J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Praca dyplomowa Iwiny Mroczek "Autorski masaż...

PRACA DYPLOMOWA O AUTORSKIEJ METODZIE MASAŻU AKUPRESUROWO- LIMFATYCZNEGO
Iwinna Mroczek

LUBLIN 2007

Motto:
„Tyle się o życiu mówi, pisze, głosi, rozpacza, kiedy gaśnie, niepokoi, gdy dolega. Zdaje się, że tak dużo się wie o życiu. Chodzimy w nim, obracamy się, poznajemy świat przez życie, bierzemy udział w życiu. Tak wiele szczegółów doszło do naszej wiadomości. Najważniejsza rzecz - uczestniczymy w życiu do czasu i właściwie tak uczestniczymy jak zegarmistrz, który na podstawie znajomości mechanizmu zegarowego, chciałby zabierać rzeczowy głos na temat natury czasu”
.
Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Sedlak

1. POTRZEBA STWORZENIA NOWEJ METODY MASAŻU

Metody terapii naturalnej, w tym techniki masażu, były znane, stosowane i wysoko cenione od tysiącleci na wszystkich szerokościach geograficznych. Obecnie w dobie niebywałego rozwoju technik multimedialnych uzyskaliśmy łatwy dostęp do wiedzy o technikach masażu wywodzących się z różnych kultur i tradycji ( masaże ajurwedyjskie, chińskie - tu i na, an mo; japońskie - shiatsu; polinezyjskie - mauri, lomi lomi, koreański su-dżok, amerykańska receptologia i polarity, różne szkoły europejskiego masażu, syberyjskie szkoły szamanizmu i kręgarstwa itp).
W tej sytuacji powstaje również niezliczona ilość kombinacji zależności i wzajemnych powiązań różnych technik. Z powodu niczym nieograniczonej inwazji informacji, w miarę poznawania kolejnych metod terapii zamiast jasności istoty działania terapeutycznego popadamy w dezorientację. Nie wiemy, którą z dostępnych metod wybrać i skutecznie stosować, tym bardziej, że metody te w niektórych aspektach bardzo się od siebie różnią, a w innych mają ze sobą wiele wspólnego. Masażysta w praktyce sam musi dochodzić do zrozumienia istoty zdrowia i choroby oraz możliwości oddziaływania na organizm za pomocą technik masażu. Rozpatrując np. mistrzowskie metody chińskiej akupunktury czy akupresury, należy stwierdzić, że metody te są trudne do zrozumienia i nauczenia oraz upowszechnienia i przyjęcia przez masażystów i pacjentów żyjących w zupełnie innych warunkach klimatycznych i kulturowych. Pomimo, iż są one niezwykle ciekawe i wartościowe, to okazują się trudne do wykorzystania we współczesnych problemach cywilizacyjno – zdrowotnych Zachodu.
Często też studiowanie różnych metod ogranicza się do poznawania i stosowania samych technik, a to wcale nie musi nas przybliżać do zrozumienia, czym jest z punktu widzenia energetycznego stan funkcjonowania organizmu pacjenta, który określamy jako stan zdrowia lub choroby. Okazuje się bowiem, że bez rozpoznania energetycznej różnicy obu tych stanów, samo stosowanie różnych technik manualnych nie może być wystarczające do osiągania oczekiwanych i zadowalających efektów. W tej sytuacji masażysta, czy terapeuta nie jest w stanie poprzez wykonanie samego zabiegu (czy serii zabiegów) doprowadzić do energetycznej równowagi, tj. do stanu homeostazy. Masaż czy inna terapia bioenergetyczna bez tego najistotniejszego elementu (choć nie tak fizycznie namacalnego jak techniki masażu) będzie więc jedynie wykonywaniem „na pacjencie” pewnych wyuczonych technik manualnych lub bioenergetycznych bez wprowadzania stanu homeostazy energetycznej.
W rezultacie takiej praktyki powszechnie przyjęło się przekonanie, że metody medycyny naturalnej zbyt rzadko są zadowalające. Medycyna akademicka wydaje się skuteczniejsza, gdyż szybko likwiduje objawy, przynosi ulgę, choć często nie wyleczy. Metody naturalne nie koncentrują się na objawach lecz na przyczynach, muszą być stosowane długi czas, ale likwidując przyczynę, likwidują chorobę i dają zdrowie. . Medycyna naturalna jest niestety znacznie rozproszona, nie weryfikowalna, niespójna i pozbawiona racjonalnego naukowego modelu teoretycznego i w związku z tym nie jest w stanie dać zadowalającej i mogącej się łatwo upowszechnić alternatywy dla medycyny farmakologicznej i chirurgii, które obecnie zdominowały medycynę akademicką.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Praca dyplomowa Iwiny Mroczek "Autorski masaż...

2. GENEZA I ZAŁOŻENIA WYJŚCIOWE
Motto :"Dziękuję Ci, żeś mnie rzucił w stronę, gdzie nikt nie chodzi - na podbój życia. To światło. Żywe światło. Żeś to ostawił przy rozpalaniu dnia biosfery. Jakie to jest cudowne... Nie ma okrzyków. Jakie to bajeczne... Życie elektromagnetyczne. To samo, co światło biosfery promieniujące wiecznie. Co najwyżej, ulega przemianie energii. I o to tutaj chodzi, energia nie ginie przecież. Energia wszelka jest wiecznie żywa”.

Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Sedlak
Jerzy Czerny był stażystą we wrocławskim teatrze Jerzego Grotowskiego. Poznał jego metody pracy i niezwykłe rezultaty, jakie można dzięki nim osiągnąć. Ten światowej sławy polski reżyser ogromną uwagę przywiązywał do pracy aktora z ciałem. Uważał, że przed wyjściem na scenę aktor musi być maksymalnie rozluźniony, przy czym nie chodziło mu o pobudzenie i usprawnienie mięśni, ale o uzyskanie swobodnego przepływu energii w organizmie. Uzyskiwał to przede wszystkim poprzez masaż, uelastycznienie stawów oraz likwidację energetycznych blokad i zatorów.
Wiele lat później, widząc konieczność pomocy sobie, własnemu ciału i zdrowiu, początkowo dla własnych potrzeb, opierając się na podstawowych założeniach pracy z ciałem Jerzego Grotowskiego, Jerzy Czerny opracował oryginalną metodę masażu, wzbogaconą znajomością akupresury, shiatzsu i ćwiczeń ruchowych medycyny chińskiej. Pracuje on przede wszystkim na meridianach ale bazuje również na znajomości klasycznego masażu europejskiego oraz czerpie z elementów pracy z ciałem usprawniając stawy, wzmacniając mięśnie, ścięgna, a nawet kości. Tajemnica skuteczności tego masażu zdaniem jego twórcy jest prosta – wystarczy odkryć miejsca zatorów energetycznych i usunąć je, a organizm sam sobie poradzi z dolegliwościami.
Autorska metoda masażu limfatyczno-akupresurowego Jerzego Czernego, który sam nazywa go „terapią między Wschodem, a Zachodem”,
( w nawiązaniu do tytułu książki dr n.med Wiesławy Stopińskiej .z która były konsultowane od 2002 prace nad tym masażem ) została oparta o stworzony na jej potrzeby holistyczny i uniwersalny model teoretyczny wskazujący na energetyczny „warunek konieczny i dostateczny” dokonania takiej energetycznej zmiany po zabiegu lub serii zabiegów u pacjenta aby uzyskany został nie tylko subiektywnie przez niego odczuwalny ale również obiektywnie mierzalny dostępnymi przyrządami elektronicznymi stan homeostazy energetycznej (np. metodą elektroakupunktury Ryodoraku ).
W konstrukcji tego masażu, jego autorowi chodziło o stworzenie metody:
a) opartej na naukowym (bioelektronicznym) modelu teoretycznym, ale uwzględniającej podstawowe zasady terapeutyczne tradycyjnej medycyny chińskiej i dające również ich teoretyczne wyjaśnienie (m.in. zasada, że wszystkie dolegliwości i choroby zaczynają się na poziomie energetycznym jako zastoje energii chi oraz płynów w organizmie),
b) działającej zarówno przyczynowo jak i objawowo poprzez uzyskiwanie efektu homeostazy (mierzalnego urządzeniami elektronicznymi efektu Ryodaraku zrównoważenia wszystkich meridianów) dającej widoczne efekty poprawy już po pierwszym zabiegu i dające poprawę samopoczucia przez następny tydzień,
c) będącej odpowiedzią na współcześnie i powszechnie występujące dolegliwości i choroby cywilizacyjne (z jakimi nie mieli do czynienia dawni chińscy lekarze, bo nie było wówczas takich obciążeń cywilizacyjnych oraz do tak przewlekłych dolegliwości po prostu nie dopuszczali),
d) nie wymagającej specjalistycznej diagnozy (niezbędnej zarówno w medycynie akademickiej jak i medycynie naturalnej), lecz stosowania uniwersalnej zasady, że jeżeli mamy ból i dolegliwości chorobowe, mamy do czynienia z zastojem awitalnej energii, który można usnąć z organizmu, po liniach meridianów, sprowadzając ją w kierunku palców rąk i nóg ,
e) o dużej prostocie i łatwości jej szybkiego opanowania oraz skutecznego i bezpiecznego stosowania zarówno przez profesjonalistów, jak i na użytek rodzinny.Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.06.14 o godzinie 14:36
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Praca dyplomowa Iwiny Mroczek "Autorski masaż...

