Dorota R.

Dorota R. Problem Manager

Temat: Kim jesteś Politologu?

Koło Nauk Politycznych zaprasza na konferencję naukową pt. "Kim jesteś, politologu?"

PLAN KONFERENCJI KNP UJ -„Kim jesteś politologu?”

Poniedziałek 10 grudnia 2007r.

Sala Wystawowa B, Auditorium Maximum UJ



10.00 – uroczyste rozpoczęcie konferencji oraz prezentacja Szanownych Gości;

Cześć I Panel Naukowy
10.15-11.30 – Panel z udziałem zaproszonych naukowców:

* dr hab. Barbara Krauz-Mozer, prof. UJ – politologia empiryczna, teoria polityki, socjologia polityki;
* dr Anna Citkowska-Kimla – myśl polityczna;
* dr Rafał Prostak – filozofia polityki;
* dr Krzysztof Szczerski – współczesne systemy polityczne;

Przerwa na kawę

Cześć II Panel Praktyczny
12.00-14.00 – Panel z udziałem zaproszonych politologów praktyków:
* Katarzyna Matusik-Lipiec-– posłanka na Sejm RP, Platforma Obywatelska;
* dr Krzysztof Szczerski – wiceminister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz UKIE;
* dr Piotr Dardziński – Centrum Myśli Jana Pawła II;
* Agnieszka Dudziak – Biuro Karier UJ;
* Bartosz Kocurek – radny w Radzie Miasta Krakowa;
* Przedstawiciele: środowiska dziennikarskiego, administracji publicznej oraz agencji reklamowej.

Przerwa na kawę, obiad


Cześć III Panel Studencki
14.30-15.30 – Przedstawienie nowych nurtów w naukach politycznych:

* Maksymilian Galon – Wykorzystanie badań empirycznych w politologii;
* Adrian Gorgosz – Teoria decyzji politycznej;
* Grzegorz Pelczar – Zarządzanie publiczne – szanse i problemy.

Cześć IV Podsumowanie i zakończenie
15.30-16.00

* Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród studentów politologii UJ;
* Prezentacja wyników analizy SWOT;
* Zakończenie konferencji.

Serdecznie Zapraszamy!
Elżbieta W.

Elżbieta W. "Trzeba tak pomnożyć
ilość myśli, by nie
starczyło dla ni...

Temat: Kim jesteś Politologu?

Dziś jest 15 grudnia, więc emocje po spotkaniu już dawno opadły. W związku z tym mam pytanie. Jak przebiegła konferencja, czy audytorium dopisało, jakie pojawiły sie pytania w ankiecie i jak odpowiadali na nią studenci, co Ci się najbardziej w niej podobało? Czy mogłabyś podzielić się z nami refleksjami na temat tego spotkania?
Dorota R.

Dorota R. Problem Manager

Temat: Kim jesteś Politologu?

Odpowiedzi na pytanie: Kim jesteś, Politologu? szukali szanowni prelegenci w trzech panelach tematycznych. Pierwszy z nich – naukowy - był próbą przybliżenia politologii jako nauki sensu stricte. Odczyty wygłosili: Dr hab. Barbara Krauz-Mozer, prof. UJ, jako przedstawicielka politologii empirycznej i teorii polityki , Dr Anna Citkowska-Kimla, której wywód traktował o myśli politycznej oraz Dr Rafał Prostak, który próbował odpowiedzieć na to pytanie przez pryzmat filozofii polityki. Zamiarem organizatorów była próba zderzenia dwóch zasadniczych filarów owej nauki: empirii z myślą o polityce, po to by ukazać, iż tylko ich odpowiednie połączenie daje najlepsze rezultaty w duchu jedności nauki. Długa dyskusja jaka wywiązała się pomiędzy prelegentami, a audytorium uwidoczniła konieczność refleksji nad dalszym kierunkiem rozwoju akademickiej politologii w Polsce. To, do czego ma dążyć, jak ma kształcić i kogo.

Drugi panel składał się z wystąpień politologów-praktyków. Celem było ukazanie jakie perspektywy daje ukończenie tego kierunku na uniwersytetach. Wystąpili: Bartłomiej Kocurek – radny w Radzie Miasta Krakowa, posłanka na Sejm RP z ramienia PO Katarzyna Matusik-Lipiec, Wojciech Dudek – absolwent Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Maciej Wicherek – dyrektor Europejskiego Centrum Młodzieży oraz Dr Piotr Dardziński – dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Wnioski, które można było wyciągnąć po wysłuchaniu wszystkich referatów oraz dyskusji, były dwojakie. Z jednej strony ukazano politologię jako kierunek bardzo ogólny i nie dający konkretnego zawodu w Polsce, z drugiej zaś politolodzy – praktycy dali jasny znak, iż owa ogólność daje wielkie możliwości. Potwierdzeniem jest różnorodność zadań, jakimi pałają się absolwenci tej dziedziny. Wskazali również problem przesycenia rynku politologami, którzy wybrali ów zawód przez przypadek lub z wygodnictwa.

Ostatni panel został przygotowany w całości przez studentów. Tematem była próba choć cząstkowego przedstawienia tego, czym obecnie zajmują się studenci z Koła Nauk Politycznych UJ. Na samym początku referat wygłosił Maciej Pacholarz – przedstawił on dowody na wielkie znaczenie tzw. politologii normatywnej. Po nim Maksymilian Galon poruszył zagadnienia związane z możliwością wykorzystania badań empirycznych w politologii. Adrian Gorgosz – podjął trudny temat analitycznych teorii wchodzących w skład teorii decyzji politycznej. Konferencję zakończył Michał Zabdyr- Jamróz z prelekcją na temat neonomadyzmu.

Konferencja przyciągnęła liczne grono studentów UJ oraz innych uczelni krakowskich: Akademia Pedagogiczna czy Wyższa Szkoła Europejska. Pojawili się również licealiści z krakowskich szkół oraz wiele organizacji partnerskich m. in.: Klub Jagielloński czy Centrum Młodych Dyplomatów.

Etap pierwszy został zakończony. Kolejnym krokiem będzie studencka konferencja na początku marca 2008 w Krakowie, na którą już dziś organizatorzy zapraszają. Tematem przewodnim będzie: „Złoty środek – między empirią a filozofią polityki”. Wszelkie informacje można uzyskać na stronie – http://knpuj.prv.pl lub wysyłając zapytanie na adres: kolonaukpolitycznych@gmail.com.



Wyślij zaproszenie do