Maciej Mikulski

Maciej Mikulski właściciel,
EkoDialog -
szkolenia,
konsulting, ochrona
śr...

Temat: "Monitoring ptaków na terenach planowanych farm...

Witam,

Zapraszam na szkolenie pt. "Monitoring ptaków na terenach planowanych farm wiatrowych: metody badań przedrealizacyjnych i porealizacyjnych" prowadzący: dr Przemysław Chylarecki.

Szkolenie odbędzie się w Warszawie dnia 23.11.2012. Szczegółowe informacje odnośnie miejsca prześlemy na kilka dni przed szkoleniem.

Więcej na http://ekodialog.pl/szkolenia

Energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów krajowego i europejskiego rynku inwestycji. Jednak projektowanie farm wiatrowych często napotyka na bariery związane z wymogami ochrony ptaków, nietoperzy, czy ochroną obszarów Natura 2000. Zrozumienie istoty konfliktu pomiędzy rozwojem energetyki wiatrowej a wymogami ochrony ptaków i terenów o znaczeniu wspólnotowym stanowi niezbędny element właściwego planowania inwestycji wiatrowych. Farmy wiatrowe i ochrona ptaków nie muszą stać w niezgodzie z ochroną przyrody. Jak zawsze, kluczem do sukcesu jest rzetelna wiedza na temat kluczowych problemów środowiskowych i wola szukania kompromisowych rozwiązań. W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa niniejsze szkolenie.

Szkolenie jest przeznaczone dla:

- ornitologów wykonujących badania terenowe w ramach monitoringu ptaków na terenach planowanych pod farmy wiatrowe,
- specjalistów ochrony środowiska biorących udział w przygotowywaniu raportów oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć związanych z budową farm wiatrowych, oraz
- przedstawicieli firm zajmujących się środowiskowymi aspektami realizacji
projektów farm wiatrowych.

PROGRAM SZKOLENIA:

1. O co chodzi z tymi ptakami, nietoperzami i wpływem wiatraków na ich populacje? Dlaczego jest to ważne? Istota problemu, rodzaje oddziaływań wiatraków na ptaki, skala problemu.
2. Dlaczego NATURA 2000 jest szczególną formą ochrony przyrody?
Co z tego wynika dla projektów farm wiatrowych? Prawo związane z ochroną obszarów NATURA 2000, głównie art. 6 Dyrektywy Siedliskowej oraz wskazania Dyrektywy Ptasiej.
3. Jakie informacje o ptakach trzeba zgromadzić dla potrzeb decyzji środowiskowej dla farmy wiatrowej?
Po co są potrzebne? Zakres danych do zgromadzenia w toku monitoringu przedrealizacyjnego.
4. Schemat przedrealizacyjnych badań awifauny na terenach planowanej farmy.
Krótkie omówienie głównych modułów i całej logiki tych badań.
5. Schemat badan porealizacyjnych.
Ich logika i powiązania z monitoringiem przedinwestycyjnym.
6. Badania transektowe ptaków.
Metody, techniki.
7. Badania intensywności przelotu.
Metody, techniki.
8. Prognozy kolizyjności ptaków.
Źródła danych, techniki.
9. Badania rzeczywistej kolizyjności ptaków (porealizacyjne).
Metody, techniki.
10. Co powinien zawierać raport Oceny Oddziaływania na Środowisko (OOŚ)?
Jakie dane? Jak opracowane?
11. Uwagi ogólne o planowaniu współpracy zespołu prowadzącego monitoring ptaków na terenie planowanej elektrowni wiatrowej z organami ochrony przyrody (RDOŚ).

WYKŁADOWCA: dr PRZEMYSŁAW CHYLARECKI

Współautor opracowania Wytycznych w zakresie oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na ptaki. Współautor programów monitoringu populacji ptaków, specjalista w zakresie technik ich inwentaryzacji. Współpracuje m.in. z GDOŚ, GIOŚ i organizacjami pozarządowymi jako ekspert w dziedzinie monitoringu i inwentaryzacji ptaków. Autor wielu publikacji na temat awifauny lęgowej i pozalęgowej Polski.

Więcej na http://ekodialog.pl/szkolenia

Zapraszamy!!