3. BIOELEKTRONICZNY MODEL TEORETYCZNY PRZEWODNOŚCI CIAŁA CZŁOWIEKA
motto:
„Kwantowy człowiek jest tym samym człowiekiem, co anatomiczny i fizjologiczny, tyle że żyjącym w statystycznym świecie kwantowego wymiaru. Tak jest w rzeczywistości, nie ma potrzeby więc niczego sobie wyobrażać. Kwantowy człowiek został wyekstrahowany z anatomiczne-fizjologicznej oprawy. Nie stworzono go sztucznie, wyjęto po prostu na światło badań. Wydobyto z człowieka coś nie znanego dotychczas, a niezwykle istotnego.”
Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Sedlak

Wg teorii elektrostatyki na powierzchni przewodników gromadzą się zwykle ujemne ładunki elektryczne, przy czym rozkładają się one z gęstością odwrotnie proporcjonalną do promienia jego przekroju. Im mniejszy promień, tym wyższa będzie gęstość ładunku – zgodnie ze wzorem równowagi rozkładu ładunku: QR2 = qr2 czyli Q/q=r2/R2. Oznacza to że jeżeli różnica między najmniejszym promieniem przekroju r, a największym R jest znaczna, wówczas następuje samoczynny odpływ ładunków z powierzchni o dużym promieniu na powierzchnie o promieniach najmniejszych. Opisane fizyczne zjawiska zachodzą również na powierzchni naszego ciała. Wg bioelektroniki ciało człowieka pokrywa energetyczna powłoka elektronów - elektrostaza. To ona i następujące w niej zmiany (np. pod wpływem emocji) powodują emanacje aury człowieka widoczne np na fotografiach Kirlianowskich.
Na i przy powierzchni naszej skóry znajdują się linie klasycznych chińskich meridianów akupunktury. Meridianami nazywamy sieć kanałów energetycznych w naszym ciele, w których płynie energia w pewien ściśle uporządkowany sposób. Każdy meridian jest niczym strumień energii, który płynie od pewnego punktu na ciele do jakiegoś innego, dokładnie określonego punktu. Jeśli strumień zostanie zatamowany przez zastój "awitalnej (szarej) chi", to niektóre narządy zostają pozbawione energii, podczas gdy inne otrzymują jej w nadmiarze. Pojawia się nierównowaga energetyczna. Wtedy można już na ciele zauważyć pierwsze objawy. Z początku może to być jakieś drobne zaczerwienienie skóry lub delikatny ból. W ten sposób nasz organizm informuje, nas, że coś nie jest w porządku. Niedobór, nadmiar lub zastój energii trwający przez dłuższy czas może prowadzić do poważnych schorzeń.
Znajdujące się na meridianach punkty bioaktywne charakteryzują się wyraźnie wyższą przewodnością i pojemnością elektryczną. Na naszej skórze w określonych sytuacjach (np. bólu, stanów zapalnych zranień i urazów), zamiast ładunków ujemnych elektrostazy pojawiają się ładunki dodatnie. Z punktu widzenia bioelektronicznego receptory bólowe są właśnie "czujnikami bioelektrycznymi" reagującymi odczuciem bólu na pojawiające się w naszym ciele nagromadzenia ładunków dodatnich. Ponieważ linie meridianów mają wyższą pojemność elektryczną, owe ładunki dodatnie będą spływać na punkty i linie meridianów tworząc tu zastoje energii. Właśnie w tych punktach, w pierwszej kolejności będziemy odczuwać bolesność.
W ciele ludzkim przewodzenie ma bardzo złożony charakter. Jest to przewodnictwo elektronowe, fonowe i fotonowe, jonowe i półprzewodnikowe. Zachodzi ono nie tylko na samej zewnętrznej powierzchni skóry, ale jest również przewodnictwem "podpowierzchniowym". Przewodnościowa struktura naszego ciała i jej warstwowość przypomina wielopoziomowy "torcik" złożony z naprzemiennie naładowanych warstw. Zmiana polaryzacji na jakimś fragmencie powierzchni skóry spowoduje depolaryzację kolejnych warstw sięgającą głęboko, praktycznie "aż do szpiku kości".
Zwróćmy np. uwagę na naczynia tętnicze, żylne i limfatyczne . Płynące przez nie płyny zawierające jony o stężeniu zbliżonym do "fizjologicznego roztworu soli kuchennej" przy normalnej, niczym nie zakłóconej polaryzacji będą pobudzane do tego przepływu. Zmiana polaryzacji w danym miejscu spowoduje natomiast spowolnienie, a nawet zastój w nim limfy lub krwi. Naczynia żylne i limfatyczne posiadają zastawki co powoduje ze przy odpowiedniej prędkości przepływu płynów, turbulencja wywołana ich ruchem nie dopuszcza np. do wytrącania się w naczyniach żylnych blaszek cholesterolu i wapnia. Podobny problem wystąpi przy zastoju limfy. Po pojawieniu się na powierzchni skóry ładunków dodatnich zacznie ona przyciągać do siebie ujemnie naładowane reszty kwasowe (np. kwasów tłuszczowych). W ten sposób dochodzi do powstawania obrzęków i zastojów limfatycznych. Ponieważ tłuszcze mają małe przewodnictwo elektryczne, w tym miejscu następuje spowolnienie przepływu chi oraz pogłębianie się zastoju przez spowolnienie metabolizmu. Zgęstniałe ujemnie naładowane kwasy tłuszczowe będą przyciągać np. dodatnio naładowane cząstki wapnia i tak pod obrzękami zwłaszcza wokół stawów dochodzi do powstawania zwapnień, później zwyrodnień. W ten sposób powstają haluksy - koślawe duże palce stóp, elefantoza - słoniowacizna nóg, czy tzw. „wdowi garb” na karku .
Analizując powyższe, korzystając z zachodniego sposobu myślenia, bazującego na jego dorobku w zakresie nauki i medycyny, nie sposób nie zauważyć, iż znajdują tu potwierdzenie podstawowe twierdzenia medycyny chińskiej:

 „wszystkie choroby i dolegliwości powstają na skutek zastojów chi, krwi i płynów w organizmie”,
 „aby wyleczyć z choroby, trzeba opanować jej przyczynę”, czyli zlikwidować zastój,
 „choroba wychodzi z wewnątrz na zewnątrz” czyli dokładnie odwrotnie niż powstaje z powodu zastoju energii,
 „choroba schodzi z góry w dół”…………………..
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Praca dyplomowa Iwiny Mroczek "Autorski masaż...

