Alicja Chlasta

Alicja Chlasta Alcha Ośrodek
Rozwoju Osobistego

Temat: Ajurweda w zyciu codziennym - obóz letni w Kazimierzu Dolnym

Termin: 22 – 28 lipca 2013
Miejsce: Kazimierz Dolny
Prowadzący: dr Partap Chauhan – Instytut Jiva Ayurveda Indie
Szczegółowe informacje: http://www.alcha.pl/?page_id=4943

Warsztat będzie tłumaczony na język polski.

Ajurwedyjska unikalna koncepcja zdrowia istniejąca kilka tysięcy lat, postrzega człowieka jako nierozerwalne połączenie ciała, umysłu i duszy. Ogromna wiedza i głębia filozofii ajurwedyjskiej ma bardzo dużo do zaoferowania każdemu, kto poszukuje zdrowia doskonałego. Ajurwedyjski sposób życia pomaga ludziom w dzisiejszych zabieganych czasach prowadzić życie zgodnie z naturą i łagodnie przejść przez zakręty losu.

Ajurwedyjska unikalna koncepcja zdrowia istniejąca kilka tysięcy lat, postrzega człowieka jako nierozerwalne połączenie ciała, umysłu i duszy. Ogromna wiedza i głębia filozofii ajurwedyjskiej ma bardzo dużo do zaoferowania każdemu, kto poszukuje zdrowia doskonałego. Ajurwedyjski sposób życia pomaga ludziom w dzisiejszych zabieganych czasach prowadzić życie zgodnie z naturą i łagodnie przejść przez zakręty losu.

Warsztat przedstawia proste zasady i praktyki pozwalające na zastosowanie starożytnej wiedzy w życiu codziennym.

W trakcie warsztatu przybliżymy następujące tematy :

Podstawowe zasady i założenia ajurwedy:
a. Co to jest ajurweda i jakie są jej podstawowe założenia
b. Koncepcja pięciu elementów – Panchmahabhutas
c. Ajurwedyjska koncepcja doszy/typów konstytucujnych/ Vata, Pitta, Kapha
d. Właściwości doszy i sposoby ich równoważenia
e. Ojas – energia cielesna

Metabolizm i trawienia:
a. Ogień trawienny – Jatharagni
b. Jak toksyny Ama – wpływają na powstawanie chorób
c. Pieć smaków
d. Zastosowanie ziół i przypraw

Zrozumienie typu naszego ciała:
a. Prakriti – nasz typ konstytucyjny
b. Jak okreslić swój typ konstytucyjny
c. Podstawowe zasady dbania o zdrowie
d. Zasady spożywania posiłków według ajurwedy
e. Domowe sposoby na podstawowe dolegliości

w programie:

• Podstawy ajurwedy – w jaki sposób zachować zdrowie poprzez odpowiednią dietę, styl życia, zasady higieny, ćwiczenia i techniki relaksacyjne. Jak leczyć chorych; zależnie od dolegliwości i ich przyczyn, diagnoza, sposoby leczenia i terapie, leczenie i zapobieganie chorobom.

• Jivananda
- proste ćwiczenia rozciągające
Nasze ciało stworzone jest do działania i ruchu. Funkcjonuje znacznie lepiej kiedy ćwiczymy. Ćwiczenia relaksują, poprawiają krążenie krwi i wzmacniają mięśnie. Pomagają w usunięciu toksyn z organizmu. Powodują, że ciało lepiej znosi niezdrowy styl życia. Mówi się, że ćwiczenia nie leczą depresji ale pozwalają jej zapobiec.
Zdecydowanie poprawiają kondycję skóry, wspomagając krążenie powodują, iż więcej tlenu i składników odżywczych dostaje się do komórek.
Ćwiczenia uwalniają nagromadzony stres i napięcia.
- ćwiczenia oddechowe
Ajurweda uważa iż „oddech jest bardzo ważną częścią zdrowego życia, oddech jest przejawem energii w ciele, jeśli kontrolujesz oddech, kontrolujesz swoja siłę życiową” Oddechy w ajurwedazie nazywa się pranayama, dzięki nim utrzymuje się świadomość w równowadze. Ajurweda uważa że tylko ten kto praktykuje praynayamę może doświadczyć prawdziwego znaczenia miłości i pokoju.
- medytacja
W ajurwedzie medytacje praktykuje się, aby odzyskać kontrolę nad emocjami, zapanować nad myślami oraz zwiększyć świadomość, harmonię i porządek w codziennym życiu. Medytacja zmniejsza działanie stresu, rozbudza kreatywność i inteligencje. Praktykowana regularnie pomaga usunąć symptomy negatywnych emocji, które według ajurwedy mają negatywne oddziaływanie na poszczególne organy w naszym ciele.

