Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Programy edukacyjne UE

Tutaj zamieszczamy informacje na temat programów edukacyjnych UE.
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Programy edukacyjne UE

Erasmus

Erasmus jest programem współpracy między uczelniami. Jest przeznaczony przede wszystkim dla szkół wyższych, ich studentów i pracowników. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć także inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują z uczelniami.

Celem Erasmusa jest podnoszenie jakości kształcenia w krajach uczestniczących w tym programie poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych.

Od roku akademickiego 2007/08 Erasmus jest częścią programu "Uczenie się przez całe życie" (The Lifelong Learning Programme), nowego programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego, przewidzianego na lata 2007-2013.

Ulotka o programie Erasmus

Kraje uczestniczące w programie Erasmus:

27 krajów Unii Europejskiej,
3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Lichtenstein, Norwegia,
od roku 2011/12: Chorwacja, Szwajcaria,
kraj kandydujący: Turcja.
Udział w programie

Instytucje uprawnione:

szkoły wyższe oraz instytuty PAN-owskie prowadzące studia doktoranckie - instytucje te mogą prowadzić działania związane z mobilnością (Działania typu "Mobilność"); warunkiem udziału w programie i ubiegania się o fundusze jest uzyskanie przez instytucję Karty Uczelni Erasmusa;
instytucje/firmy specjalizujące się w pośrednictwie w organizowaniu zagranicznych praktyk studenckich - instytucje te są uprawnione jedynie do ubiegania się o fundusze na prowadzenie działań związanych z organizacją praktyk w ramach konsorcjów z uczelniami (Działania typu "Mobilność");
instytucje specjalizujące się w nauczaniu języka polskiego jako obcego - instytucje te mogą ubiegać się jedynie o fundusze na prowadzenie Intensywnych kursów językowych Erasmusa (Kursy językowe Erasmusa EILC; Projekty typu EILC).
Karta Uczelni Erasmusa

Dokumentem uprawniającym szkoły wyższe (oraz instytuty PAN-owskie) do udziału w programie Erasmus jest Karta Uczelni Erasmusa (Erasmus Univeristy Charter), nadawana przez Komisję Europejską. Jest to rodzaj certyfikatu umożliwiający uczelni ubieganie się o fundusze na konkretne działania przewidziane w programie. Uczelnie, które zamierzają brać udział w Erasmusie w najbliższych latach są zobowiązane złożyć wniosek o Kartę do Komisji Europejskiej. Karta nadawana jest najczęściej na okres wieloletni. W przypadku zmiany nazwy i/lub połączenia się 2 lub więcej uczelni i/lub podziału jednej uczelni na 2 lub więcej nowopowstała uczelnia zobowiązana jest powiadomić o tym Narodową Agencję i Agencję Wykonawczą w Brukseli w celu aktualizacji EUC i kodu Erasmusa.

Wniosek o Kartę Uczelni Erasmusa szkoły wyższe składają elektronicznie w systemie "on-line" poprzez stronę internetową Agencji Wykonawczej w Brukseli (jeden termin w danym roku). Uczelnie zainteresowane udziałem w Erasmusie zapraszamy do sekcji:
Informacje dla uczelni zainteresowanych udziałem w programie Erasmus w latach 2007-2013.

Uzyskanie Karty Uczelni Erasmusa uprawnia szkołę wyższą do udziału w programie, ale nie oznacza przyznania funduszy. Wnioski o środki finansowe na konkretne działania przewidziane w programie uczelnie składają co roku w osobnym trybie (zob. niżej).

UCZELNIE biorące udział w Erasmusie mają możliwość:

prowadzenia wymiany studentów (wyjazdy/przyjazdy na część studiów albo na praktykę w przedsiębiorstwie lub innej instytucji);
prowadzenia wymiany pracowników uczelni (nauczycieli akademickich i innych pracowników uczelni);
organizowania kursów intensywnych - cyklu zajęć dydaktycznych opracowanych i prowadzonych przez wykładowców z różnych krajów dla międzynarodowej grupy studentów;
udziału w projektach wielostronnych wraz z grupą uczelni z innych krajów uczestniczących; projekty mogą dotyczyć np. opracowywania nowych programów nauczania, w tym - nauczania na odległość, modernizowania uczelni, współpracy z przemysłem itp.
udziału w sieciach tematycznych Erasmusa.
Uczelnie prowadzące wymianę studentów lub pracowników mogą uzyskać dofinansowanie na działania związane z organizacją wymiany, np. na promocję wymiany, przygotowanie (organizacyjne, językowe) wyjeżdżających studentów i pracowników, opiekę nad studentami przyjeżdżającymi z zagranicy, w tym np. kursy języka polskiego, programy "integracyjne" itp.

Ubieganie się o fundusze

Wnioski o przyznanie funduszy z budżetu programu Erasmus składają instytucje, a nie indywidualni beneficjenci.
Studenci i pracownicy szkół wyższych zwracają się o dofinansowanie wyjazdów w ramach Erasmusa do swoich macierzystych uczelni.

O fundusze na dofinansowanie działań związanych z mobilnością (tj. wyjazdów studentów, wyjazdów pracowników uczelni, organizacji wymiany) oraz projektów typu "Kurs intensywny" uczelnie wnioskują do Narodowej Agencji.

Więcej informacji na temat składania wniosków oraz aktualne dokumenty - "Zaproszenie do składania wniosków" i przewodniki dla wnioskodawców są dostępne w sekcji: Konkursy wniosków

O fundusze na dofinansowanie projektów wielostronnych oraz sieci tematycznych koordynatorzy tych przedsięwzięć wnioskują do Komisji Europejskiej.

Informacje dla poszczególnych grup odbiorców programu Erasmus podajemy w oddzielnych sekcjach:

Informacje dla uczelni
Informacje dla instytucji nieakademickich, w tym: dla instytucji specjalizujących się w organizowaniu praktyk studenckich za granicą
Informacje dla studentów
Informacje dla nauczycieli akademickich
Informacje dla innych pracowników uczelni.

więcej info na : http://erasmus.org.plMariusz Wysocki edytował(a) ten post dnia 13.04.11 o godzinie 13:35

Następna dyskusja:

Programy badawcze UE




Wyślij zaproszenie do