Maciej Mikulski

Maciej Mikulski właściciel,
EkoDialog -
szkolenia,
konsulting, ochrona
śr...

Temat: Ocena oddziaływania farm wiatrowych na nietoperze -...

Witam,

Zapraszamy na szkolenie pt. Ocena oddziaływania farm wiatrowych na nietoperze, które poprowadzi znany specjalista, prezes PTOP "Salamandra" dr inż. Andrzej Kepel.

Miejsce: Warszawa
Termin: 30.11.2012

Więcej na http://ekodialog.pl/szkolenia

Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce postępuje coraz szybciej. Przedsięwzięciom tym powinna towarzyszyć właściwie wykonana ocena ich oddziaływania na środowisko. W przypadku przyrodniczego komponentu tej oceny, szczególne znaczenie ma oddziaływanie na kręgowce latające – ptaki i nietoperze. Jak wykazują doświadczenia z innych krajów, a także wstępne wyniki pierwszych badań porealizacyjnych z Polski, nietoperze są grupą szczególnie narażoną przez ten typ inwestycji. Stąd szczególnie ważne jest zastosowanie właściwej metodyki przewidywania wpływu konkretnego przedsięwzięcia na tę grupę zwierząt, zaproponowanie właściwych metod minimalizujących ewentualne negatywne oddziaływania oraz zastosowanie miarodajnego monitoringu po uruchomieniu farmy.

CEL SZKOLENIA:

Celem szkolenia jest pogłębienie specjalistycznej wiedzy o prawidłowym zaplanowaniu i przeprowadzeniu badań na potrzeby prognoz i raportów w ramach ocen oddziaływania na środowisko i wyciąganiu wniosków z ich wyników, w oparciu o aktualny stan wiedzy. Ma też ułatwić dokonywania ewaluacji kompletności i poprawności takich opracowań. Szkolenie skierowane jest między innymi do inwestorów, przedstawicieli firm budowlanych, organów administracji publicznej, wykonawców raportów, instytucji pośredniczących.

SZKOLENIE JEST KIEROWANE DO:

Osób zajmujących się praktyczną stroną wykonywania oceny oddziaływania na środowisko. Zarówno chiropterologów wykonujących badania i dokonujących na podstawie ich wyników szacowania potencjalnego wpływu, jak i przedstawicieli organów ochrony środowiska, dokonujących na podstawie raportów i prognoz OOŚ odpowiedniej oceny oraz podejmujących decyzje. Jednodniowe szkolenie nie jest w stanie zastąpić formalnej edukacji, dającej solidne podstawy do wykonywania pracy wymagającej merytorycznej wiedzy. Jego zakres zakłada więc, że uczestnicy posiadają ogólne przygotowanie specjalistyczne (w przypadku wykonawców opracowań do raportów – np. wiedzę o ekologii nietoperzy i umiejętność analizy nagrań ich dźwięków echolokacyjnych, w przypadku przedstawicieli organów administracji – znajomość procedur ocen oddziaływania na środowisko).

PROGRAM SZKOLENIA:

• Wpływ elektrowni wiatrowych na poszczególne gatunki nietoperzy i ich grupy – aktualny stan wiedzy,
• Ogólne zasady minimalizacji oddziaływania na nietoperze poprzez właściwą lokalizację wiatraków,
• Zakres koniecznych analiz na potrzeby ocen oddziaływania na środowisko – różnice w zakresie badań na potrzeby prognoz i raportów ooś oraz raportów o oddziaływaniu na obszary Natura 2000,
• Planowanie i prowadzenie badań:
- terminy, liczba i zakres kontroli,
- lokalizacja transektów i punktów nasłuchowych,
- sprzęt i zasady jego stosowania,
- metody uzupełniające.
• Analiza wyników – ocena potencjalnego oddziaływania na podstawie aktywności nietoperzy,
• Działania zapobiegające i łagodzące oddziaływanie,
• Monitoring porealizacyjny – metody, analiza wyników i wnioski,
• Jak unikać min i pułapek – praktyczna strona procesu (umowa z zamawiającym, negocjacje zaleceń, raport sprzeczny z opracowaniem specjalistycznym, jak poznać bajkopisarstwo, odpowiedzialność, niejednoznaczność prawa),
• Dyskusja na temat projektu nowych Wytycznych dotyczących oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na nietoperze.

WYKŁADOWCA: dr inż. ANDRZEJ KEPEL

Chiropterolog, współautor krajowych wytycznych dotyczących ocen oddziaływania elektrowni wiatrowych na nietoperze, członek Międzysesyjnej Grupy Roboczej „Elektrownie wiatrowe a nietoperze” działającej w ramach Komitetu Doradczego Porozumienia o Ochronie Europejskich Populacji Nietoperzy EUROBATS, członek Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko i Regionalnej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko w Poznaniu, wiceprzewodniczący Państwowej Rady Ochrony Przyrody, prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Więcej na http://ekodialog.pl/szkolenia

Zapraszamy!!