Anita R.

Anita R. audytor CFE, CGAP

Temat: wartość zamówienia

powiedzcie mi proszę coś na taki temat: ogłoszono przetarg na budowę wodociągu, wg kosztorysu inwestorskiego wartość zamówienia to 1.131.700 natomiast zamawiający postanowił przeznaczyć na te inwestycję 500.000. Jak na moje oko, to nie można rozpoczynać procedury jeśli nie ma się środków (przed podpisaniem umowy znalazły się dodatkowe pieniądze ale fakt jest taki że w momencie wszczynania procedury w budżecie było tylko 500.000) bardzo proszę o wasze opinie na ten temat. jeśli mam rację (że tak nie można) to podajcie mi proszę jakąś podstawę.
z góry dziękuję
Ignacy M.

Ignacy M. Właściciel IGHT
s.c./Labnatek

Temat: wartość zamówienia

Przede wszsytkim należy rozróżnić 3 pojęcia:

wartość zamówienia (zgodnie z art. 33 w tym przypadku) - oszacowane przez zamawiającego całkowite wynagrodzenie wykonawcy, ustalone z należytą starannością (art. 32 i 35). Powinno pomóc zamawiającemu określić czy posiada wystarczające środki na realizację inwestycji.

kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia (art. 86 ust.3) - podawana tuż przed otwarciem ofert. Powinna być większa niż wartość zamówienia + VAT.

kwota, jaką zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia (art. 93 ust. 1 pkt 4) - kwota, której wartość jest nie mniejsza niż ta, którą zamierza przeznaczyć, pozwalająca na unieważnienie postępowania, oznaczająca maksymalny budżet.

Jeśli zamawiający podał kwotę którą zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia mniejszą niż wartość zamówienia, wydaje mi się iż naruszył któryś z artykułów dotyczących przygotowania postępowania (32-35). Trzeba tylko znaleźć jakieś pasujące orzeczenie.
Posiadanie w budżecie 500 000 może oznaczać, że
kwota, jaką zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to właśnie 500 000. W takim wypadku postępowanie powinno być unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4.
Anita R.

Anita R. audytor CFE, CGAP

Temat: wartość zamówienia

bardzo dziękuje za szybką odpowiedź, problem jednak w tym, że przetarg odbył sie w roku 2006 i w chwili obecnej inwestycja jest na ukończeniu. Zasatanawiam sie czy w gre nie wchodzi dyscyplina finansów publicznych, tylko na jakiej podstawie?

konto usunięte

Temat: wartość zamówienia

Witam serdecznie

Isnieje akt wykonawczy do Ustawy o finansach publicznych w postaci ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 3 lipca 2006 r.
w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa(Dz. U. z dnia 6 lipca 2006 r., Nr 120, poz. 831)wydany na podstawie art. 116 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, który dość szczegółowo określa, jakie warunki powinien spelnić dysponent środków publicznych będący jednoczesnie inwestorem, aby w ogóle myśleć o wydatkowaniu środków na cele inwestycyjne (dotyczy to dysponentów wymienionych enumeratywnie w art. 103 Ustawy o finansach publicznych).
§ 5 powyzszego Rozporządzenia stanowi, że: Dysponenci części budżetowych określeni w art. 103 ust. 4 ustawy, zwani dalej "dysponentami", mogą podjąć decyzję o ujęciu finansowania inwestycji ze środków budżetu państwa w materiałach do projektu ustawy budżetowej, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1)z analizy informacji i dokumentów przedstawionych przez jednostkę organizacyjną podejmującą realizację inwestycji, zwaną dalej "inwestorem", wynika, że:
a)uzasadnione jest realizowanie inwestycji w planowanym terminie i zakresie rzeczowym,
b)inwestycja podlegająca realizacji na podstawie projektu budowlanego, o którym mowa w art. 34 Prawa budowlanego, zwana dalej "inwestycją budowlaną", jest przygotowana do realizacji co najmniej w zakresie określonym w § 6,
c)inwestor dysponuje środkami finansowymi lub ma zapewnienie ich otrzymania w wysokości umożliwiającej zrealizowanie, w planowanym okresie, efektów rzeczowych inwestycji;
2)finansowanie inwestycji jest możliwe przy uwzględnieniu:
a)poziomu zaangażowania budżetu państwa w finansowanie już realizowanych inwestycji budowlanych oraz uzasadnionego zapotrzebowania inwestorów na środki budżetu państwa przeznaczane na finansowanie innych inwestycji,
b)potrzeby przyznania inwestorowi środków budżetu państwa w kwocie umożliwiającej terminowe regulowanie zobowiązań finansowych i terminowe zakończenie inwestycji.

Rozpoczęcie inwestycji z naruszeniem szczegółowych wymagań zawartych w powyższym Rozporzadzeniu stanowi z pewnością naruszenie dyscypliny finansowej danej jednostki.

Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do