4. WARUNEK KONIECZNY UZYSKANIA HOMEOSTAZY ENERGETYCZNEJ, CZYLI USUNIĘCIE ŁADUNKÓW DODATNICH ZE SKÓRY.

Motto:
„W całej przyrodzie jest jakiś szyfr, od którego klucz rzucił Bóg w przepaść….. najłatwiej zatem obserwować, badając przyrodę na klęczkach”.
Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Sedlak

"Warunek konieczny i dostateczny" to pojęcia z matematyki. Używa się ich w rozumowej metodzie prowadzącej do ostatecznego rozwiązania funkcji. Tworząc wyżej opisany model teoretyczny, Jerzy Czerny jako podstawowy warunek konieczny swojej energetycznej metody przyjął, że musi ona skutecznie usuwać wszystkie zastoje energetyczne na i pod powierzchnią skóry. Według wyżej przeprowadzonego rozumowania teoretycznego, przyczyna zastojów leży w pojawieniu się ładunków dodatnich na punktach bioaktywnych linii meridianów. W związku z tym nasuwa się tutaj oczywisty wniosek, że ładunki te należy w pierwszej kolejności usunąć. Ponieważ znane nam są zależności rozkładu ładunku elektrostatycznych wynikające z naturalnego ich spływu i samoistnego gromadzenia się na powierzchniach o małych promieniach przekrojów, kierunkiem najłatwiejszego ściągnięcia „ładunków” niepożądanych będzie kierunek od głowy przez tułów (duże przekroje), do palców nóg (małe przekroje) oraz z głowy i barków do palców rąk. Właśnie te kierunki Jerzy Czerny uznał za podstawowe dla swojego masażu i to niezależnie od rodzaju dolegliwości czy choroby pacjenta. Kierunki te są w pełni zgodne z chińską zasadą zdrowienia w myśl, której - choroba, bóle i inne dolegliwości wychodzą z wewnątrz na zewnątrz i schodzą z góry na dół. Kierunki te są dokładnie odwrotne do tych, które przyjął jako podstawowe masaż klasyczny zalecający by masażyści masowali zawsze w kierunku serca. Uwidacznia to fakt, że masaż klasyczny patrzy na faktycznie obserwowane obrzęki i zastoje płynów wyłącznie objawowo i nie posiada zrozumienia procesów energetycznych będących przyczyną tych objawów. Uwzględnia w tym miejscu jedynie układ krążenia i to zapominając o jego dwóch, przeciwnie skierowanych obiegach (tj. żylnym i tętniczym). Takie podejście powoduje bezpieczne podczas masażu, ale ostatecznie nieskuteczne, a często nawet fatalne w skutkach poruszenie zastoju przez jego przesunięcie, upychanie niejako „na siłę” w kierunku przeciwnym do jego naturalnego rozproszenia. Medycyna chińska natomiast, choć nigdy nie rozpatrywała procesów energetycznych w znany nam, zachodni sposób, ów fakt przyjęła za aksjomat, który się po prostu sprawdzał.
Zdaniem Jerzego Czernego podejście masażu klasycznego wyklucza osiągnięcie skutecznego wyleczenia pacjenta, czyli trwałego usunięcia nie tylko np. bólów, czy obrzęków, ale również ich skutków wywołanych zmianą polaryzacji przepływu energii, płynów i krwi w ciele człowieka. Chyba, że przyjmiemy, iż nie chodzi nam o uzdrowienie ale o ciągłe leczenie, czyli, że "nie chodzi oto by złapać króliczka, tylko by go wciąż gonić".
Jerzy Czerny takie podejście uważa za nierzetelne, niekorzystne, a często wręcz szkodliwe dla pacjentów. Przeciwstawia się stosowanemu powszechnie w medycynie akademickiej leczeniu objawowemu. Zachęca i sam dąży do usuwania przyczyn zaburzeń organizmu, a nie ich objawów, gdyż tylko takie działanie w efekcie doprowadzania do stanu homeostazy, czyli zdrowia i tylko takie działanie jest naprawdę bezpieczne.
Pacjent jest osobą świadomą własnej zaburzonej homeostazy organizmu, i szuka szuka skutecznej pomocy. Jeśli możemy pomóc, to niezależnie od tego czy z zawodu i posiadanych kwalifikacji formalnie jesteśmy lekarzami, terapeutami czy masażystami, jeżeli potrafimy swoimi metodami poprawić stan homeostazy swojego klienta, należy to czynić, a czyniąc to świadczyć o skuteczności metody.
Metoda ta jest bezpieczna i oparta o naturalne, niestety już zapominane ale jeszcze zapisane w genach instynktowne zachowania człowieka. Kiedy uderzymy się boleśnie, natychmiast instynktownie rozmasowujemy urażone miejsce. Płaczące dziecko uspakaja się, gdy przytulimy je i delikatnie pogłaskamy. Głaskanie (pasy), jest to przecież znana i od zawsze używana forma masażu, której znaczenie jednak w obecnych czasach sprowadziło się tylko do funkcji psychologicznej lub wręcz magicznej. (działania niektórych bioenergoterapeutów). Terapia Polarity, masaż tybetański stosowany przez o. Klimuszkę, masaż magnetyczny i inne bazują na przykładaniu rąk i ukierunkowanych głaskach, pasach wzdłuż ciała usprawniających przepływ energii. W ten sposób wzorzec energetyczny stopniowo powraca do swojego pierwotnego naturalnego stanu. Powoduje to ogólną poprawę zdrowia.
W masażu Jerzego Czernego została mocno wyeksponowana, jakby odkryta na nowo lecznicza funkcja głaskania. Jego ukierunkowanie uważa się za naturalne oraz logicznie (teoretycznie i empirycznie) uzasadnione. Stanowi ono podstawowe założenie tego masażu - od głowy przez tułów, do palców nóg , oraz z głowy i barków do palców rąk.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Praca dyplomowa Iwiny Mroczek "Autorski masaż...

5. WARUNEK DOSTATECZNY UZYSKANIA HOMEOSTAZY ENERGETYCZNEJ PRZEZ WYRÓWNANIE PRZEWODNOŚCI MERIDIANÓW.

Motto
„Może zagadka człowieka leży nie w jego złożoności, a właśnie w prostocie podstaw, prostocie tak wielkiej, że nawet nikt jej nie podejrzewa. Przyroda lubi wielkie dzieła dokonywać zwykłymi sposobami”.
Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Sedlak

Pozbycie się nadmiaru ładunków dodatnich jest warunkiem wstępnym, koniecznym ale jeszcze nie dostatecznym do uzyskania homeostazy.
Gdy chcemy mówić o równowadze, należy zapytać, w jakim aspekcie, czego z czym? Lekarz chiński oczywiście by powiedział, że chodzi o równowagę Yin i Yang (bo pojęcia te rozumiałby tak szeroko, że wszystko mógłby do tych pojęć odnieść) oraz na wzajemnym wspomaganiu się poszczególnych żywiołów, dzięki którym wszechświat odwiecznie trwa, choć zamiera i rodzi się na nowo. Człowiek podlega tym samym prawom co wszechświat, a teoria żywiołów odnosi się ściśle do podstawowych organów wewnętrznych. Oto jak w medycynie chińskiej pojmuje się zdrowie: „jeżeli między Chi i Krwią panuje równowaga i obie przepływają bez przeszkód przez ciało, kanały i wewnętrzne organy, to mamy do czynienia z dobrym samopoczuciem oraz żywotnością umysłową, emocjonalną i fizyczną”. Istnieje jednak wiele czynników zakłócających tę równowagę – zarówno dziedzicznych, jak i środowiskowych. Jeżeli równowaga ta zostanie zakłócona, „może z tego wyniknąć sto chorób”.
Z punktu widzenia podejścia wschodu jest to zrozumiałe i wystarczające, z punktu widzenia kultury zachodniej natomiast, taka odpowiedź nas nie satysfakcjonuje. Nasze myślenie wymaga zdecydowanie większej precyzji, uzasadnienia i konkretu.
Popatrzmy jednak na mapę klasycznych meridianów człowieka i zwróćmy na nie uwagę w trzech aspektach:

- równowaga między meridianami Yin i meridianami Yang.
- równowaga między meridianami nożnymi i ręcznymi
- równowaga pomiędzy meridianami prawej i lewej strony.
- równowaga meridianów północ-południe wg zegara biologicznego aktywności meridianów

W opracowanej 50 lat przez japońskiego lekarza Nokatamiego metodzie Ryodoraku polegającej na pomiarze przewodności skóry w charakterystycznych punktach przyjmuje się , że spełnienie tych kryteriów równowagi objawia się wyrównanymi poziomami przewodności we wszystkich 12 punktach . Natomiast stan choroby charakteryzuje się znaczną ich nierównowagą, przy czym organy osłabione mają zaniżoną przewodność ( związaną z próbą ich regeneracji przez zwiększona ilość przemian anaboliczych poprzez pobudzenie układu przywspółczulnego , a organy nadmiernie pobudzone mają podwyższona przewodność , a ich punkty mogą być bolesne przy ucisku. Wynika to z nadmiernego ich pobudzenia i występowania przemian katabolicznych stymulowanych przez układ współczulny. To kryterium jest jednoznacznym i obiektywnie mierzalnym.

