Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: Co myślicie o zielniku na balkonie?

Co myślicie o zielniku na balkonie?

Witam serdecznie,
Wysadziłem z nasion: bazylię, oregano, pietruszkę oraz lawendę. Niestety, efekty były marne. Czy ktoś odnosi jakieś sukcesy na tym
polu? Chętnie wysłucham porad, bo nie zamierzam się poddawać...
Pozdrawiam
Grażyna C.

Grażyna C. mgr turystyki,

Temat: Co myślicie o zielniku na balkonie?

Adam S.:
Co myślicie o zielniku na balkonie?

Witam serdecznie,
Wysadziłem z nasion: bazylię, oregano, pietruszkę oraz lawendę. Niestety, efekty były marne. Czy ktoś odnosi jakieś sukcesy na tym
polu? Chętnie wysłucham porad, bo nie zamierzam się poddawać...
Pozdrawiam

Przed długie lata chodowałam zioła na balkonie. Teraz zjadają je moje kotki :)). To wspaniały pomysł, ponieważ takie rośliny maja wspaniały zapach i bardzo urozmaicają smak potraw. Poniżej przytoczę fragment książki Anastazja - Wladymira Megre, gdzie autor opisuje, co zrobic, by hodowane przez nas rośliny mialy jeszcze wartosci odżywcze.
ANASTAZJAGrażyna C. edytował(a) ten post dnia 22.11.07 o godzinie 17:42

konto usunięte

Temat: Co myślicie o zielniku na balkonie?

Zielnik w ogrodzie, na balkonie, czy nawet mini na parapecie to świetny pomysł. Nic nie zastąpi świeżych ziół :) i ta satysfakcja, że moje własne ;), tylko trochę serce boli ;), jak trzeba taką wychuchaną roślinkę ogołocić ;) No niestety z nasion to właśnie różnie bywa ;) Jeszcze jednoroczne to owszem, ale byliny to średnio :( Ja polecam sadzonki. A nasiona wysiałeś bezpośrednio, czy robiłeś rozsady ? I czy odpowiednio dużo słońca miały ? Większość to słoneczne pieszczochy z rejonu śródziemnomorskiego ;)

pozdrawiam i powodzenia :)
Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: Co myślicie o zielniku na balkonie?

Nasiona wysiałem bezpośrednio. Stanowisko było słoneczne ale coś tym, jak to napisałaś, pieszczochom nie odpowiadało :(

konto usunięte

Temat: Co myślicie o zielniku na balkonie?

Niestety część roślin woli przeprowadzkę po osiągnięciu około 10 cm na "własne śmieci", trzeba robić rozsady, przy sadzeniu nieco głębszym w osobnej doniczce ładnie im sie rozwija system korzeniowy. Zwłaszcza byliny tak mają.

Polecam sadzonki, sama stosuję ;)

konto usunięte

Temat: Co myślicie o zielniku na balkonie?

Witam
Jeśli wysiałeś nasiona do zwykłej ziemi to powinieneś ją najpierw odkazić ponieważ znajduje się w niej wiele bakterii oraz grzybów które atakują nasiona jak również młode roślinki i niweczy wszystkie nasze wysiłki. Do zaprawy nasion jak również podlewania polecam Funabent T (dostępny w sklepach ogrodniczych) od lat go stosuję i unikam chociażby bardzo częstej zgorzeli siewek która potrafi wykończyć pięknie kiełkujące roślinki.

Jeśli chodzi o zioła to uprawiam je w ogrodzie i zgodnie z zasadą herbarium jest od strony północnej lekko osłonięte przed południowym słońcem (jest dość jasno ale jest osłonięte przed silnymi promieniami słońca które powodują niekiedy poparzenia na liściach)
Poniżej zamieszczam kilka wskazówek (znalezionych w internetowych poradnikach)

* BAZYLIA

Potrzebuje odkwaszonej ziemi próchnicznej (bardzo nie lubi kwaśnej ziemi i wtedy ginie) i bardzo nasłonecznionego miejsca. Po kwitnieniu ograniczyć podlewanie. Jest to roślina jednoroczna i po ew. wydaniu nasion zasycha, więc należy odpowiednio wcześniej samemu ją ususzyć.

* CZĄBER

Wystarcza mu miejsce słoneczne (przez niewielką część dnia może być cień). Ziemia powinna mieć odczyn zasadowy. Roślina jednoroczna.

* ESTRAGON

Jest byliną. Młoda roślina potrzebuje doniczki o średnicy ok. 15 cm, a następnie co roku na wiosnę powinniśmy przesadzać roślinę do większych naczyń. Nie ma większych wymagań co do podłoża (zwykła ziemia do kwiatów), natomiast lubi stać w pełnym słońcu przez cały dzień.

* HYZOP

Bylina - co roku wiosną przesadzać do większej doniczki. Ziemia powinna być odkwaszona, o dużej zawartości wapnia. Lubi miejsca przez większość dnia nasłonecznione.

* OREGANO

Jest byliną, co rok powinna więc być przesadzana do nieco większych pojemników (na początku rozrasta się powoli). Wymaga lekkiej i przepuszczalnej, odkwaszonej ziemi (torf z piaskiem). Stanowisko lubi mieć słoneczne lub lekko zacienione.