• Kayakalpa (odmładzanie) – ten dział ajurwedy całkowicie poświęcony jest ajurwedyjskim zewnętrznym terapiom odmładzającym oraz wewnętrznemu odżywieniu organizmu. W skrócie kayakalpa oznacza całkowitą transformację osoby.

• Warsztat hinduskiego masażu głowy
Przedstawimy proste metody i techniki masażowe mające zbawienny wpływ na nasze ciało i psychikę.
Regularny masaż głowy:
… cudownie relaksuje
… zwiększa zdrowie skóry czaszki
… nadaje włosom blask
… likwiduje bloki i nagromadzone napięcia
… na poziomie emocjonalnym uspokaja ducha i łagodzi stres
W Indiach stosuje się go od tysięcy lat, używając do masażu naturalnych olei, jak sezamowy, kokosowy czy olej amla.

• Kuchnia ajurwedyjska – warsztaty kulinarny
Według ajurwedy jedzenie jest pierwszym podstawowym lekarstwem, używanym do zapobiegania chorobom jak i do ich leczenia. Od tego co jemy, w jaki sposób i w jakich ilościach zależy nasze zdrowie, zarówno psychiczne, fizyczne jak i mentalne. Dania kuchni ajurwedyjskiej są proste i szybkie do przygotowania a produkty i przyprawy łatwo dostępne. Codziennie poświęcamy czas na przygotowanie posiłków zadbajmy aby były one zdrowe i pożywne.

Osoba prowadząca: Dr Partap Chauhan

BAMS Ayurvedacharya – jest jednym z niewielu ekspertów od ajurwedy, który studiował, a obecnie praktykuje ajurwedę w jej oryginalnej formie. Po ukończeniu medycyny ajurwedyjskiej na Uniwersytecie w Delhi przez pięć lat studiował ajurwedę i farmację u Vaidya Nanak Chand Sharma w Kaya Maya Ayurvedic Hospital.

Dr Chauhan jest autorem, nauczycielem, mówcą i najwięcej podróżującym po świecie lekarzem ajurwedyjskim. Ma ogromny wkład w propagowanie ajurwedy na świecie związany jest z wieloma Międzynarodowymi Ajurwedyjskimi Instytucjami i Uniwersytetami.

Jest jednym z najbardziej znanych lekarzy Ajurwedy na świecie. Za swą działalność naukową i edukacyjną otrzymał wiele prestiżowych nagród w tym: nagrodę Prezydenta Indii w 1996, nagrodę Stowarzyszenia Lekarzy Indyjskich w 1999 roku (Awarded „Life Fellowship” of All India Doctors Association of ISM) oraz specjalną nagrodę przyznaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych za projekt medyczny „TeleDoc” i uroczyście wręczoną w 2003 roku w Genewie.

W 1992 roku, Dr Partap Chauhan założył aptekę i klinikę Jiva Ayurveda w Faridabad, mieście położonym na południe od Delhi. Od tego czasu praktykuje ajurwedę, lecząc chroniczne chorych, specjalizuje się w chorobach uznawanych za nie uleczalne. Jest ekspertem w dziedzinie oryginalnych leków ajurwedyjskich włączając w to rasa shastra oraz nauczania ajurwedy w jej najczystszej formie. Jego marzeniem jest aby ajurweda zagościła w każdym domu tak aby na świecie zapanowało zdrowie, szczęście i pokój.

Klinika założona w 1992 roku przeistoczyła się w prężnie działający Instytut Jiva Ayurveda działający na wielu płaszczyznach jak; produkcja leków ziołowych, organizacja i uczestnictwo w międzynarodowych seminariach, organizacja kursów i szkoleń zakresu ajurwedy, publikowanie książek i DVD o tematyce ajurwedyjskiej, centrum Tele medyczne, kliniki ajurwedyjskie w Indiach i poza granicami, organizacja wyjazdów ajurwedyjskich dla najbiedniejszych, pierwsza i najbardziej popularna strona internetowa dotycząca ajurwedy http://jiva.com. Dr Partap Chauhan odwiedził ponad 40 krajów, między innymi Wielką Brytanię, Francję, Danię, Szwecję, USA, Niemcy, Rosję, Estonię, Czechy, Szwajcarię, Japonię, Chorwację, Finlandię, Polskę i Węgry.
W Polsce na stałe współpracuje z miesięcznikiem Zwierciadło.

Szczegółowe informacje: http://www.alcha.pl/?page_id=4943

Organizator: Alcha - Ośrodek Rozwoju Osobistego
ul. Freta 14 lok.2
00-227 Warszawa
http://alcha.pl

tel: 608 028 124
e-mail: alcha.osrodek@alcha.pl

Obrazek