Wojciech
Jończyk
Przewodnik górski
tatrzański,
Instruktor
Narciarstwa Wyso...
Temat: zimowe kursy w górach
Witam wszystkich.Zakładam ten temat w nadziei, że założyciel grupy nie będzie miał mi tego za złe. :)
Nie będzie w nim reklamy kursów, jak może sugerować tytuł. Moim celem jest skłonienie czytających, zainteresowanych kursami zimowymi do zastanowienia się co dla nich będzie najlepsze, jeśli będą chcieli zdecydować się na jakiś kurs.
W Polsce z grup górskich, które oferują odpowiednie warunki do prowadzenia wszelkich szkoleń górskich zimą są dwie: Tatry w Karpatach i Karkonosze w Sudetach. W obu występuje zimą* zagrożenie lawinowe i do bezpiecznego poruszania się po nich o tej porze roku potrzebne są różne umiejętności (posługiwanie się rakami, czekanem, często liną, zestawem lawinowym, sprzętem narciarskim, umiejętność oceny terenu, planowanie wycieczek i ich realizacja w terenie).
Przy wyborze szkolenia warto zwrócić uwagę na kilka elementów:
1. Gdzie szkolenie się odbywa? - szkolenie w górach z zajęciami powyżej górnej granicy lasu da dużo więcej kursantom niż szkolenie w lesie.
2. Kto prowadzi zajęcia? - kompetencje prowadzących zajęcia.
3. Jaki jest program kursu? - ofert w necie jest całe mnóstwo, obok wartościowych propozycji istnieją takie "w ładnym opakowaniu", ale z mizerną treścią.
4. Ile jest osób w grupie? - im więcej tym gorzej dla każdego z kursantów pod kątem szkoleniowym. Na niektórych zajęciach szkoleniowych muszą być przynajmniej 2 osoby.
5. Jaka jest cena? - niska cena przyciąga uwagę, ale wcale nie musi być dobrym rozwiązaniem.
Nie od dziś wiadomo, że dobrzy instruktorzy cenią swoją pracę. :) warto zadać sobie tu dodatkowe pytanie: zależy nam na nabyciu umiejętności pod okiem fachowca, czy na odbębnieniu kursu u kogokolwiek na zasadzie zaliczenia?
Pozdrawiam i życzę wszystkim udanego sezonu zimowego,
Wojtek Jończyk
Ratownik TOPR
Przewodnik Tatrzański
Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego
Instruktor Narciarstwa Zjazdowego