinical Psychology Doctorate),
2. The NewRoutePhD zwany też Integrated PhD – ten rodzaj studiów także obejmuje w swoim programie udział studenta w kursach akademickich. Jest to ogólnobrytyjska inicjatywa 34 uniwersytetów oferująca ponad 120 programów i skierowana przede wszystkim do studentów zagranicznych. Obejmuje ona trening badawczy, kursy naukowe i zajęcia z rozwoju osobistego,
3. PhD by practice – najpopularniejszy typ doktoratu w dziedzinie sztuki. Od kandydatów oczekuje się napisania rozprawy, która byłaby szczegółową analizą lub ewaluacją procesu twórczego lub projektu artystycznego.
4. PhD by publication – typ studiów, który pozwala na to, by praca doktorska składała się w całości bądź w dużej części z materiałów wcześniej opublikowanych przez autora, czemu zwykle towarzyszy opis (5 000 – 10 000 wyrazów), będący krytyczną analizą własnej pracy w kontekście obranego kierunku studiów. Kandydat oceniany jest na końcowym egzaminie ustnym według takich samych standardów jak konwencjonalny PhD. Ten rodzaj doktoratu nie jest szczególnie popularny w UK i zwykle decydują się na niego osoby już od dłuższego czasu zatrudnione na uczelni.

Wymagania wstępne

By zostać przyjętym na studia doktoranckie zwykle wymagane są:

* tytuł magisterski z pokrewnej dziedziny (choć zdarzają się także przypadki, kiedy wybitni studenci rozpoczynają studia doktoranckie po licencjacie) i wysokie wyniki z przebiegu studiów. Jeżeli uzyskałeś tytuł magisterski poza Wielką Brytanią, wymagane będzie się jego tłumaczenie na język angielski u tłumacza przysięgłego, a czasem także jego nostryfikacji. Dodatkowo wymagane jest także tłumaczenie listy przedmiotów, jakie miałeś na studiach i ocen z nich uzyskanych,
* certyfikat poświadczający biegłość w języku angielskim (z których najpopularniejszym jest IELTS). Wymania co do ilości uzyskanych punktów mogą się nieznacznie różnić pomiędzy kierunkami,
* referencje od co najmniej dwóch osób będących pracownikami naukowymi, które poświadczyć mogą Twoje dotychczasowe osiągnięcia w danej dziedzinie,
* wypełniony formularz podaniowy (dostępny zwykle na stronie uczelni). Wypełniając go zwróć szczególną uwagę na podkreślenie Twoich dotychczasowych osiągnięć naukowych – publikacji, udziału w konferencjach i projektach badawczych, członkostwa w towarzystwach naukowych, uzyskanych nagród etc.,
* tzw. proposal – opis proponowanego przez Ciebie projektu badawczego, który pozwoli wstępnie ocenić, czy rzeczywiście znasz się na swoim przedmiocie i czy ze swoim pomysłem jesteś dla danej uczelni atrakcyjny.

W odróżnieniu od studiów licencjackich, podanie na studia magisterskie i doktoranckie wraz z wymaganymi dokumentami składa się bezpośrednio na uczelni. W celu uzyskania dokładnych informacji o wymaganiach związanych z aplikowaniem na doktorat należy zasięgnąć informacji na stronie internetowej wybranej jednostki. Tam także (lub na stronie głównej uczelni) można zamówić sobie katalog (tzw. prospectus), zawierający szczegółowy opis studiów i warunków przyjęcia. Jest on przesyłany pocztą za darmo, zwykle z kompletem formularzy.
Termin składania dokumentów dla studiów rozpoczynających się we wrześniu, to zwykle początek danego roku (czyli dla studiów rozpoczynających się np. we wrześniu 2010 – styczeń lub luty 2010).

Opłaty za studia

Opłaty za studia doktoranckie są różne w zależności od kierunku. Rozbieżność jest dość spora – od 7 000 do 18 000 funtów za studia. Opłaty mogą być uiszczane w ratach. Dokładne informacje znaleźć można na stronie danego kierunku.

Stypendia


Stypendium może zostać przyznane zarówno przez samą uczelnię, jak i przez organizacje naukowe (tzw. research councils), których zakres zainteresowania obejmuje Twój przedmiot.

Istnieją dwa rodzaje stypendiów:

* scholarship (pokrywające czesne),
* studentship (stypendium na utrzymanie)

Informacje o dostępnych stypendiach znajdziesz na stronie internetowej wybranej przez Ciebie uczelni.

Chcąc ubiegać się o stypendia pamiętaj o dwóch sprawach:

* konkurencja jest bardzo duża, toteż będąc jeszcze na studiach licencjackich i magisterskich warto postarać się o budowanie swojego naukowego CV przez aktywność wykraczającą poza zwykły program danego kierunku – udział w konferencjach, publikacje, prace w grupach badawczych etc. oraz o świetne wyniki w nauce, gdyż te także są brane pod uwagę przy decydowaniu o tym, komu przyznać finansowanie
* podania o stypendia należy wysyłać wcześnie – ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń to zwykle 8 miesięcy przed rozpoczęciem roku akademickiego, a ponieważ skompletowanie podania i dodatkowych potrzebnych informacji (tutaj także wymagane są np. referencje) zajmuje sporo czasu, najlepiej zacząć się tym interesować już rok wcześniej.
Niektóre kierunki oferują tzw. stypendia 1 + 3 dla tych, którzy wybierają się na studia magisterskie już z myślą o studiach doktoranckich. Stypendia te pokrywające koszty studiów magisterskich i doktoranckich łącznie (czyli tzw. studiów postgraduate, w odróżnieniu od undergraduate – licencjackich).

Przydatne linki

Strona poświęcona ofertom studiów doktoranckich łącznie z informacjami o stypendiach w UK i w Europie: http://findaphd.com.

Wyszukiwarka stypendiów oferowanych na studia doktoranckie w UK: http://jobs.ac.uk.

Na stronie http://scit.wlv.ac.uk znajdziesz listę wszystkich brytyjskich uniwersytetów wraz z linkami do ich stron głównych.

Jeśli nie wybrałeś jeszcze uczelni, na które chciałbyś składać podanie, możesz zacząć od przeglądania programów postgraduate oferowanych przez poszczególne uczelnie (nie wszystkie bowiem ogłaszają się na http://findaphd.com)Roman Zawadza edytował(a) ten post dnia 11.10.10 o godzinie 22:59