Istotnym więc pytaniem będzie, czy ten stan przywrócenia równowagi przewodności na poszczególnych meridianach, a tym samym zrównoważonej pracy poszczególnych organów wewnętrznych można skutecznie uzyskać poprzez masaż. Jeżeli tak, to powstaje pytanie poprzez jakie techniki masażu można to osiągnąć.

Siedem lat pracy Jerzego Czernego nad jego metodą masażu dało zdecydowanie pozytywną odpowiedź na to pytanie. W praktyce okazało się bowiem, że wystarczy poprzez odpowiednio dobrane techniki dość intensywnie i w jednakowym rytmie masażu dystalnym znacząco podnieść przewodność skóry na skutek pobudzenie układu współczulnego. Dzieje się tak na zasadzie odruchu odrdzeniowego interpretującego wyraźnie zwiększony przepływ krwi tętniczej do kończyn, jako sytuacji wymagającej mobilizacji organizmu "do walki lub ucieczki". Jednak ten jest uzyskiwany w sposób paradoksalny bo przy braku zwiększonego zapotrzebowania przez mięśnie na dopływ krwi. W wyniku tego zwiększone zostaje mikrokrążenie pod skórne oraz ukrwione zostają stawy i wszystkie te miejsca gdzie na co dzień krew nie dopływa wystarczających ilościach ( np blizny i miejsca pamięci różnych urazów fizycznych lub zapamiętanego w ciele stresu psychicznego tzw "punkty spustowe" ( trwale pozostające w przykurczu fragmenty włókien mięśniowych.

Ten stan pobudzenia układu współczulnego poznamy po pojawieniu się potu na masowanej skórze . Na skutek tego chwilowo wzrasta przewodność całej skóry zbliżając się do przewodności linii i punktów meridianów. Na skutek istnienia przewodnościowych połączeń pomiędzy meridianami (punkty połączeń meridianów tego samego żywiołu oraz meridiany cudowne złożone ze szczególnych punktów meridianów klasycznych), organizm sam dokonuje automatycznego wyrównania w nadczynnych i niedoczynnych punktach meridianów.

Oczywiście ta uzyskana homeostaza przy pojedynczym zabiegu nie będzie jeszcze trwała gdyż badania metodą Ryodraku przeprowadzone w 2006 pokazały że uzyskany stan równowagi całkowicie mieszczący się w korytarzu fizjologicznym zachowuje dotychczasowy kontur równości ,ale spłaszczony do granic korytarza fizjologicznym. Dlatego by pogłębić i utrwalić ten stan homeostazy należałoby zastosować serie masaży np 3-8 wykonywanych co 1-4 tygodni . Taka seria masaży powinna uruchomić proces zdrowienia i regeneracji . proces ten można oczywiście ugruntować także przez podjęcie właściwych dla konkretnego przypadku dodatkowych działań terapeutycznych medycyny naturalnej. W tym celu można czerpać z różnych dziedzin, stosować różne terapie, jak również zachęcić do zdrowego trybu życia.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Praca dyplomowa Iwiny Mroczek "Autorski masaż...

6. SPEŁNIENIE WARUNKU KONIECZNEGO W PRAKTYCE.

motto:
„Złożoność obiektu badań, którym jest człowiek, zawsze nastręczała konieczność poszukiwania najodpowiedniejszych metod do odczytania jego natury. Nowe podejście może tu być nie mniej rewolucyjne niż wyhodowanie nie znanego jeszcze gatunku zwierzęcia czy rośliny”.
Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Sedlak

Uwzględniając poprzednie teoretyczne rozważania, problemem do rozwiązania w autorskiej metodzie Jerzego Czernego stało się określenie, jak podczas masażu nie stosując pomiarów elektronicznych, poznać momenty spełnienia się warunku koniecznego usunięcia ładunków dodatnich ze skóry oraz dostatecznego wyrównania przewodności meridianów.
Okazało się, że oznaką spełnienia warunku koniecznego jest uzyskany podczas masażu stan pobudzenia występujących pod skórą gruczołów potowych i łojowych. Praktyka bowiem pokazała, że o usunięciu ładunków dodatnich ze skóry świadczy otworzenie się porów skóry i uzyskanie stanu pobudzenia gruczołów potowych. Masując, tzn. „zgłaskując”, „zdejmując”, „przesuwając” (równomiernie uciskając całą powierzchnią dłoni) ładunki dodatnie w omówionym wcześniej kierunku uzyskujemy początkowo stan rozluźnienia skóry, podczas którego całkowicie wchłania się w ciało używana przez nas oliwka. W pewnym momencie, bez dodawania oliwki poczujemy, że jej jakby samoczynnie przybyło, jakby ciało zaczęło ją oddawać, staje się ona rzadka, nie ma już potrzeby jej uzupełniania, gdyż skóra nie tylko przestaje wchłaniać oliwkę, ale zaczyna wydalać nadmiar wody pod skórą. Co się faktycznie stało? Otóż w komórkach i tkankach masowanych warstw naszego ciała, otoczonych półprzepuszczalnymi błonami komórkowymi, mając na swojej zewnętrznej stronie ładunek dodatni lub ujemny, po wewnętrznej ładunek odpowiednio odwrotny, w chwili radykalnej zmiany potencjałów, przez „zgłaskanie” ładunków dodatnich„ zmienia się kierunek przenikania przez błony komórkowe jonów potasu lub sodu a wraz nim gromadzenie się i obfite wydalanie nadmiaru wody z komórek. Uzyskany efekt jest dowodem na spełnienie warunku koniecznego do uzyskania oczekiwanej u masowanej osoby homeostazy.
Od tego momentu możemy przejść do masażu w kierunkach stosowanych w masażu klasycznym. Różnica uzyskiwanego w ten sposób efektu jest znaczna, bowiem komórki i tkanki dzięki tej kolejności nie tylko nie stawiają oporu próbom kierowania płynów do węzłów chłonnych, ale właśnie zostały ukierunkowane aż do poziomu komórkowego do oddawania płynów.
Gdy nie ma już bowiem ładunków dodatnich na skórze, masując w kierunku serca, nie będziemy ich już cofać, a efekt rozluźnienia na skórze, który uzyskaliśmy będzie się rozprzestrzeniał w głąb ciała poprzez pobudzony przepływ limfy. Ta kolejność kierunków masażu jest podstawą autorskiej metody masażu Jerzego Czernego i jak się można przekonać przynosi zaskakująco dobre efekty. To tak, jak przy hartowaniu żelaza, gdzie o uzyskanym efekcie decyduje właśnie kolejność czynności, najpierw rozgrzania metalu, a następnie schłodzenia go.
Oto zalecany przez Jerzego Czernego automasaż „na powitanie dnia”, spełniający warunek konieczny, jakby dla codziennej higieny:

• Energicznymi posuwistymi ruchami rozmasuj twarz, policzki (obydwoma dłońmi od nosa do uszu), czoło i owłosioną część głowy, od czoła do karku.
• Po masuj energicznie długimi ciągłymi ruchami, najpierw jedną, a potem drugą rękę, od barku do palców. Strzepnij ładunki.
• Podobnymi ruchami rozmasuj klatkę piersiową i brzuch, aż po biodra. Strzepnij ładunki.
• W ten sam sposób po masuj nogi, od bioder po stopy. Strzepnij ładunki.
• Na zakończenie rozmasuj plecy, okolice nerek i pośladki. Umyj ręce.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Praca dyplomowa Iwiny Mroczek "Autorski masaż...

7. SPEŁNIENIE WARUNKÓW DOSTATECZNYCH W PRAKTYCE.

Pomysł szalony, ale robi wrażenie trafnego uderzenia w sedno sprawy. Mamy spróbować przybliżyć sobie ten niewyobrażalny świat na odległość, która pozwoliłaby jako tako zapoznać się z życiem. Mówiąc prosto - pragniemy poznać kwantowe podstawy stanu ożywienia. Jeśli tutaj się nie przybliżymy do natury życia, to już do niej nie dojdziemy w naszym poznaniu. Trochę zaś gimnastyki mózgu zawsze się przyda".

Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Sedlak

W przeciwieństwie do spełnienia "warunku koniecznego", tj. spłynięcia ładunków dodatnich z powierzchni skóry, spełnienie "warunków dostatecznych powstania homeostazy" nie jest już tak jednoznacznie wyczuwalne podczas masażu. Jest ono raczej celowym, systematycznym pogłębianiem rozluźnienia i rozszerzaniem go na całą powierzchnię skóry. Dlatego jest to bardziej proces niż stan, do którego dochodzi się kolejnymi działaniami, ukierunkowanymi na potrzeby i oczekiwania osoby masowanej. Dla określenia zróżnicowanych często działań tego procesu konieczne jest więc użycie liczby mnogiej, a więc spełnienie nie jednego warunku, tylko szeregu „warunków dostatecznych homeostazy".
Jednym z takich warunków jest np. praca ukierunkowana na odchudzanie, likwidację obrzęków, celulitu, haluksów i innych zwyrodnień wywołanych zastojami limfy oraz zwapnieniami – masaż limfatyczny.
Nowum jego wykonywania w stosunku do klasycznego drenzu limfrtycnzego matda polską lub niemiecką jest to ze został onpoprzedzony conajmnj ól gdzinym do póltra gdzinnym masazem wykonywnym w kierunkach dystalnych który spowdował pobudzenei ukladu wspołczulnego. Dlatego jeżli zmienimy w ktrymś momencie kierunek masażu na drenujący oraz powolnie wykonywany masaz limfatyczny zostanie uruchomiony mkolejny odruch odrdzeniowy. Otóż ta zmiana kierunku i tempa masażu oraz spadek ciśnienia tętniczego a wzrost ciśnienie żylnego organizm interpretuje jako zakończenie zapotrzebownia na dopływ krwi do kończyn i automatycznie poprzez to zostaje pobudzony układ przywspółczulny skutecznie hamujący pobudzenie układu współczulnego.
Dlatego przesuwając (lekko pulsacyjnie) pod skórą masażem limfatycznym drenujacym limfę w kierunku węzłów chłonnych daje się po pewnym czasie wyczuć moment, kiedy skóra robi się niezwykle miękka, gładka i "jedwabista". Dzieje tak na skutek pobudzenia gruczołów łojowych. Tym razem oliwa pod naszymi dłońmi wyraźnie gęstnieje. Efekt ten jeden z uczestników kursu masażu prowadzonego przez Jerzego Czernego trafnie określił słowami: "Ale piękny smalczyk już się wydziela".

Dalsze pogłebianei " warunków dostatecznych" może być ukierunkowana praca na meridianach - akupresura, oparta na medycynie chińskiej i poprzedzona szczegółową analizą diagnostyczną osoby masowanej przeprowadzoną na podstawie wywiadu, diagnozowaniu z twarzy, z języka oraz przez sprawdzanie reakcji na ucisk umiejętnie wybranych punktów akupresurowych. W przypadku stwierdzenia bólu w takim punkcie autor masażu zaleca pulsacyjny ucisk w tym miejscu aż do rozejścia się bólu. Czynność tę należy wówczas przeprowadzić kolejno, punkt po punkcie na pozostałych punktach danego meridianu. Warto tu zwrócić uwagę, jakie działania podejmie w takim wypadku lekarz chiński. Odszuka on przechodzące przez miejsce zastoju meridiany i w ich punkty bioaktywne wbije np. igłę akupunktury. I przez tę wbitą na około pół godziny w miejsce blokady (zastoju ładunków dodatnich) metalową igłę (przewodnik) zanurzoną np. w ujemnie naładowanych płynach następuje przepływ ładunków powodujący wzajemną neutralizację ładunków dodatnich na skórze i ujemnych pod powierzchnią skóry. Jeżeli zastój nie jest duży i zadawniony nastąpi depolaryzacja miejsca zastoju. Jednak chińscy lekarze nie spotykali się najczęściej z tak zaawansowanymi zastojami i dolegliwościami, z jakimi często może się spotkać masażysta, czy terapeuta w Polsce. Z takimi bowiem przypadkami spotykał się Jerzy Czerny np. przez 1, 5 roku przyjmując w Centrum Medycyny Naturalnej przy redakcji miesięcznika „Szaman”.
Jeszcze innym przykładem spełnienia warunków dostatecznych może być praca ukierunkowana na wzmocnienie i usprawnienie układu ruchowego, poprawienie kondycji ruchów i zwiększenie ich precyzji, przez zastosowanie po spełnieniu warunku koniecznego elementów masażu klasycznego lub sportowego albo przynajmniej przez poruszenie, jakby „naoliwienie” wszystkich możliwych stawów.
Oprócz wyżej wymienionych ukierunkowanych działań masaż ten usuwa ból, zmęczenie i regeneruje siły, poprawia stan psychiczny, zapewnia spokojny sen, reguluje czynność serca, poprawia ukrwienie mięśnia sercowego, normuje ciśnienie tętnicze krwi i usprawnia krążenie chłonki.
Jerzy Czerny bazując na naukowych podstawach swoich założeń opartych na szczegółowej analizie przewodnictwa w ciele ludzkim podkreśla, iż to przewodnictwo jest nie tylko elektronowe ale również fonowe i fotonowe, jonowe i półprzewodnikowe. Zachodzi ono zarówno na zewnętrznej powierzchni skóry, ale również wewnątrz naszego ciała. Uwzględniając powyższe, do usuwania zastojów energetycznych, pobudzania energii albo jej tonizowania, korzysta z innych znanych i bezpiecznych metod naturalnych.
Z powodzeniem stosuje podgrzewanie punktów akupunkturowych cygarem moksy lub stawianiem szklanych baniek.
Dla dobra pacjenta, do współpracy zaprasza np. bioenergoterapeutów, których działanie po spełnieniu warunku koniecznego okazuje się niezwykle skuteczne.
Z powodzeniem korzysta z metod innych terapeutów, dzieli się z nimi swoim doświadczeniem. Na uwagę zasługuje tu współpraca z masżu akupresurowp limfatycznego z terapia energii dźwięku mis tybetańskich przyłożonych w miejscach blokad energetycznych porusza wibracją wszystkie komórki ciała.
Działając głęboko „aż do szpiku kostnego” poprzez oddziaływanie fonowe mozna wten spsób równoważyć przewodnictwo w całym ciele człowieka.

Swoje poczynania Jerzy Czerny konsultuje z dr Wiesławą Stopińską, którą darzy wielkim autorytetem nie tylko w zakresie medycyny akademickiej, ale również uważa za swoją nauczycielkę tradycyjnej medycyny chińskiej. Wiesława Stopińska jest doktorem nauk medycznych, lekarzem rodzinnym i pediatrą, dyplomowanym homeopatą i akupunkturzystą. Jest też autorem książki pt. „Medycyna miedzy wschodem a zachodem, czyli sztuka leczenia – przewodnik dla pacjentów i lekarzy” oraz pierwszej w Polsce pracy doktorskiej ukazującej wyniki praktycznego wykorzystania naturalnych metod w leczeniu nawracających infekcji dróg oddechowych u dzieci.2
Reasumując powyższe działania, to czy i na ile w danym zabiegu udało się dojść do stanu homeostazy poznamy również po twarzy, oczach i uśmiechu osoby masowanej, którą zbliżając się do końca masażu pytamy o jej doznania i samopoczucie.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Praca dyplomowa Iwiny Mroczek "Autorski masaż...

