Anna Karczewska

Anna Karczewska Spejalista ds.
Marketingu i
Zarządzania
Jakością, Specjal...

Temat: KRK w wersji elektronicznej

witam

nasza firma uzyskuję zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o osobie oraz o podmiocie zbiorowym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

zgodnie ze stanowiskiem MS w przypadku złożenia zapytania lub wniosku za pośrednictwem systemu teleinformatycznego informacja doręczana jest również za pośrednictwem tego systemu (art. 19a ustawy o KRK). Informacja o osobie oraz informacja o podmiocie zbiorowym bez względu na sposób jej udzielenia, stanowi zaświadczenie w rozumieniu przepisów działu VII Kodeksu postępowania administracyjnego (art. 23 ustawy o KRK).

cytat ze strony MS
"Nadto w związku z licznymi pytaniami czy zaświadczenie otrzymane w postaci dokumentu elektronicznego (w postaci plików XML) i posługiwaniu się nim na nośniku danych (np. pendrive, płyta CD, DVD) jest honorowane (ważne) Ministerstwo Sprawiedliwości ponownie uprzejmie informuje, że stosownie do przepisu art. 23 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym informacja o osobie, sporządzona na podstawie danych zgromadzonym w Rejestrze, bez względu na sposób jej udzielenia, stanowi zaświadczenie w rozumieniu przepisów działu VII Kodeksu postępowania administracyjnego. Można zatem posługiwać się nim identycznie jak zaświadczeniem w formie tradycyjnej. Jednakże wydruk tegoż XML-a nie jest dokumentem. Zatem w przypadku chęci posłużenia się elektronicznym zaświadczeniem wydanym z KRK należy dostarczyć (przedłożyć) je wyłącznie w formie dokumentu XML - czyli dokumentu elektronicznego zapisanego na nośniku danych. "

i tu pojawią się problem..
zgodnie z ustawą PZP oferta winna mieć formę pisemną i wielu Zamawiających takiej formy zaświadczenia nie uznaje mimo że do oferty dołączamy co prawda zaświadczenie na nośniku danych dokładnie płyta CD w jednak w formacie xlm opatrzonego bezpiecznym certyfikowanym podpisem elektronicznym

a przeciez dokument może mieć więc formę pisemną w postaci elektronicznej (elektroniczny dokument tekstowy opatrzony bezpiecznym certyfikowanym podpisem elektronicznym) lub pisemną w postaci papierowej. Część środowiska prawniczego w Polsce nadal interpretuje formę "pisemną" jako "pisemną na papierze

czy macie podobne doświadczenia? czy można jakoś przekonać Zamawiajacego do uznania zaświadczenia w takiej formie? a moze po prostu uzyskiwanie zaświadczenia KRK poprzez system teleinformatyczny nie ma sensu skoro i tak nie można go użyć i lepiej powrócić do formy papierowej

będe wdzięczna zaodpowiedź
Damian Michalak

Damian Michalak Radca prawny |
dmkancelaria.pl

Temat: KRK w wersji elektronicznej

W praktyce bezpieczniejsze zawsze będzie złożenie wersji papierowej, ponieważ tu trudno o jakiekolwiek wątpliwości.

W przypadku formy elektronicznej argumentem wykonawcy może być art. 5 ustawy o podpisie elektronicznym: "Dane w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu są równoważne pod względem skutków prawnych dokumentom opatrzonym podpisami własnoręcznymi, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej". (podobnie 78 ust. 2 Kodeksu Cywilnego).

Z drugiej jednak strony zamawiający może podnieść, że mamy w tym wypadku do czynienia właśnie z przepisami odrębnymi, tj. art. 82 ust. 2 PZP według którego: "Ofertę składa się, pod rygorem nieważności, w formie pisemnej albo, za zgodą zamawiającego, w postaci elektronicznej, opatrzoną bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu".

Tyle tylko, że zaświadczenie z KRK nie powinno być utożsamiane ze składową oferty. Są więc szanse na skuteczną polemikę z zamawiającym (oczywiście na bazie przepisów - warto jednak przejrzeć drobiazgowo orzecznictwo. Jak wiadomo często kreuje ono nową rzeczywistość w stosunku do brzmienia ustawy).
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: KRK w wersji elektronicznej

Powtórzę za Damianem - dokumenty potwierdzające spełnianie warunków, w tym także brak podstaw do wykluczenia nie stanowią treści oferty (w rozumieniu KC) i nie są jej elementem. Jeśli chodzi o formę tych dokumentów, to określa ja rozporządzenie PRM w sprawie rodzajów dokumentów (...), gdzie w Par. 7 ust. 1 jest mowa o oryginale lub kopii potwierdzonej przez wykonawcę za zgodność z oryginałem (nic o formie pisemnej nie ma) oraz w przypadku dokumentów elektronicznych obowiązek opatrzenia ich podpisem. Dlatego ja nie widzę problemu w takiej formie tych dokumentów, zgodnej zresztą z rozporządzeniem. Analogiczna sytuacja jest przecież z wydrukami KRS, CEIDG czy nawet dokumentami bankowymi - nie mają wszak podpisu a są oryginałami ;) Także wg mnie zamawiający, którzy nie uznają takiej formy naruszają przepisy i stoją raczej na przegranej pozycji wobec KIO.
7.1. W przypadku składania elektronicznych dokumentów powinny być one opatrzone przez wykonawcę bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Anna Karczewska

Anna Karczewska Spejalista ds.
Marketingu i
Zarządzania
Jakością, Specjal...

Temat: KRK w wersji elektronicznej

dziękuje bardzo za podpowiedzi:)



Wyślij zaproszenie do