* MAJERANEK

Roślina jednoroczna (pamiętać o zebraniu liści do ususzenia, zanim roślina sama zaschnie). Podłoże powinien mieć próchniczne, zasadowe, o dużej zawartości wapnia. Stanowisko - słoneczne (ew. cień tylko przez niewielką część dnia).

* MELISA

Bylina - można uprawiać przez kilka lat, przesadzając każdej wiosny. Wymaga ziemi bardzo przepuszczalnej i bogatej w wapń. Lubi stanowiska słoneczne.

* MIĘTA

Jest byliną i można ją uprawiać przez kilka lat, lecz zalecane jest coroczne odnawianie uprawy z kłączy. Potrzebuje ziemi o odczynie obojętnym, niezbyt przepuszczalnej (może to być ziemia tzw. uniwersalna do roślin ozdobnych). Przez cały okres wegetacji powinna być dosyć obficie podlewana i nawożona. Stanowisko słoneczne z cieniem przez pół dnia.

* ROZMARYN

Bylina wymagająca bardzo dużej ostrożności przy przesadzaniu - należy zachować całą bryłę korzeniową. Przez cały okres wegetacji wymaga umiarkowanego podlewania (łatwy do "zalania") i umiarkowanego nawożenia. Należy również pamiętać o uszczykiwaniu wierzchołków rośliny, aby się rozkrzewiała. Ziemia powinna być bogata w próchnicę, przepuszczalna i zasobna w wapń, a stanowisko w pełni nasłonecznione.

* SZAŁWIA

Jest byliną. W pierwszym roku wymaga niewielkiej, a w następnych latach znacznie większej doniczki. Ziemia powinna być bogata w próchnicę, przepuszczalna, odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Podlewamy i nawozimy umiarkowanie. Stanowisko słoneczne do półcienia.

* TRYBULA

Jest rośliną jednoroczną. Nie ma specjalnych wymagań co do ziemi - wystarczy uniwersalna do roślin ozdobnych. Powinna stać na stanowisku słonecznym.

* TYMIANEK

To bylina, może być więc uprawiana przez kilka lat (wiosną przesadzać do większych doniczek). Podłoże powinna mieć zasobne w próchnicę, obojętne lub lekko zasadowe. Podlewanie i nawożenie - umiarkowane. Stanowisko słoneczne.

Temat: Co myślicie o zielniku na balkonie?

Może powiem o moich eksperymentach na balkonie. Mam balkon od północno-zachodniej strony, czasami wieją na nim huragany. Warunki niekorzystne, a jednak żyje na nim mnóstwo roślin, nawet w zimie!!! Mam rośliny zimozielone, w lecie rosną między nimi kwitnące kwiaty i zioła. Co rok próbuję czegoś nowego i tak zbieram doświadczenia. Świetnie udaje się pietruszka naciowa, bazylia, oregano, tymianek, koperek, mięta, rozmaryn, estragon i kolendra sadzone z rozsady i na potrzeby kuchenne. Posadziłam też poziomki owocujące do jesieni, ale silne wiatry za bardzo wysuszały im liście, choć owoce nadal dojrzewały. Lubię nowości. Posadziłam tez tulipany i kwitły! Dodam, że mam szerokie drewniane skrzynki, a roślinom poświęcam dużo czasu i staram się nie używać chemii.
Natalia Dominiczak

Natalia Dominiczak Specjalista ds.
sprzedaży, Makro
Cash and Carry
Polska S.A.

Temat: Co myślicie o zielniku na balkonie?

Ja uwielbiam rośliny na balkonie. Zioła również posadziłam w doniczce na balkonie. W koszyku posadziłąm szałwie, rozmaryn, majeranek, lubczyk i tymianek. Świeże zioła świetnie komponują się z włoską kuchnią której jestem fanką;) Warto jednak pamietać o odpowiednim nawadnianiu roślin na balkonie. Często na weekendy wyjeżdzam, więc zaopatrzyłam się w automatyczny system nawadniania blumat http://blumat.pl/product_info.php/info/p75_Blumat-dla-... Świetna sprawa, bo rośliny dostają tyle wody ile potrzebują i nie stersują się jak mnie nie ma;)
Magda Pilska

Magda Pilska SPECJALISTA DS.
CONTROLLINGU, PKO
Bank Polski

Temat: Co myślicie o zielniku na balkonie?

Jak dla mnie to dobra opcja aby choć odrobine poprzebywac z naturą w bloku. Zależy wszystko oczywiście od tego jak sie ma balkon, co sie chce na nim mieć i co sie też da zrobić. Nie każdy pomysł da sie też zrealizować. Poczytajcie sobie tez porady tutaj: http://forum.leroymerlin.pl/forum/balkon-i-taras,1,18.... czesto można właśnie na forach znaleźć ciekawe i drogocenne porady. Wiadomo, że osoba, która wcześniej nie bawiła sie w ogrodnika nie będzie nawet wiedziała od czego zacząć:)



Wyślij zaproszenie do