Marcin Zawisza

Marcin Zawisza PM, BDM, PDM, BA,
UX-PM

Temat: Ekspert PKPP Lewiatan: "Aktualny system ZP wymusza...

Hej,

Wpadło mi w przeglądarkę:

http://www.samorzad.pap.pl/depesza/wiadomosci_centraln...

Co Wy na to? Zgadzacie się z taką opinią czy nie?

Pozdrawiam,
Arkadiusz S.

Arkadiusz S. Think training's
hard? Try losing.

Temat: Ekspert PKPP Lewiatan: "Aktualny system ZP wymusza...

Nie do końca

Z jednej strony w SIWZ możesz opisać przedmiot zamówienia oraz sposób obliczania ceny w ten sposób aby nic przypadkowego "nie wpadło".
Z drugiej spróbuj dodać inny parametr niż cena to kontrole i tłumaczenie się masz jak w banku ;)

konto usunięte

Temat: Ekspert PKPP Lewiatan: "Aktualny system ZP wymusza...

Problem "niskiej ceny" w mniejszym stopniu związany jest z systemem, w większym z kulturą pracy. Ustawa PZP mówi o efektywności cenowej, bodajże jest to zapis o najkorzystniejszej cenie i innych kryteriach; ustawa PZP wcale nie nakazuje stosowania kryterium cena 100%. Znam zamawiających, którzy 100% cena stosują wyłącznie w przypadku zamówień na produktu "standaryzowane", gdzie w SIWZ łatwo okreslić wymagane parametry bez szkody dla jakości świadczenia.

Powodem, dla którego stosuje się tak często 100% cena jest lenistwo zamawiających, które co by nie mówić, jest również wzmacniane poprzez brak wskaźników oceny jakości pracy zamawiających. Przygotowanie dokumentacji przetargowej z kryteriami innymi niż 100% cena zajmuje np. miesiąc, a przygotowanie 100% cena zajmuje jeden dzień. Zamawiający niezależnie na jaką opcję się zdecyduje dostanie i taką samą kasę. Do tego należy dodać, że 100% cena niejako zwalnia od odpowiedzialności. Zło tkwi najczęściej na poziomie szczebla kierowniczego.

Dane podane w artykule są nieprawdziwe. Rzeczywisty udział przetargów cenowych w ogólnej puli postępowań jest znacznie większy. Do cenowych nie zalicza się bowiem takich postępowań, gdzie występują kryteria jakościowe, które de facto mają charakter cenowy. Np. zamówienie gdzie cena =50%, a pozostałe 50% można dostać za dostarczenie dodatkowej liczby produktów (ponad minimum okreslone w OPZ) jest w statystykach zaliczane do innego niż cenowe, podczas gdy realnie mamy do czynienia z zamówieniem cenowym.

Następna dyskusja:

System do planowania zam. p...




Wyślij zaproszenie do