konto usunięte

Temat: błędy w kosztorysie

Witam,

Mam do Was pytanie, licząc jak zwykle na cenne uwagi:). Sytuacja wygląda tak:

Zamawiający wskazał w przedmiarze stanowiącym załacznik do SIWZ, konieczność podania krotności danej pozycji kosztorysowej, a w SIWZ wskazał konieczność złożenia kosztorysu uproszczonego. Poszczególne pozycje w przedmiarze zostały ujęte w sposób odbiegający od standardów katalogowych, a zatem Zamawiający uznał, że konieczne jest wskazanie krotności. Wykonawca przedłożył kosztorys wyliczony współczynnikiem RMS, który wskazywał na krotności, choć w szczegółowym kosztorysie, który nie był załączony do oferty z wyliczeń tą metodą wychodziły dokładnie te same kwoty.

Po otwarciu ofert Zamawiający dokonał korekty błędów w trybie art. 87 Pzp i zwrócił się do Wykonawcy o wyrażenie zgody. Wykonawca nie wyraził zgody i przesłał wraz z dokumentów, w którym jej odmiawia kosztorys szczegółowy, z którego wynikało, iż krotności zostały uwzględnione w treści oferty. Zamawiający jednakże odrzucił na zasadzie art. 89 ust. 1 pkt 6 Pzp ofertę.

Pytanie moje z prośbą o Wasze uwagi jest takie:

czy można potraktować wezwanie do wyrażenia zgody jak de facto wezwanie do złożenia wyjaśnień na zasadzie 87 ust. 1 Pzp, a odpowiedź jako wyjaśnienia i pytanie czy Waszym zdaniem ma miejsca zmiana treści oferty - ja osobiście uważam, że nie.

dodatkowo uważam,że w przypadku wskazania SIWZ jasno,że wynagrodzenie jest ryczałtowe - co ostatnio już było dyskutowane - a zamówienie dotyczy robót budowlanych, można przyjąć, że kosztorys ma charakter informacyjny.

Dzięki za odpowiedź.
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: błędy w kosztorysie

Wszystko dobrze, tylko, że uważam, że niezgadzając się na poprawienie treści oferty, wykonawca powinien złożyć protest na czynność poprawienia oferty oraz wezwania do wyrażenia zgody na te poprawki. Same wyjaśnienia tu nie wystarczą by ochronić interes prawny tego wykonawcy i przywrócić stan prawny z przed naruszenia przepisów ustawy Pzp. Jeżeli nie złoży protestu, to zamawiający ma prawo odrzucić ofertę tego wykonawcy z samej przyczyny nie wyrażenia zgody (taka jest przesłanka z ustawy Pzp). Można jeszcze protestować na samą czynność odrzucenia - chociaż szanse na wygraną uważam za mniejsze. Jednak wciąż uważam, że KIO mogłaby uwzględnić odwołanie.

Mając na względzie, że cena ma charakter ryczałtowy, to oferta nie powinna zostać odrzucona (choć bywają wyjątki - np. gdy wykonawca oferuje ciężarówkę zamiast samochodu. Takich niezgodności między ofertą a SIWZ poprawić się nie da). Jeżeli jednak są niezgodności to bez względu na charakter ceny, powinny one zostać poprawione, art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp nie zna wyjątków (chociaż są orzeczenia KIO, że jeżeli cena jest ryczałtowa, to nie ma potrzeby stosowania art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp).

konto usunięte

Temat: błędy w kosztorysie

Dzięki Piotrze za uwagi. Ot właśnie wic na tym polega, że Wykonawca zgłasza się z kłopotem już po upływie terminu do złożenia protestu na czynność poprawienia oferty. Zatem pierwsza opcja, o której też myślałem odpada. Zastanawiam się czy brak zgody nie można wykładać jako protest - ze względu na brak formalizmu w tym aspekcie. To jest naciągane mam świadomość ale ementualnie trzeba się jakoś bronić.
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: błędy w kosztorysie

Myślę, że coś takiego nie przejdzie...chyba, że w pisemnym oświadczeniu o braku zgody były elementy o których mowa w art. 180 ust. 8 ustawy Pzp.

Ale pozostaje jeszcze protest na czynność odrzucenia - to jest jeszcze ścieżka, którą ewentualnie można spróbować, twierdząc, że skoro nie było przesłanek do poprawienia oferty, to wykonawca nie mógł się na nią zgodzić. A skoro tak, to oferta była zgodna z SIWZ i zamawiający nie mógł ani wszcząć procedury z art. 87 ani odrzucić oferty.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: błędy w kosztorysie

Właśnie też tak piszę:), ale dzięki za utwierdzenie:)

Następna dyskusja:

Błędy w ofertach




Wyślij zaproszenie do