konto usunięte

Temat: GP dla początkujących

Witam serdecznie.

Od jakiegoś czasu próbuje uzyskać bliższe informacje o tym kierunku i to via ten portal, ale jakoś dziwnie matriksowo zero odpowiedzi, jak kamień w wodę, więc może tą drogą będzie nieco lepiej.

Otóż, interesują mnie następujące sprawy:
1 czy uzyskanie tytułu inżyniera wystarcza, aby podjąć pracę na podstawie umowy o pracę itd., bez konieczności robienia magisterium?
2 jak się rzecz ma z przedmiotami ścisłymi typu matematyka i podobne - czy dla kogoś, kto nigdy nie zszedł poniżej 4, mogą stanowić problem?
3 czy podejmując pracę po tych studiach musieliście się dokształcać w zakresie czegoś "kierunkowego", jak obsługa programów typu CAD itd.?
4 wszelkie rady/tipy mile widziane!

Dzięki z góry za zainteresowanie,
pozdrawiam
Martyna Ciach-Michalak

Martyna Ciach-Michalak koordynator ds.
planowania
przestrzennego,
urbanista

Temat: GP dla początkujących

witam:)
jeżli chodzo o Twoje pytania to:
1. przy obecnym stanie rynku pracy sam inżynier niewiele daje. Przy takiej konkurencji czym wyższe wykształcenie tym lepie.
2. Jesli chodzi o przedmioty ścisle np. wspomniana matematyka to nie ma żadnego problemu.
3. Niestetey jeśli chodzi o obsługę programów to każda pracowania korzysta z innego i bywa tak, ze trzeba sie dostosować.

konto usunięte

Temat: GP dla początkujących

radze polubic statystyke i wziasc sie za programy typu CAD (AutoCAD, SketchUp), GIS (ArcGIS, Mapinfo, Manifold, MapWindow), grafika rastrowa i wektorowa (np Photoshop, Gimp, Corel Draw, InkScape), fotografika. dobrze tez samemu 'bawic sie' w planowanie tzn tworz schematy, rysuj mapy, buduj modele, manipuluj zdjeciami- tylko niech to co projektujesz ma sens, zawsze trzeba wyjsc od jakis uwarunkowan i dążyc do zaspokojenia jakis potrzeb.

natomiast co do twoich pytan to:
1. niektorych zatrudniaja juz po maturze;) kwestia wyksztalcenia ma male znaczenie wobec umiejetnosci, jezeli idziesz na latwizne i myslisz ze inz. czy mgr doda ci prestizu to sorry ale sie mylisz- trzeba umiec cos konkretnego
2. matematyka zwykle stanowi problem, a problemy sa od tego... by je rozwiazywac;)
3. ucz sie obslugi programow o ktorych slyszysz (np te co na poczatku wymienilem, te ktore widzisz w pracowni planistycznej, w sali komputerowej, sam tez szukaj inf o profesjonalnym sofcie... najelpiej znac je wszystkie;)), a gdy pojawiaja sie nowe ciekawe aplikacje staraj sie je szybko opanowac dla uzyskania przewagi nad przyszla konkurencja:]

zycze pracy z pasją:) pozytywne nastawienie to podstawa sukcesu
Łukasz Piskurewicz

Łukasz Piskurewicz Projektant
"PLANISFERA"

Temat: GP dla początkujących

Witam

Co do wypowiedzi kolegi Tomasza, nie zgodzę się ze mgr. czy inż nic nie daje!! Owszem znam osoby które posiadły umiejętność rysowania w programach skończyły liceum i pracują w biurze projektowym. Brawo nic lepszego 1200 zł na rękę i zero możliwości rozwoju. Jeśli chcesz coś osiągnąć musisz mieć wykształcenie, bez tego nie zdobędziesz uprawnień.

Co do reszty się zgodzę, programy, programy, programy i jeszcze raz programy im więcej ich znasz tym lepiej dla Ciebie, staniesz się "dobrym towarem" dla przyszłego pracodawcy, w dzisiejszych czasach nikt nie ma czasu uczyć Cie programów.

