Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: MFW sprzedaje bankowi centralnemu Indii 200 ton złota

W poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował o sprzedaży 200 ton złota Bankowi Rezerw Indii za kwotę 6,7 miliarda dolarów. Tym samym połowa planowanej od dawna sprzedaży złota została przeprowadzona po cichu. Istniały obawy, iż sprzedaż złota przez MFW zagraża wyhamowaniem boomu na rynku złota.

Co prawda plan MFW sprzedania części zapasów złota znany był już co najmniej rok przed jego oficjalnym zatwierdzeniem we wrześniu, tym niemniej szybkość przeprowadzenia transakcji oraz podmiot kupujący złoto okazały się być mocno zaskakującymi czynnikami dla traderów, którzy spodziewali się, że to Chiny – a nie Indie – będą głównym nabywcą, gdyż Pekin stara się przeprowadzić dywersyfikację swoich olbrzymich rezerw.



Sprzedaż złota, która, jak poinformował przedstawiciel MFW, przeprowadzona została przy średniej cenie około 1045 dolarów za uncję w dwutygodniowym okresie w drugiej połowie października, powinna złagodzić niepewność na rynku co do tego, kiedy i w jaki sposób fundusz zrealizuje swój plan sprzedania 403,3 ton złota, czyli około jednej ósmej swoich łącznych rezerw.

„Ta transakcja to bardzo ważny krok w kierunku realizacji programu MFW zakładającego sprzedaż złota na ograniczoną skalę. Ten program sprzedaży ma na celu umocnienie fundamentów finansowych funduszu w dłuższym horyzoncie czasowym oraz umożliwienie funduszowi przyspieszenia i rozszerzenia programu udzielania tak bardzo potrzebnych w chwili obecnej koncesyjnych kredytów dla najbiedniejszych państw na świecie,” poinformował w oświadczeniu Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Co prawda groźba sprzedania złota przez MFW oraz banki centralne różnych państw nie zapobiegła wzrostowi cen złota w październiku do rekordowo wysokiego poziomu 1070,4 dolara, na co niewątpliwie miał wpływ spadek kursu dolara, jednakże traderzy podkreślają, iż informacje na temat sprzedaży złota przez MFW mogą jeszcze dodatkowo przyczynić się do wzmocnienia tendencji wzrostowej na rynku złota.

„Fakt, iż Międzynarodowy Fundusz Walutowy sprzedał złoto Indiom może sugerować, że w przyszłości fundusz będzie prowadził mniej oficjalnych operacji sprzedaży złota na otwartym rynku. Tak więc dla ceny złota może to być pozytywna wiadomość,” ocenia David Moore, pracujący dla Commonwealth Bank of Australia strateg ds. rynków towarów.

We wtorek cena złota wzrosła o około 0,4 procent do poziomu 1063 dolarów za uncję.

Jakkolwiek Indie są największym na świecie konsumentem złota, przede wszystkim w postaci biżuterii oraz inwestycji, które są bardzo popularne wśród liczącej ponad miliard osób populacji Indii, to Bank Rezerw Indii nie sygnalizował dotychczas chęci bycia liderem w wyścigu, którego stawką jest dywersyfikacja rezerw walutowych w kierunku złota.

Według stanu na 23 października, rezerwy walutowe Indii kontrolowane przez tamtejszy bank centralny warte są 285,5 miliarda dolarów, z czego złoto odpowiada za ponad 10 miliardów dolarów. Niedawny zakup złota od MFW zwiększy udział w rezerwach złota do poziomu około 6 procent, czyli znacznie mniej niż w przypadku większości krajów wysoko rozwiniętych, ale cztery razy więcej niż w przypadku Chin.BEZ ZAKŁÓCEŃ NA RYNKU

Wysoki rangą urzędnik MFW, który zgodził się udzielić komentarza pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział w rozmowie telefonicznej, że sprzedaż złota przez MFW była prowadzona codziennie w dwutygodniowym okresie od 19 do 30 października, „aby w ten sposób stworzyć zabezpieczenie przed krótkookresowymi fluktuacjami na rynku”.

Jak poinformował przedstawiciel MFW, Bank Rezerw Indii zapłacił średnio około 1045 dolarów za uncję złota i w ramach transakcji bank centralny Indii zapłaci za złoto twardą walutą, nie zaś Specjalnymi Prawami Ciągnienia (Special Drawing Rights, SDR), czyli wewnętrzną jednostką rozrachunkową MFW.

Funkcjonariusz MFW nie chciał jednak powiedzieć, czy banki centralne innych państw wyraziły zainteresowanie zakupem pozostałych 203,3 ton złota, które MFW chce sprzedać.

Powiedział on, że jeżeli żaden inny bank centralny nie wyrazi zainteresowania, wówczas MFW postąpi zgodnie z planem i przystąpi do sprzedaży złota na rynku. Traderzy podkreślają, że tego typu krok będzie musiał wywrzeć presję na ceny złota, gdyż na rynku tym całkowity popyt wyniósł w zeszłym roku nieco poniżej 4000 ton.

Funkcjonariusz MFW zaznacza jednak, że fundusz wyraźnie zasygnalizuje swoje plany sprzedaży złota na otwartym rynku zanim przystąpi do przeprowadzenia tych operacji, aby w ten sposób uniknąć zakłóceń na rynku.

Uwaga rynku skupi się teraz zapewne na Chinach. Kraj ten prowadzi podobno rozmowy z MFW na temat kupienia od funduszu części jego zapasów złota. Pekin dąży bowiem do zdywersyfikowana swoich wartych ponad 2 biliony dolarów rezerw walutowych i zmniejszenia udziału w nich amerykańskiego dolara.

Chiny, największy na świecie producent złota, ujawniły na początku roku, że rezerwy złota w posiadaniu chińskiego rządu zostały dyskretnie i stopniowo zwiększone do poziomu 1054 ton, podczas gdy w 2003 roku, kiedy to Pekin po raz ostatni ujawnił tego typu dane, rządowe rezerwy złota wynosiły 400 ton.

Po raz pierwszy od 2000 roku MFW sprzedał złoto bankowi centralnemu. Pomiędzy grudniem 1999 roku a kwietniem 2000 roku MFW sprzedał łącznie, w ramach odrębnych transakcji, 12,9 miliona uncji złota dwóm państwom członkowskim: Brazylii i Meksykowi.

Autor: Lesley Wroughton

Copyright (2009) Thomson Reuters