Paweł Bartnik

Paweł Bartnik www.wibronika.pl

Temat: EGIPT - ST.Jones - 20-27 lipca - okazyjnie odstąpimy...

Safari St. Jones lipiec 2012 na łodzi Afrodyta.
M/Y Afrodyta to praktycznie nowy, świetnie wyposażony jacht nurkowy, oddany do użytku w 2008 roku. Zapewnia bardzo wygodny pobyt dla 22 gości w 11 przestronnych, klimatyzowanych kajutach z łazienkami. Afrodyta posiada 2 duże pokłady słoneczne, platformę nurkową i komfortową jadalnię, oddzieloną od salonu. Dodatkowym atutem dla nurków jest darmowy NITROX 32-36%.

Zakwaterowanie:
11 dwuosobowych przestronnych kajut z łazienkami, wszystkie wyposażone są w klimatyzację z indywidualną regulacją temperatury, lodówkami, łóżka ustawione są obok siebie. Pod pokładem 6 dwuosobowych kajut Twin Standard oraz 1 przestronna kajuta Master Suite z dużym małżeńskim łóżkiem. Na środkowym i górnym pokładzie 4 kajuty Twin Sea View z oddzielnymi łóżkami i dużymi oknami z widokiem na morze. Jedna z tych kajut posiada większe małżeńskie łóżko i jedno oddzielne, może służyć np. rodzinie z dzieckiem.
Przestronny, wygodny klimatyzowany salon, TV Panasonic 42 cale, 2 x DVD, Home Cinema. Oddzielna klimatyzowana jadalnia (8 x 4,5 m) z 2 dużymi stołami dla 24 osób.
Dane techniczne łodzi:
• Klasyfikacja: Luxury Plus - Gold Class
• Rok budowy: 2008 Ilość pasażerów: 22
• Długość : 36 m Szerokość: 8,3 m
• Nawigacja: GPS, echosonda, radar, kompas
• Komunikacja: radio VHF, HF, tel. satelitarny
• Woda: zbiornik 16 ton + stacja odsalania
• Wyposażenie ratunkowe i bezpieczeństwa:
35 kamizelek, szalupy ratunkowe dla 35 osób, zestaw tlenowy, alarm przeciwpożarowy, EPIRB.
Załoga: 12 osób - kapitan, mechanik, kucharz, pomocnik, kucharza, barman, 3-4
Safari na St. Jones. Termin 20-27 lipca 2012
Program safari obejmuje rafy na południe od Hamaty aż po rafy St. John’ s w pobliżu sudańskiej granicy. Zazwyczaj wypływa się na niego z portu Hamata, położonego daleko na południu Egiptu jeszcze 100 km poniżej Marsa Alam.

Dzień 1.
Przelot do Egiptu, transfer z lotniska w Hurghadzie do przystani w Hamacie (360 km), zakwaterowanie na łodzi. Lotnisko lub lotniska wylotu podaną zostaną w terminie późniejszym.

Dzień 2.
Abu Galawa Small. Kompleks mniejszych raf połączonych nawzajem ogrodami koralowymi. W środku piaszczysta laguna przypominająca akwarium. Na głębokości 15m leży bogato porośnięty wrak jachtu.
Claudia Reef. Bardzo popularna rafa, której powierzchnia poprzetykana jest szczerbinami, jaskiniami i chodnikami. Można tam przepływać na głębokości 8-10m. Na północno - wschodnim obrzeżu rafy znajdują się przepiękne ogrody z mnóstwem samotnych pinackli.
Satayah (Dolphin Home) - południe rafy. Rafa leży we wschodniej części skupiska zwanego Fury Shoal. Jest to dogodne miejsce na nocleg i nocne nurkowania. Wschodnia ściana opada prostopadle w dół. Na południu rafy, na głębokości 5-15m rozciąga się fantastyczny ogród. W jednej części rozpościera się labirynt koralowych bloków, skał i małych rafek. Często spotykać można tu mureny, ryby napoleony, czasem barakudy, rekiny i duże tuńczyki.

Dzień 3.
Erg Abu Diab. Jest to mała rafa z bogato porośniętymi ścianami, wyrastająca z głębokiego dna do powierzchni morza. W czasie porannego nurkowania łatwo spotkać tu jakiś gatunek rekina (czasem rekina młota). Całą rafę można opłynąć podczas jednego nurkowania, trzeba jednak uważać na silne prądy.
White Rock. Biała skała wystająca z wody, jej ściany opadają stromo do głębokości 15m, następnie stopniowo do 40m. Możemy tu podziwiać piękny koralowy ogród pełen życia.
Po południu dopływamy do rejonu raf Św. Jana (St. John’s).
St. John’ s Reef . Rozległy region samodzielnych raf i atoli. Swym charakterem przypomina już rafy sudańskie.
Abu Basala - zachód (późne popołudniowe i nocne nurkowanie). Rafa ta ma kształt podłużny. Dobrym miejscem na nocleg jest jej południowa część. Dno znajduje się na głębokości 18-20m. Są tu przepiękne korale, zwłaszcza w płytszych miejscach. Ściana tej rafy posiada jaskinie i mnóstwo szczerbin. Jest atrakcyjna również z powodu wielu gatunków ryb i żółwi.