Następna kwestia moim zdaniem to prawo, posiadanie wiedzy z zakresu prawa w dziedzinie administracji, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska, prawo budowlane.... itd można wymieniać szereg ustaw.

Pozdrawiam.
Michał Niemirski

Michał Niemirski Koordynator ds.
planowania
przestrzennego

Temat: GP dla początkujących

Witam

Wszystko zależy od miejsca gdzie starałbyś się o przyszła pracę. Jeżeli w urzędzie to musisz mieć minimum licencjata albo inżyniera bo inaczej cie nie przyjmą. W prywatnych pracowniach jest zupełnie inaczej prace możesz zacząć nawet bedąc na studiach co prawda raczej na umowa-zlecenie. Tytuł inżyniera (lub licencjata) daje już możliwość podjęcia pracy na stałe.

Poza tym tak jak napisał Łukasz trzeba sie dokształcać cały czas na studiach i po ich skończebniu. Ja AutoCada nauczyłem sie tak na prawde dopiero w pracy choć myślalem ze go znam po studiach. Poza tym pracując w pracowni trzeba nie tylko znac sie na Cadzie ale też na innych programach które wymienili moi przedmówcy. Poza tym GP to nie tylko projektowanie, to także poważna dziedzina prawa które trzeba wchłonąć.Michał Niemirski edytował(a) ten post dnia 09.06.09 o godzinie 16:56
Filip S.

Filip S. Owner/General
Designer -
UrbanConsulting

Temat: GP dla początkujących

Dokładnie tak jak pisze Łukasz wykształcenie jest Ci potrzebne choćby do tego, żeby dostać się do izby urbanistów. Do samej pracy w pracowni - sam zaczynałem pracować jeszcze na studiach i znam kilka takich przypadków. Co do wiedzy, to stawiałbym na programy, bo jako świeżo upieczony absolwent tylko tym możesz zrobić wrażenie. Planowanie to taka dziedzina, w której liczy się doświadczenie i raczej mało prawdopodobne, żebyś zdobył potrzebną tam wiedzę i umiejętności przed zapukaniem do bram z cv w ręku:)No chyba, że chcesz uczyć się ustaw, a potem próbować przelewać teorię na praktykę.. raczej strata czasu. Dlatego programy i jeszcze raz programy. A skończenie edukacji na inżynierze to dla mnie przejaw lenistwa:)
Pozdrawiam
F.

konto usunięte

Temat: GP dla początkujących

Dziękuję za wszystkie opinie, każda z nich jest wartościowa i przydatna :)
Filip Sokołowski:
A skończenie edukacji na
inżynierze to dla mnie przejaw lenistwa:)
Pozdrawiam
F.

Otóż, Filipie, a ja bym powiedział, że to przejaw tego, że jeszcze mi się chce - do mgr doszlusuje na innym kierunku, a idąc na GP chcę sobie zagwarantować jeszcze jedną furtkę "in case of". Spędziłem na studiach już parę lat i muszę stwierdzić, że im dalej w las, tym bardziej ten las odstrasza...

konto usunięte

Temat: GP dla początkujących

Trochę inaczej wygląda to od strony pracodawcy. Na pewno programy typu CAD to podstawa. Absolutne minimum w dobrej pracowni. Dziś nie ma czasu, aby uczyć kogoś od początku. Jak już wspomnieli pozostali, przydaje się obróbka rastrów (adobe, corel itp.). Matematyka potrzebna tylko w czasie studiów. W pracy urbanisty rzadko wykorzystuje się tego typu umiejętności. Rysuj, rysuj i jeszcze raz rysuj, aby mieć co pokazać przyszłemu pracodawcy. Idealnym pracownikiem jest ten kto nie tylko rysuje, ale myśli o całej procedurze sporządzania planu (studium) i problemach jakie mogą wyniknąć, gdy coś pominiemy. Studenci i wykładowcy za mało czasu poświęcają na zagadnienia prawne i dlatego rozpoczynając pracę w branży młodzi ludzie nie mogą się odnaleźć. Zdaj sobie sprawę, że to bardzo rozległy temat. To nie tylko ustawa o pizp, ale kilkadziesiąt ustaw, rozporządzeń. Ktoś kto nie chce wyłącznie siedzieć w pracy przed monitorem musi zainteresować się prawem. Wiem co mówię. Zobaczysz jak spotkasz się z "konserwatywnymi" urbanistami na jakiejś komisji. Bez solidnych argumentów, popartych paragrafami polegniesz.
Powodzenia.
Hania Tomala

Hania Tomala Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Oskara Langego we
Wrocł...

