konto usunięte

Temat: Strona a prawo?

Witam, mam do Was pytanie. Jeżeli założę stronę, która ma na celu dostarczać opinii o danych firmach, instytucjach, pubach itp to czy będę miał nieprzyjemności z tego, jeżeli na którąś z firm padną złe opinie? Czy właściciel firmy może wystąpić do sądu o znieważenie lub z innego paragrafu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Temat: Strona a prawo?

Jeżeli Ty nie będziesz manipulował opiniami na czyjąś niekorzyść to nie powinieneś mieć nieprzyjemności. Jest wiele stron z opiniami, for gdzie występują negatywne opinie o firmach, które działają prężnie.
Kamil Bartnik

Kamil Bartnik Uczeń, Centrum Nauki
i Biznesu Żak Sp. z
o.o.

Temat: Strona a prawo?

Na wszelki wypadek zajrzał bym tu na twoim miejscu: http://forumprawne.org/

i napisał to samo, sprawdź co na ten temat tam sądzą, osoby które mają na co dzień do czynienia z prawem :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 06.03.14 o godzinie 17:51

konto usunięte

Temat: Strona a prawo?

Niestety wydawca odpowiada za treści tam umieszczone (prawo prasowe).

Trzeba umieć rozróżnić opinię od oszczerstw. Niestety w naszym społeczeństwie mało kto wie gdzie jest ta subtelna różnica i obawiam się, że będziesz miał mnóstwo pracy administracyjnej by wykasować oszczerstwa abyś nie odpowiadał za nie jako wydawca.Ten post został edytowany przez Autora dnia 07.03.14 o godzinie 15:00

konto usunięte

Temat: Strona a prawo?

Z góry dziękuję za przydatne informacje. Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Strona a prawo?

Na marginesie.

Wiele było takich prób w internecie, ja też próbowałem. Nie znaczy to, ze jak mnie się nie udało to, że Tobie się nie uda. Ja tylko naświetliłem problem.
Anna S.

Anna S. RzetelnyRegulamin.pl

Temat: Strona a prawo?

Tak naprawdę, aby Pana serwis był bezpieczny, należy odpowiednio wyłączyć w regulaminie odpowiedzialność z treści publikowane przez użytkowników, a raczej przerzucić ją na osoby, które te opinie będą zamieszczały.

W naszym Kodeksie Karnym funkcjonuje dość wiekowy Artykuł 212, którego celem była walka z "pomawiającymi" z czasów przed ‘89 rokiem, a który mówi o tym, że:
„§ 1 Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2.Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

Właśnie te 2 przepisy są wykorzystywane w sytuacjach, gdy trzeba się zwrócić do prokuratury, aby uzyskała informacje np. od właściciela serwisu internetowego o tym, kto zamieścił informacje o firmie, które w czyjejś ocenie są pomówieniem w myśl przytoczonego art.

Oczywiście, jak wspomniałam zapisy w regulaminie mogą nas ochronić przed konsekwencjami, ale to co zalecam, to gromadzenie danych tj. adresów e-mail, adresów IP itp. – generalnie danych osób, które zamieszczają opinie, aby udzielać kompleksowych informacji policji, którą wyśle prokurator.

Pozdrawiam serdecznie
Anna Stępniewska
RzetelnyRegulamin.plTen post został edytowany przez Autora dnia 28.03.14 o godzinie 15:14

konto usunięte

Temat: Strona a prawo?

Anna S.:
... zapisy w regulaminie mogą nas ochronić przed konsekwencjami...

Anno.

Zapisy w regulaminie nie są ponad prawem. Zapisy w regulaminie nie uwolnią od kar przewidzianych w art. 212 i art. 216 KK.

Tyle.

[edyta]
A gdybyś miała wątpliwości to dodam, że właściciel strony internetowej może zostać uznany za wydawcę a wtedy odpowiada za cudze treści (za rozpowszechnianie) i takim cudem może zostać ukarany z w/w art.Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.03.14 o godzinie 15:52
Anna S.

Anna S. RzetelnyRegulamin.pl

Temat: Strona a prawo?

Panie Robercie,
nie ulega wątpliwości, że zapisy w regulaminie nie są ponad prawem, ale są zabezpieczeniem dla usługodawcy, czyli w tym wypadku właściciela serwisu internetowego. Ciężko jest go przecież obwiniać za treści, których nie ma on możliwości zweryfikować, a tak jest z opiniami. Dlatego osoby, które je zamieszczają powinny być świadome odpowiedzialności jaką ponoszą. Stosowny zapis w regulaminie jest natomiast dopełnieniem obowiązku informacyjnego. Polecam lekturę art. 14 i 15 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, gdzie w przypadku komentarzy, opinii i innych treści zamieszczanych w ramach serwisu przez użytkowników, ustawa wprost wyłącza odpowiedzialność usługodawcy, jeżeli nie wie on o bezprawności takiej treści. Oczywiście, jeśli zostanie o tym powiadomiony, powinien taką treść zablokować lub usunąć, jeśli takie powiadomienie jest wiarygodne (pomijam powiadomienia z urzędu). Sprawa jest oczywiście dyskusyjna i zaczynają się pojawiać problemy z interpretacją. Na przestrzeni kilku ostatnich lat były nawet wyroki, gdzie sądy karały „wydawców” za pozostawienie treści mimo powiadomienia, a nie karały ich za publikację np. sprawa Giertych kontra Fakt.pl.

Anna Stępniewska
RzetelnyRegulamin.pl

Następna dyskusja:

Nowa strona Supermedia Inte...




Wyślij zaproszenie do