8. DOŚWIADCZALNE POTWIERDZENIE SKUTECZNOŚCI MASAŻU AKUPRESUROWO – LIMFATYCZNEGO.

„Miłość do zdrowia, rodzi się w chorobie”

Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Sedlak

W związku z tym, iż podstawowym założeniem tego masażu jest działanie w kierunku regulowania czynności poszczególnych układów i narządów ciała oraz przywracanie stanu równowagi, czyli tzw. homeostazy, Jerzy Czerny jest otwarty na naukowe rozważania doświadczalne potwierdzenia słuszności swoich założeń oraz skuteczności działań.
W swojej 7 - letniej praktyce wykonywania masażu w wyżej opisany sposób stwierdził on, iż statystycznie u co drugiej lub co trzeciej masowanej osoby nawet już przy pierwszym masażu udało się uzyskać stan "błogostanu" świadczący o uzyskanej homeostazie wyrównania przewodności wszystkich meridianów. W oparciu o to przekonanie , we wrześniu 2006r zdecydował się by to publicznie potwierdzić. W ciemno bez wcześniejszych prób i sprawdzeń, zaprosił na swój kurs masażu Pana Kiełkowskiego, producenta polskiego urządzania Kolmio Ryodoraku z firmy Kolmio z Gdańska, w celu dokonania publicznego pomiaru efektów uzyskiwanych w wyniku masażu. Uzgodniona została procedura pomiarów. Najpierw pomierzone zostały wszystkim obecnym osobom na kursie (prowadzącemu kurs Jerzemu Czernemu również) przewodności meridianów. Pan Kiełkowski wybrał z tych pomiarów 3 osoby o najbardziej rozchwianych wynikach. Kursanci zostali podzieleni na dwie grupy, w których znajdowała się jedna osoba masowana (jedna z tych trzech osób) i 5 - 6 osób masujących. Pierwsza grupa przeszła pod opieką jednej z uczennic (Joanny) do sąsiedniej sali, drugą grupą opiekował się Jerzy Czerny, również masując. Założnie było takie, by, u masowanych osób uzyskać możliwie pełną homeostazę wszystkich meridianów.
Po zakończeniu obu masaży został ponownie dokonany pomiar wszystkich osób masowanych i masujących. Po pomiarach okazało się, że wszystkie wyniki stwierdzone na masowanej przez grupę Jerzego Czernego osobie mieściły się praktycznie na jednej linii. Sprawdziły się więc założenia, jakie zostały przyjęte w metodzie oraz potwierdziły przypuszczenia dotyczące masażu grupowego. W bardzo specyficzny sposób pokazał to bowiem też dobry, ale nieco gorszy wynik uzyskany w grupie Pani Joanny. Podczas masażu w tej grupie, nie zmieniała ona miejsc pracy dla poszczególnych osób masujących. Jerzy Czerny natomiast prowadząc grupę podczas masażu, co jakiś czas zamieniał miejscami osoby masujące. Każdy bowiem trochę inaczej masuje. Jeżeli nie robi się zmian powstaje tylko efekt miejscowych pobudzeń przewodności w poszczególnych partiach organizmu, nie zaś znacznego pobudzenia przepływów poprzez cały organizm. Przy masowaniu grupowym okazało się to bardzo ważne. Poza tym w masażu tym bardzo istotne jest nadanie całej grupie odpowiedniego rytmu masażu i utrzymanie go przez cały masaż. Bardzo istotne jest też by przez cały masaż zachować maksymalny stan koncentracji umysły , oraz własnym wypadku nie prowadzić rozmów podczas masażu ani z pacjentem ani miedzy sobą . Badzo ważny jest też pełny oddech przeponowy wg systemu HathaJogi lub TaiChi.
W tym miejscu, podczas omawiania możliwości i skuteczności przeprowadzania masażu grupowego, należy również zwrócić uwagę na przekonanie autora metody, iż najlepiej wykonywać masaż w dwie osoby, przy czym dla zapewnienia równowagi Yin i Yang, masować powinna kobieta z mężczyzną.
Reasumując, homeostaza, jako równowaga energetyczna organizmu pojawia się w wyniku wszystkich właściwie podjętych działań. Jerzy Czerny, korzystając z dorobku kultury i tradycji Wschodu oraz nauki i doświadczenia Zachodu osiąga ten stan w wyniku swoich masaży.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Praca dyplomowa Iwiny Mroczek "Autorski masaż...

9. WSKAZANIA I PRZECIWSKAZANIA DO MASAŻU LIMFATYCZNO - AKUPRESUROWEGO.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu Jerzego Czernego, są właściwie takie same jak do wszystkich znanych i stosowanych rodzajów masażu.
Wskazania:
• wady postawy,
• bóle kręgosłupa i stawów różnego pochodzenia,
• obrzęki, opuchlizny, siniaki, stłuczenia,
• stany pooperacyjne narządu ruchu w okresie zaleconej rehabilitacji,
• choroby reumatyczne,
• bóle głowy, nerwobóle,
• nadmierne napięcie mięśni oraz skurcze
• przewlekłe stany zapalne stawów, mięśni i ścięgien,
• choroby kości i stawów z przykurczami,
• stany po złamaniach, stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach,
• porażenia nerwów obwodowych,
• niedowłady mięśni,
• przewlekłe zapalenia nerwów i splotów nerwowych,
• zaniki i osłabienia mięśni,
• niewydolność krążenia obwodowego,
• powysiłkowe zmęczenie mięśni,
• zwiotczenie skóry i mięśni,
• nadwaga,
• cellulitis,
• zaburzenia krążenia
• otyłość
• po okresie rekonwalescencji
• przy nerwicach w celu obniżenia stanu nadpobudliwości
• stany depresyjne
• profilaktycznie
• w przemęczeniu ogólnym.
Wpływ masażu i efekty masażu:
Masaż nie odchudza, ale wspomaga odchudzanie (rozbicie i rozdrobnienie tkanki tłuszczowej, przyśpieszenie przemiany materii, uelastycznia skórę), usuwa zastój żylny, przesuwa krew i chłonkę do serca, zwiększa elastyczność tkanek, usuwa złuszczony naskórek, przyspiesza krążenie krwi i chłonki, pobudza przemianę materii, rozluźnia i rozciąga blizny i zrosty, podwyższa temperaturę skóry, obniża napięcie mięśni.
Przeciwwskazania:
• infekcje
• stany zapalne i gorączkowe,
• schorzenia dermatologiczne skóry (trądzik, ropień, owrzodzenia ),
• choroby zakaźne oraz alergie,
• zagrożenia krwotokiem,
• schorzenia nowotworowe,
• guzki niewiadomego pochodzenia,
• tętniaki,
• schorzenia naczyń obwodowych (żylaki),
• wysokie nadciśnienie,
• czynna gruźlica,
• ciąża,
• świeże stany pozłamaniowe i pozwichnięciowe

Uwzględniając powyższe Jerzy Czerny uważa, iż jego masaż winien, być dostosowany do stanu, możliwości i potrzeb osoby masowanej. W tym celu pracę swoją poprzedza wywiadem opartym o rozmowę z osobą, która ma się poddać masażowi oraz wstępnej diagnozie własnej (tak jak to robiłby chiński lekarz) z twarzy, skóry, paznokci, języka. W przypadkach wątpliwych, niejasnych lub z tzw. przeciwwskazaniem do masażu postępuje niezwykle ostrożnie ale podejmuje wyzwanie. Potwierdza to przypadek Anny B., która wpadła pod pociąg i doznała bardzo poważnych obrażeń prawej ręki i prawej połowy klatki piersiowej. Trwałemu uszkodzeniu uległa też część węzłów chłonnych, w których w kilka miesięcy po wypadku pojawiły się zmiany nowotworowe i chore węzły usunięto. Niestety, związane z tym zaburzenia w odpływie limfy powodowały stałe obrzęki kontuzjowanej ręki, która stawała się coraz grubsza, dochodząc do monstrualnych rozmiarów i ostrych stanów zapalnych. Medycyna akademicka jedyny ratunek widziała w amputacji ręki. Jerzy Czerny podjął wyzwanie. Zaczął od bardzo delikatnego masażu meridianów. Jest bowiem przekonany, że delikatne głaskanie, jeśli trzeba prawie bezdotykowe nikomu nie zaszkodzi, pozwoli natomiast przemieścić „awitalne” ładunki dodatnie na końce palców rąk lub nóg. W tym przypadku pracował jednocześnie nad poprawą krążenia krwi, aby zmiękczyć zbliznowacenia na przedramieniu. Dużo uwagi poświęcił też stawom rąk od barków po palce. Kiedy obrzęki zaczęły maleć, a blizny zmiękły, przystąpił do drenażu limfatycznego. Zajął się też nogami i stawami biodrowymi, gdzie również doszło do zastojów limfy. Po trzech terapeutycznych sesjach weekendowych (po 4-5 zabiegów w czasie sesji), gdy stan chorej poprawiał się już bardzo szybko, do pracy włączył się też bioenergoterapeuta. Wyraźnie zmalały wszystkie obrzęki, skóra stała się prawie normalna i dobrze ukrwiona. Dziś Anna B. czuje się dobrze, świetnie wygląda i oczywiście ma obie ręce.
Podobnych przypadków było wiele. Jerzy Czerny w ciągu kilku masaży likwiduje haluksy, szybko i skutecznie usuwa cellulit, ataki rwy kulszowej, bóle głowy , barków, bóle reumatyczne. Stosuje też masaże odchudzające, zwłaszcza w walce z nadwagą u dzieci, gdzie w pozbawionym toksyn organizmie, dzięki drenażowi limfatycznemu bardzo szybko poprawia się przemiana materii i normalizuje waga.
Autorska metoda masażu Jerzego Czernego jest więc drogą prowadzących do osiągnięcia stanu homeostazy. Jest ona pomocna zarówno w zdrowiu, jak i chorobie, jest też naturalnym lekarstwem i profilaktyką na problemy i dolegliwości cywilizacyjne współczesnego człowieka.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Praca dyplomowa Iwiny Mroczek "Autorski masaż...