Temat: GP dla początkujących

Mam pytanie w sumie do wszystkich użytkowników, czy wiecie jak wygląda dokładna droga aby uzyskać uprawnienia urbanistyczne?
Jestem po studiach inżynierskich Gospodarka Przestrzenna, teraz magisterka na Akademi Ekonomicznej we Wrocławiu na kierunku Międzynarodowa Gospodarka Przestrzenna i co dalej, czy muszę robić jakieś studia podyplomowe z urbanistyki by móc kiedyś przystąpić do uprawnień?

Dziekuje z góry za pomoc
Pozdrawiam i życze powodzeniaHania Tomala edytował(a) ten post dnia 05.07.09 o godzinie 09:02

konto usunięte

Temat: GP dla początkujących

Przeczytaj ustawę o zawodzie urbanisty i architekta tam wszystko jest:)
Jacek Szumski

Jacek Szumski Category Management

Filip S.

Filip S. Owner/General
Designer -
UrbanConsulting

Temat: GP dla początkujących

Jacek Szumski:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/1995/0039.htm

Nieaktualne!
Michał K.

Michał K. Doktorant,
Uniwersytet Łódzki

Temat: GP dla początkujących

http://www.lex.com.pl/serwis/du/1999/0086.htm

Nie wiem czy to rozporządzenie jest jeszcze obowiązujące.
Martyna Ciach-Michalak

Martyna Ciach-Michalak koordynator ds.
planowania
przestrzennego,
urbanista

Temat: GP dla początkujących

Niestety też już jest nieaktualne
Krzysztof Nowak

Krzysztof Nowak Student, Uniwersytet
Jagielloński w
Krakowie

Temat: GP dla początkujących

Cześć.

Powiedzcie mi czy mogę po geografii (spec. gospodarka przestrzenna) po UJ zrobić uprawnienia urbanisty albo chociaż liznąć projektowania znając chociażby AutoCada lub jakiś inny program z zakresu GIS-u?
Czy w ogóle po tej geografii mam szanse zaistnieć w tej branży?

Z góry dziękuje za pomocne odpowiedzi.
Filip S.

Filip S. Owner/General
Designer -
UrbanConsulting

Temat: GP dla początkujących


Obrazek


Słuchajcie, macie jakieś wątpliwości do do zawodu urbanisty to zapraszam http://urbanistyka.info. Jest tam forum gdzie wypowiadają się zarówno studenci jak i praktycy, także wystarczy zapytać, albo poszukać w materiałach zawartych na stronie.

Dla wszystkich, który są zainteresowani członkostwem w izbie urbanistów:

http://www.urbanistyka.info/czlonkostwo_w_izbie_urbani...

Zachęcam do korzystania z Portalu - po to on m.in. powstał, żeby rozwiewać Wasze wątpliwości:)
Pozdrawiam i do zobaczenia na Portalu:)
Filip

konto usunięte

Temat: GP dla początkujących

Witam,
jestem studentką 2 semestru GP, w przyszłym semestrze muszę wybrać specjalizacje, mam do wyboru: Geodezyjne urządzanie terenów, Gospodarka odnawialnymi źródłami energii, Gospodarka odpadami. Nie jestem do nich przekonana i zastanawiałam się nad zmianą szkoły na WSIiZ na ten sam kierunek(bez specjalizacji), ma ukierunkowanie na wycenę, zarządzanie i szacowanie nieruchomościami, co wydaje się o wiele ciekawsze.
Czy opłaca się wybrać specjalizacje?



Wyślij zaproszenie do