Anna Marcinkowska

Anna Marcinkowska Fizjoterapeuta,
szkoleniowiec,
wykładowca,
specjalista re...

Temat: Odpowiednia zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym

“Każdy rodzic wie , że w wieku szkolnym można nabawić się skoliozy czyli powszechnie mówiąc krzywego kręgosłupa . Ruch ma zapobiegać wadom postawy i innym schorzeniom . Więc co robimy ? Zapisujemy dzieci na sport i odhaczamy zrobione i …. po roku lub w gorszych przypadkach trzech latach dziwimy się ,że nasza pociecha ma sterczącą łopatkę lub słabsze mięśnie w jednej nodze , boku . Spędzamy godziny z dzieckiem lub pozwalamy mu spędzać w pozycji siedzącej co prowadzi do słabych mięśni brzucha , karku i przykurczonych mięśni w nogach.
Dawniej mówiło się albo ma się “naukowca “ , albo “sportowca “. Obecnie nauka zwana neurokinezjologią udowadnia ,że odpowiedni ruch stymuluje mózg i integracja mózgu i ciała jest możliwa . Wskazana !!
Z doświadczenia jako rodzic wiem że są dwojakie przekonania : jedni zapisują pociechy na pianino czy skrzypce albo szachy inni na sporty, a wszyscy wierzą że to w celu aktywowania obu półkul mózgowych .
Dobre zajęcia pozalekcyjne to takie które nie tylko zapobiegają wadom postawy, wyrównują napięcia mięśniowe ( równoważą inne zajęcia sportowe ), ale też przez odpowiednie dobranie ruchów wspomagają rozwój umiejętności czytania , pisania czy mnożenia złożonego.
Inne zalety ćwiczeń koordynacyjno-rozwojowych opartych na metodzie m. in Dennisona to lepsza koordynacja , równowaga co za tym idzie pamięć, umiejętność słuchania itp.
Pozycja oka , ręki prawej względem lewej stopy czy prawego łokcia ,a lewego kolana jest bardzo ważna jest w ćwiczeniach terapeutycznych .
Czy nie mówimy często żartem ale on dziś wolno myśli . Odpowiednimi ćwiczeniami możemy nie tylko działać na osłabione części ciała , ale i wspomagać procesy myślenia.
Z początkiem roku szkolnego zastanawiamy się gdzie i na co zapisać . Proponuję chwilę się zastanowić nad celem i potrzebą naszych działań , co z czym połączyć.
W niektórych przypadkach, a teraz jest ich więcej kiedy dzieci idą wcześniej do szkoły warto pomyśleć o ćwiczeniach korekcyjno-rozwojowych z terapeutą.
Zajęcia to nie nudne ściskanie woreczka palcami u stóp czy chodzenie prosto z woreczkiem na głowie, ale zabawa na śliskiej podłodzie , na trampolinach, piłkach , z taśmami i inne . Pod tym wszystkim kryje się naukowe oddziaływanie na mózg i ciało.
Jako fizjoterapeuta i mama chłopca, który przez pierwsze lata spędzał godziny nad szachami , a obecnie 4x w tygodniu trenuje tenisa stołowego wiem jak ważne i trudne jest pilnowanie prawidłowego rozwoju ciała dziecka.
Moim obowiązkiem zawodowym jest wspomnieć ,że nie wszystkim dzieciom na dobre wyjdzie bieganie za piłką 3x w tygodniu czy uprawianie akrobatyki .
Pamiętajmy każda pociecha jest inna i niektóre mogą potrzebować ćwiczeń korygująco- rozwojowych czy stosowania ćwiczeń profilaktycznie , aby pasja młodego człowieka mogła być kontynuowana bezstresowo.

Mgr Anna Marcinkowska