10. TRADYCYJNA MEDYCYNA CHIŃSKA - W PRAKTYCZNYM UJĘCIU ZACHODNIEGO MASAŻYSTY.

„Tak wartko płynie życie, że doprawdy zapomniano przeanalizować, czym ono jest. Niedorzeczność powstaje stąd, że człowiek podtrzymuje to życie, stara się je zachować, widzi jego narodziny u innych i śmierć życia również u innych - bez możności określenia natury tego zdarzenia.”

Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Sedlak1

Od pięciu tysięcy lat Medycyna Chińska oparta jest nie tylko na teorii Yin i Yang, i pięciu elementach ale także na teorii kanałów energetycznych zwanych meridianami lub południkami. O najważniejszych zasadach tej medycyny, współczesny lekarz medycyny akademickiej, dr Wiesława Stopińska mówi następująco:
Zasada przeciwieństw Yin i Yang:
dwa przeciwieństwa nie mogące istnieć odrębnie, dwie przenikające się siły: bierna i czynna, ich względna równowaga warunkuje zdrowie, ich ciągłe wzajemne przenikanie się warunkuje życie.2
Prawo Pięciu Elementów (Pięciu przemian):
uniwersalna zasada wyjaśniająca obieg energii w całym Wszechświecie, dotyczy również organizmu ludzkiego i wymiany narządowej, która odbywa się na tej samej zasadzie, co krążenie pierwiastków w przyrodzie. Zakłócenie tej przemiany powoduje nietrudne do przewidzenia skutki ( objawy choroby).2
Wszyscy posiadamy doskonałe mechanizmy obronne, które potrafią obronić nas przed każdą chorobą. Aby mechanizmy te działały prawidłowo, musi być spełniony podstawowy warunek: w całym naszym organizmie musi być rozprowadzona równomiernie energia życiowa qi. Jakiekolwiek niedobory czy skupiska tej energii spowodują stan chorobowy. Siły, które tę energię "transportują, to właśnie Yin i Yang. Połowa meridianów, transporterów energii qi, jest pod wpływem siły Yin (meridiany N, S, O i GRP), druga połowa (meridiany Jg, Je, Ż, Pż, Pm, GRT) pod wpływem siły Yang. Blokada któregokolwiek meridianu powoduje, że energia nie będzie już równomiernie rozprowadzana, lecz w zależności od miejsca blokady powstaną ogniska nadmiaru lub niedobory energii, co objawi się jedną z wielu chorób.
Dla potrzeb masażu Jarzego Czernego zebrałam w formie schematów, rysunków, opisów i tabel najistotniejsze elementy zaczerpnięte z Medycyny Chińskiej, w celu jej łatwego wykorzystania przez zachodniego masażystę w praktyce.
Zachęcam, by w praktyce poznać przebieg meridianów. Choć wiedza ta nie jest bezwzględnie potrzebna do dobrego wykonania samego masażu, pozwoli ona jednak lepiej poznać problemy zdrowotne masowanych osób w celu postawienia trafnej diagnozy oraz podjęcia skuteczniejszych działań.
Kolejność omówienia przebiegu poszczególnych meridianów podporządkowałam kolejności wynikającej z biologicznego zegara określającego godziny maksymalnej aktywności poszczególnych narządów. Zegar ten przystosowałam do znanego nam schematu prawdziwej tarczy zegarowej, dokonując rozdziału na dzień i noc. Zaznaczyłam na nim ważne w praktyce informacje dotyczące sił Yin i Yang oraz oznaczenia, czy są to tzw. meridiany dłoni, czy stóp.
Meridiany dłoni Yin (płuco, osierdzie i serce) zaczynają się na klatce piersiowej i kończą na palcach dłoni. Mediany dłoni Yang (jelito grube, potrójny ogrzewacz i jelito cienkie) rozpoczynają się na palcach dłoni, a kończą na klatce piersiowej. Meridiany stóp Yin (śledziona, wątroba , nerki) rozpoczynają się na stopie, a kończą na klatce piersiowej. Meridiany Yang (żołądek, pęcherzyk żółciowy, pęcherz moczowy) rozpoczynają się na głowie, a kończą na stopie.

 Meridian żołądka

Rozpoczyna się w punkcie na dolnym brzegu oczodołu, prostopadle do źrenicy oka. Stąd biegnie w dół, okala wargi i dalej wzdłuż dolnej części żuchwy do jej kąta, dzieląc się po drodze na dwie odnogi. Jedna odnoga skierowana pionowo do góry, do kąta czoła. Druga zstępuje na dół po szyi, klatce piersiowej, brzuchu, pachwinie, przedniej powierzchni uda, podudzia i po grzbietowej części stopy i kończy się na drugim palcu stopy.

Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
wzdęcia, bóle brzucha, obrzęki, wymioty, bóle szyi, krwawienia z nosa, choroby gorączkowe, nałogi,bóle okolicy meridianu.

Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
1. zaburzeniach krążenia
2. chorobach krtani i górnych dróg oddechowych
3. chorobach oczu

 Meridian śledziony i trzustki
Rozpoczyna się 3 mm do wewnątrz od macierzy paznokcia palucha. Następnie biegnie po przyśrodkowej powierzchni stopy, podudzia, uda, bocznej powierzchni brzucha (gdzie wielokrotnie wchodzi do jamy brzusznej) i dalej w górę do drugiego międzyżebrza - 6 cunów od linii środkowej ciała. Stąd kieruje się w dół do drugiej przestrzeni między żebrowej, gdzie kończy się punktem ST21
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
bolesne drętwienie języka, bóle żołądka, wzdęcia, wymioty, żółtaczka, ogólne osłabienie, odbijanie się, bóle w obszarze meridianu, utrudniona koncentracja.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w: chorobach przewodu pokarmowego.

 Meridian serca
Rozpoczyna się pod pachą w punkcie S1, tj. przy dolnym brzegu mięśnia piersiowego większego i wewnętrznym brzegu mięśnia dwugłowego ramienia. Stąd biegnie wzdłuż łokciowego brzegu wewnętrznej powierzchni ramienia, stawu łokciowego, przedramienia nadgarstka i dalej przez dłoń i promieniową powierzchnię V palca ręki, po stronie grzbietowej, 3 mm od wewnętrznego kąta paznokcia.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
suchość gardła, bóle okolicy serca, uczucie gorąca w dłoniach, kołatanie serca, poty nocne.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• zaburzeniach emocjonalno-stresowych
• nerwicach i depresjach
• chorobach oczu i uszu

• Meridian jelita cienkiego
Zaczyna się na 5 palcu ręki, 3 mm od zewnętrznego kąta podstawy paznokcia. Następnie biegnie wzdłuż łokciowego brzegu tego palca i ręki, przechodzi na tylną powierzchnię nadgarstka, skąd po stronie łokciowej wznosi się na bark. Z barku (po stronie grzbietowej) przechodzi na szyję, kieruje się w okolice kąta żuchwy, policzka, zewnętrznego kąta oka i kończy się w okolicy skrawka ucha.

Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
bóle podbrzusza, głuchota, żółtaczka, obrzęk policzków, bóle gardła, zażółcenie twardówek, częste oddawanie moczu, bóle wzdłuż meridianu.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• chorobach serca
• chorobach gośćcowych
• chorobach jelita cienkiego
• bólach głowy

• Meridian pęcherza moczowego
Rozpoczyna się 3 mm od wewnętrznego kąta oka, stąd wznosi się na czoło i po szczycie głowy biegnie na potylicę. Tu rozdziela się na dwie gałęzie. Pierwsza gałąź biegnie dokładnie wzdłuż kręgosłupa, w odległości 1,5 cuna od linii środkowej ciała, do miejsca nieco powyżej fałdu pośladkowego, skąd z punktu PM 35 przechodzi przez pośladek na tylną (środkową) powierzchnię uda i kończy się w dole podkolanowym.
Druga gałąź biegnie od gałęzi pierwszej, wzdłuż wewnętrznego brzegu łopatki do dołu podkolanowego, gdzie łączy się z gałęzią pierwszą.
Dalej wzdłuż tylnej powierzchni goleni, skręca za kostką zewnętrzną, przechodząc na zewnętrzny brzeg stopy do V palca i w odległości 3 mm od zewnętrznego kąta podstawy paznokcia kończy swój przebieg.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
zatrzymanie moczu, moczenie nocne, bóle głowy, łzawienie na wietrze, zatkanie nosa, ból w obszarze meridianu.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• bólach głowy
• bólach lędźwi
• kurczu mięśnia brzuchatego łydki
• egzemach
• zapaleniu skóry
• łuszczycy

• Meridian nerek
Meridian rozpoczyna się na podeszwie stopy w punkcie N1, tj. w zagłębieniu między II a III kością śródstopia. Wznosi się w kierunku pięty i po zatoczeniu koła w okolicy kostki przyśrodkowej biegnie w górę po przyśrodkowej stronie goleni i uda. Między narządami płciowymi a odbytem wnika do miednicy, aby wyłonić się w punkcie na górnym brzegu spojenia łonowego, a w odległości 0,5 cuna od linii środkowej ciała. Dalej wznosi się i na wysokości między zagłębieniem pierwszego żebra a obojczykiem, 2 cuny w bok od linii środkowej ciała kończy swój przebieg.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
częste oddawanie moczu, moczenie nocne, nieregularne miesiączki, astma, suchość języka, przekrwienie i ból gardła, lumbago, os łabienie kończyn dolnych, ból wzdłuż kręgosłupa i środkowej części uda.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• leczeniu zaburzeń miesiączkowych
• schorzeniach układu moczowo-płciowego
• regulacji ciśnienia tętniczego
• zaburzeniach czynnościowych nerek
• regulacji czynności układu trawiennego
• bólu zębów

• Meridian osierdzia
Rozpoczyna się w czwartej przestrzeni międzyżebrowej, 1 cun na zewnątrz od brodawki sutkowej. Stąd wznosi się nieco i przechodzi na przednią powierzchnię ramienia. Biegnąc środkiem ramienia, między głowami mięśnia dwugłowego, przecina staw łokciowy od wewnątrz od ścięgna tego mięśnia. Na przedramieniu biegnie dalej pośrodku, przecina staw nadgarstkowy i kieruje się do palca środkowego, gdzie w odległości 3 mm po wewnętrznej stronie kąta podstawy paznokcia kończ swój bieg.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
pobolewanie serca, kołatanie serca, niepokój umysłowy, uczucie napięcia w klatce piersiowej, zaczerwienienie twarzy obrzęk pod pachą, zaburzenia umysłowe, kurcze w kończynach dolnych.

Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• zaburzeń krwioobiegu w klatce piersiowej, jamie brzusznej
• chorobach układu moczowo-płciowego

• Meridian potrójnego ogrzewacza

Zaczyna się na palcu serdecznym ręki, przy macierzy paznokcia. Dalej biegnie przez grzbietową część ręki, przedramię, ramię i dochodzi do tylnej doliny barku, skąd przechodzi na szyję, okrąża od góry ucho i kończy swój bieg na zewnętrznym brzegu brwi

Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
wzdęcia, moczenie nocne, bóle przy oddawaniu moczu, głuchota, szum w uszach, obrzęki i bóle gardła, ból zewnętrznego kąta oka, ból karku i bocznej powierzchni ramienia i łokcia.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• chorobach uszu
• chorobach oczu

• Meridian pęcherzyka żółciowego
Meridian ten swój kręty przebieg rozpoczyna od zewnętrznego kąta oka. Na samej głowie posiada aż 20 punktów. W odcinkach dołu nadobojczykowego schodzi po przednio - bocznej stronie tułowia, uda, goleni i stopy do IV palca stopy - 3 mm od zewnętrznego kąta podstawy paznokcia.

Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
gorzki smak w ustach, zamroczenie, gorączka, bóle głowy, bóle szczęki, stany zapalne oka, szum w uszach, mroczki przed oczami, ból wzdłuż dolnej powierzchni klatki piersiowej, ból w podbrzuszu, udach i kończynach dolnych.

Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• bólach głowy i twarzy
• chorobach uszu
• chorobach oczu
• zapaleniu zatok obocznych nosa
• nerwobólach międzyżebrowych
• rwie kulszowej

• Meridian wątroby
Rozpoczyna się 3 mm od kąta podstawy paznokcia - od strony zewnętrznej I palca stopy. Następnie przechodzi na grzbiet stopy i biegnie w górę po wewnętrznej powierzchni goleni i uda. Na wysokości grzebienia kości biodrowej rozgałęzia się dochodząc do zewnętrznych narządów moczowo-płciowych i wchodzi w dopną część jamy brzusznej, a następnie do wątroby. Powierzchniowa część biegnie po przednio-zewnętrznej stronie ściany brzuch i kończy się w VI międzyżebrzu, w linii sutkowej.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
lumbago, przeczulica uciskowa klatki piersiowej, wymioty, moczenie, zatrzymanie moczu, przepuklina, bóle podbrzusza, czkawka, ból szczytu głowy, płaczliwość, usztywnienie ramienia lub karku.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• zespolach bólowych okolicy klatki piersiowej
• chorobach narządów moczowo-płciowych
• bólach głowy
• chorobach oczu
• zawrotach głowy
• zaburzeniach układu pokarmowego
• alergii

• Meridian płuc
Z płuc meridian ten przedostaje się przez tchawicę w okolicę podobojczykową, gdzie staje się dostępny dla oddziaływań nań.
Z tego miejsca kieruje się do dołu pachowego i dalej zmierza w dół po przyśrodkowej powierzchni ramienia i dochodzi do stawu łokciowego. Od stawu łokciowego biegnie po stronie promieniowej przedramienia, przez nadgarstek przechodzi na tętnicę promieniową i osiąga koniuszek kciuka.
Kierunek krążenia energii w meridianie jest odśrodkowy. Przyjmuje energię w punkcie wejścia (P1) od meridianu wątroby i przekazuje ją meridianowi jelita grubego przez punkt P7 do punktu JG4.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
problemy z oddychaniem, kaszel, duszność, kaszel z krwią, bóle gardła, katar, bóle okolicy łopatki i wzdłuż meridianu.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• chorobach jamy nosowo-gardłowej
• chorobach oskrzeli i płuc
• chorobach twarzy i kończyn górnych
• chorobach skóry

• Meridian jelita grubego
Biegnie w górę od punktu JG1 na palcu wskazującym, poprzez nadgarstek, przedramię, ramię, dochodzi do wyrostka barkowego łopatki, skąd oddaje gałązkę do punktu GRT14. Dalej wchodzi w okolicę nadobojczykową, skąd jedna gałązka biegnie w głąb ciała - do jelita grubego, a druga gałązka podąża tylnym brzegiem mięśnia mostkowo - obojczykowo - sutkowego aż do kąta żuchwy. Kończy się na górnym brzegu bocznej bruzdy skrzydełka nosa.
Kierunek biegu energii w tym meridianie jest dośrodkowy.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
Bóle brzucha, biegunka, zaparcie, bóle gardła, bóle zębów, krwawienie z nosa, bóle w obszarze meridianu, smutek.

Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• chorobach jelita grubego i żołądka
• chorobach błon śluzowych i skóry
• chorobach płuc

• leczeniu zespołów bólowych tułowia
• leczeniu bólów jamy ustnej i twarzy

Bibliografia:
1. cytat za stroną http://www.sm.fki.pl/Sedlak/x_sedlak.php?nr=1
2. dr Wiesława Stopińska, „Medycyna miedzy wschodem a zachodem, czyli sztuka leczenia – przewodnik dla pacjentów i lekarzy”

Następna dyskusja:

PRACE DYPLOMOWE: Praca dypl...




Wyślij zaproszenie do