Anna G.

Anna G. Student,

Temat: Pomoc!

Moja znajoma podając się za inne osoby, umieszczała na forach internetowych różne teksty na temat osoby, która jest jej sąsiadką a z którą jej rodzina ma zadawnione konflikty. Sprawa ujrzała światło dzienne, sąsiadka złożyła doniesienie na policji o nękaniu jej samej i jej rodziny (chyba, ponieważ nie pamiętam dokładnie postawionego jej zarzutu). Wpisy znajomej nie wiedząc o tym, były obserwowane i kompletowane jako materiał dowodowy przez policję. Znajoma zaprzestała tej samowolki, zanim usłyszała konkretne zarzuty. Złożyła zeznania i czeka na badania biegłego, ponieważ leczy się neurologicznie, i podobno jest koniecznością sprawdzić czy w chwili popełnienia przestępstwa była poczytalna. Dodam, że znajoma choruję na cukrzycę, często zdarzają jej się niedocukrzenia, które mają zgubny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Co znajoma ma teraz zrobić, czy są jakieś okoliczności łagodzące (sąsiadka nie ma zamiaru wycofać oskarżenia), co jej grozi, czy choroba ma tutaj jakieś znaczenie?

konto usunięte

Temat: Pomoc!

Witam!
Z tego przedstawionych przez Ciebie informacji mniemam, iż przedstawią jej zarzuty z art. 212 tudzież 216 k.k. Z uwagi na orzecznictwo sądowe skłaniam się bardziej art. 212 par. 2 k.k. tj.
zniesławienia przy użyciu środków masowego przekazu (kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku)

http://www.zielona-gora.po.gov.pl/index.php?id=27&idk=...

W zw. z dalszą treścią Pani zagadnienia istnieje możliwość iż biegli psychiatrzy stwierdzą niepoczytalność/ ograniczoną poczytalność (art. 31k.k.) W pierwszym wariancie Pani znajoma nie popełniłaby w ogóle przestępstwa w świetle Kodeksu karnego. Przy drugim, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary na gruncie art. 60 k.k.

Pomijając powyższe, nadzwyczajne złagodzenie kary jest również możliwe m.in. przy pojednaniu się sprawcy z pokrzywdzonym ( czyli przeproszenie pokrzywdzonej, poczucie skruchy, dogadanie się w kwestii jak rozwiązać dany spór itp.).

Istnieje jeszcze wariant odstąpienia od wymierzenia kary gdy społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna art. 59 k.k.

Tak naprawdę jest dużo możliwości. Wszystko zależy od Sądu jak zważy. Niemniej jednak warto udać się do osoby która zawodowo się tym zajmuje aby dobrze pokierowała całą sprawą.

Nie wiem czy pomogłam czy nie, to są tylko moje wolne myślenie, a Pani zostawiam wysunięcie z nich wniosków.
Anna G.

Anna G. Student,

Temat: Pomoc!

Witam,
dziękuje za wyczerpująca odpowiedź. Znajomej postawiono zarzut z art. 190a kk, a biegli stwierdzili, że jest zdrowa, chociaż opinii nie widziała. Prokurator się upiera, że szkodliwość czynu jest znaczna, więc pewnie i kara będzie się wiązała z pozbawieniem wolności do lata 3, z tego co przeczytałam w kk.
Pozdrawiam

Podobne tematy


Następna dyskusja:

prosze o pomoc!!!!




Wyślij zaproszenie do