Agata  Rakfalska-Vallic elli

Agata
Rakfalska-Vallic
elli
Psycholog,
Psychoterapeuta
Strategiczny, Coach,
Trener

Temat: Ceny usług psychologicznych on-line

Witajcie,

Zastanawiam się na jakiej bazie ustalać ceny usług on-line.
Mogę porównać do cennika konsultacji psychologicznych i psychoterapii w tradycyjnym gabinecie psychologa, ale chyba nie o to chodzi.

Z jednej strony, klient który decyduje się na pomoc psychologa przez internet, nie musi wychodzić z domu, oszczędza czas, więc może koszt powinien być wyższy niż w tradycyjnym gabinecie.
Z drugiej strony, porównując ceny usług on-line z różnych portali, stwierdziłam, że wielu psychologów proponuje naprawdę niskie ceny.
Zastanawiam, czym się kierują.

Szkoda, że w Polsce nie istnieje ustawa prawna o zawodzie psychologa i psychoterapeuty, która regulowałaby także płatności za każdy rodzaj pomocy psychologicznej. Np. we Włoszech, jest cena minimalna, który każdy psycholog musi przedstawiać. Nie ma górnych progów.

Dziękują za podzielenie się waszymi doświadczeniami.
pozdrawiam, :)
Agata RV
Katarzyna S.

Katarzyna S. psycholog, interwent
kryzysowy

Temat: Ceny usług psychologicznych on-line

Agato, w przypadku usług on-line psycholog tez nie musi wychodzic z domu ;) Odpadają więc koszty utrzymania własnego gabinetu bądź opłata za wynajem takowego. To moim zdaniem proste uzasadnienie niższych kosztów takich usług.

A taksy za usługi psychologiczne? Osobiście nie widzę żadnego uzasadnienia dla stosowania takowych. Jak uzasadnia to ustawodawca we Włoszech?
Agata  Rakfalska-Vallic elli

Agata
Rakfalska-Vallic
elli
Psycholog,
Psychoterapeuta
Strategiczny, Coach,
Trener

Temat: Ceny usług psychologicznych on-line

Katarzyna S.:
A taksy za usługi psychologiczne? Osobiście nie widzę żadnego uzasadnienia dla stosowania takowych. Jak uzasadnia to ustawodawca we Włoszech?

We Włoszech zawód psychologa, psychoterapeuty jest prawnie regulowany (tak jak w innych starych krajach UE. Istnieje Narodowy Rejestr Psychologów (to takie włoskie Związki Zawodowe), które "bronią" praw pracowników, ale także kontrolują pod względem etycznym.
Istnienie minimalnej stawki dla psychologa (min.35 euro za sesje) to obrona jego praw (tak myślę). Studia we Włoszech są płatne, po 5 latach roczny darmowy staż, no i w końcu BARDZO TRUDNY egzamin państwowy. Po tym wszystkim, masz podstawy do ubiegania się w rejestr Psychologów.
Zastanawiam się, jak w Polsce są postrzegane niskie ceny za usługi psychologiczne, które wymagają naprawdę profesjonalnego przygotowania.

Jeśli chodzi o psychologa on-line, to masz rację - także nie musi wychodzić z domu. :)
Pozdrawiam,
Agata RV
Elżbieta Kalinowska

Elżbieta Kalinowska psycholog,
psychoterapeuta,

Temat: Ceny usług psychologicznych on-line

Bardzo interesujący temat wywołałaś Agato. O ile się orientuję to w żadnym z projektów ustaw regulujących zawody psychologa i psychoterapeuty nie ma mowy o cenach minimalnych (maksymalnych też ;-)). Mają one też szereg mankamentów i już nie wiadomo co lepsze ich istnienie czy brak. Ale to inny temat.
Jeśli chodzi o ceny pomocy on-line to rzeczywiście dla mnie również tajemnicą jest ich cena w niektórych miejscach.
Jeśli chodzi o pojedynczą konsultację mailową to jej wycena nie jest problemem ponieważ łatwo ją porównać z ceną sesji w ośrodku - mailowa konsultacja to min. godzina pracy. Do tego dochodzi podatek i drobne koszty prądu,dostępu do internetu, komputera i oprogramowania. Nie ma kosztów dojazdy po obu stronach ani wynajmu gabinetu. Z tego cena gabinetu jest najbardziej znacząca więc cena pomocy mailowej powinna być trochę mniejsza niż od kosztu pomocy w gabinecie. Czas pracy terapeuty/psychologa jest taki sam i jego wartość jest taka sama.
Jeśli chodzi o dłuższy kontakt mailowy to, to co ja oferuję jest trudno porównywalne z tym, co jest możliwe w Ośrodku (miesięczna rozmowa mailowa). Wycena jest tu więc bardziej "na oko" - podstawą jest również nakład mojej pracy.

Następna dyskusja:

Jak bezpiecznie korzystać ...




Wyślij zaproszenie do