Viktoria Sikora

Viktoria Sikora zamówienia
publiczne, Służba
Zdrowia

Temat: kontrola

Czy mógłby ktoś krótko opisać jak wyglada kontrola zamówień publicznych i na co zwracają największą uwagę, czego się czepiają?
Maciej Swierczynski

Maciej Swierczynski właściciel,
kancelaria radcy
prawnego w Toruniu
Maciej Św...

Temat: kontrola

Wszystko zależy od tego kto robi kontrolę. Natomiast mogę Ci powiedzieć z doświadczenia, iż w wypadku ostatniej fali kontroli z Urzędu Kontroli Skarbowej dotyczących zamówień z udziałem środków UE czepiają się dokumentnie wszystkiego, wyłapują najmniejsze uchybienia proceduralne czy błędne sformułowania w SIWZ, w szczególnosci mogące stanowić podstawę postawienia zarzutu naruszenia konkurencyjności, a to w celu poinformowania instytucji pośredniczących i następnie nałożenia obowiązków zwrotu kwot. I trzeba przyznać, że wiedzą jak i czego szukać.maciej swierczynski edytował(a) ten post dnia 05.08.10 o godzinie 14:18
Viktoria Sikora

Viktoria Sikora zamówienia
publiczne, Służba
Zdrowia

Temat: kontrola

A w jaki sposób informują że będą kontrolować? Wysyłają jakieś pismo czy po prostu się zjawiają? Czy często nakładają kary finansowe czy jest to raczej ostateczność i robią to przy dużych naruszeniach?
Maciej Swierczynski

Maciej Swierczynski właściciel,
kancelaria radcy
prawnego w Toruniu
Maciej Św...

Temat: kontrola

ustawa o kontroli skarbowej :
Art. 13. 1. Wszczęcie postępowania kontrolnego następuje wyłącznie z urzędu w formie postanowienia. 1a. Do wszczęcia postępowania kontrolnego stosuje się odpowiednio art. 282b i art. 282c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. 2. Datą wszczęcia postępowania kontrolnego jest dzień doręczenia kontrolowanemu postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego. 3. Organ kontroli skarbowej może w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego przeprowadzić kontrolę podatkową. 4. Kontrola podatkowa jest prowadzona na podstawie imiennego upoważnienia udzielonego przez organ kontroli skarbowej.
(...)
9. Kontrola podatkowa może być wszczęta po okazaniu legitymacji służbowych i znaków identyfikacyjnych oraz doręczeniu postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego. W takim przypadku upoważnienie do przeprowadzenia kontroli podatkowej doręcza się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 dni od dnia wszczęcia kontroli. Przepis art. 284a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa stosuje się odpowiednio.

powyższe artykuły z ustawy ordynacja podatkowa ;

Art. 282b. § 1. Organy podatkowe zawiadamiają kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, z zastrzeżeniem art. 282c. § 2. Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia. § 3. Wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia wymaga zgody kontrolowanego. § 4. Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej zawiera: 1) oznaczenie organu; 2) datę i miejsce wystawienia; 3) oznaczenie kontrolowanego; 4) wskazanie zakresu kontroli; 5) pouczenie o prawie złożenia korekty deklaracji; 6) podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia. § 5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, uwzględniając elementy zawiadomienia określone w § 4 oraz możliwość wyrażenia zgody na wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Art. 282c. § 1. Nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, jeżeli: 1) kontrola:
a) dotyczy zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
b) ma być wszczęta na żądanie organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
c) dotyczy opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych,
d) dotyczy niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej,
e) ma być podjęta w oparciu o informacje uzyskane na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
f) zostaje wszczęta w trybie, o którym mowa w art. 284a § 1,
g) ma charakter doraźny dotyczący ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej, użytkowania kasy rejestrującej lub sporządzania spisu z natury; 2) organ podatkowy posiada informacje, z których wynika, że kontrolowany:
a) został prawomocnie skazany w Rzeczypospolitej Polskiej za popełnienie przestępstwa skarbowego, przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, przestępstwa z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.) lub wykroczenia polegającego na utrudnianiu kontroli; w przypadku osoby prawnej ten warunek odnosi się do każdego członka zarządu lub osoby zarządzającej, a w przypadku spółek niemających osobowości prawnej - do każdego wspólnika,
b) jest zobowiązanym w postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
c) nie ma miejsca zamieszkania lub adresu siedziby albo doręczanie pism na podane adresy było bezskuteczne lub utrudnione.§ 2. Przepis § 1 pkt 1 stosuje się również w razie konieczności rozszerzenia zakresu kontroli na inne okresy rozliczeniowe, z uwagi na nieprawidłowości stwierdzone w wyniku dokonanych już czynności kontrolnych. § 3. Po wszczęciu kontroli informuje się kontrolowanego o przyczynie braku zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.
Agata Nowak

Agata Nowak właściciel, własna
działalność

Temat: kontrola

Pan Mecenas chyba przeoczył najbardziej istotną merytorycznie kontrolę Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Organy skarbowe mimo wszystko nie są tak biegłe a tym samym groźne jak sam Urząd.
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: kontrola

Organy skarbowe są właśnie najgroźniejsze, dlatego, że nie są tak biegłe w Pzp. Kontrola Prezesa UZP nie jest wcale taka straszna (pod warunkiem, że postępowanie zostało porządnie przeprowadzone). Pzdr. ML

konto usunięte

Temat: kontrola

jest jeszcze kontrola zamówień publicznych w ramach programów UE, na przykład PROW 2007-2013 - przeprowadzają je urzędy marszałkowskie.

;-)
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: kontrola

Marcin Hałat:
jest jeszcze kontrola zamówień publicznych w ramach programów UE, na przykład PROW 2007-2013 - przeprowadzają je urzędy marszałkowskie.
;-)
Rozumiem z uśmieszku, że jesteś jednym z nich? ;)))



Wyślij zaproszenie do