Dzień 4.
Habili Ali (Big). Należy do najciekawszych raf. Wyrasta ona z dużej głębokości. Można ją opłynąć w czasie jednego nurkowania. Jej płaski wierzchołek dochodzi maksymalnie do 2m pod powierzchnię wody i jest fantastycznie porośnięty koralami. Również tutaj spotkać można kilka gatunków rekinów, a także barakudy, tuńczyki i mureny i duże stada ryb papuzich. Po wschodniej stronie urzekają piękne gorgonie.
Dangerous Reef. Tutaj ściany opadają do 22m, dalej znajduje się piaszczyste zbocze. Z południowo - wschodniej strony otwierają się przed nurkami ogrody koralowe. Można tu płynąć wzdłuż chodników i jaskiń.
Abu Basala – wschód. Jest ukształtowana podobnie jak Dangerous Reef.

Dzień 5.
Habili (Small). Na rafie tej zanurkować można tylko podczas dogodnych warunków pogodowych (najlepiej wcześnie rano). Jest to mała rafa w kształcie wieży z prostopadłymi ścianami i zaokrąglonym wierzchołkiem na głębokości 3-5m. Rafę można opłynąć dookoła parę razy, stopniowo wynurzając się. W głębinach pływają rekiny, płycej stada większych ryb, a wokół wierzchołka ławice małych rybek. Nad wierzchołkiem pełnym miękkich i twardych korali można długo odbywać przystanki bezpieczeństwa.
Big Gotta. Z południowej strony na głębokości 30m rozpościera się rozległa skalna półka z mnóstwem jaskiń. Często obserwuje się w tym miejscu rekiny, żółwie, ryby napoleony, a czasami nawet manty.
Shaab Aid. Od południa zobaczyć można piaszczyste zbocze ze skalnymi wieżami. Koralowe bloki tworzą w tym miejscu labirynt. Na północnej ścianie warte obejrzenia są koralowe ogrody. Przebywają tu ray’e i żółwie.

Dzień 6.
Small Gota. To mała rafa wyrastająca z otchłani, gdzie jest mnóstwo dużych wachlarzy gorgonii. Po zachodniej stronie, od wschodu i południa spotkać można wiele barwnych miękkich korali. Jest tu również mała jaskinia, gdzie zawsze można obserwować odpoczywającego żarłacza białopłetwego.
Opuszczamy rafy St. John’s i płyniemy z powrotem na północ, do następnej rafy.
Paradise Reef . Jest skupiskiem małych raf, które okalają "rajskie" ogrody na głębokości 5-15m.
Sirnaka Island. To stosunkowo duża wyspa, pokryta w całości skamieniałymi koralami. Na wybrzeżu są urokliwe plaże lub skalne nawisy. W miejscu noclegu ściany opadają do 18-20m. Mnóstwo muren oraz napoleonów, które podpływają do łodzi.

Dzień 7
Ras Banas . Znajduje się tutaj wrak angielskiego tankowca Atlas, trafionego włoską torpedą. Tylna część o długości 50m leży na prawym boku na głębokości 10-30m. Można wpłynąć do środka jednego pomieszczenia, ale pod wpływem zmąconego, delikatnego mułu widoczność szybko maleje (już po wpłynięciu pierwszej pary nurków). Położenie przedniej części rozerwanego wraku nie jest znana.
Satayah: Haeven (El Malahi) . „Ciasteczko” na zakończenie: istny raj dla nurków i fotografów podwodnych! Kompleks małych raf, pomiędzy nimi znajdują się koralowe ogrody, labirynty, zwężenia i kanały. Jaskinie zamieszkują mniejsze rekiny, a także mureny i raye. Na zewnętrz jaskini zobaczyć można żółwie. Tu i tam wynurzają się olbrzymie stołowe korale. A wszystko to na głębokości około 20m.
Satayah: Dolphin Home - tylko snorkeling. W tej okolicy występuje inny gatunek delfinów, niż wokół znanej rafy Samaday przy Marsa Alam. Są bardziej płochliwe, można je obserwować z łodzi czy pontonu. Znikają zaraz kiedy ktoś próbuje wskoczyć do wody.
Popołudniu dopływamy do przystani w Hamacie.

Dzień 8. Transfer na lotnisko Hurghadzie.
Wybór konkretnych miejsc nurkowych czy wraków można będzie po uzgodnieniu z przewodnikiem i kapitanem dostosować do życzeń klientów i ich doświadczeń nurkowych.
Realizacja programu zależy w decydującym stopniu od pogody. Z tego względu program safari może ulec zmianie w celu dostosowania się do panujących warunków atmosferycznych. W tym zakresie decyzja kapitana oraz przewodników nurkowych jest ostateczna, gdyż jest oparta na konieczności zachowania bezpieczeństwa żeglugi. Zmiany te nie podlegają reklamacjom.

Cena 540 Euro zawiera:
- zakwaterowanie 7 nocy w kajutach dwuosobowych,
- pełne wyżywienie
- bezalkoholowe napoje
- 3-5 nurkowań dziennie, ostatniego dnia 2 nurkowania
- butle, balast,
- 2 lokalnych przewodników
- nitrox
- wi-fi
- transfer z lotniska na łódź i z powrotem klimatyzowanym autobusem
Cena nie zawiera:
- kosztów przelotu ok. 1400 zł

- kosztów wizy egipskiej

- alkoholu

- sprzetu nurkowego

- ubezpieczeni turystycznego i nurkowego które są obowiązkowe

-, bakszysz dla załogi

- opłaty parkowych wg trasy:

- opłaty na ochronę raf 12 Euro