Monika Włodarczyk

Monika Włodarczyk opiekunka do dzieci

Temat: Pozbawienie władzy Rodzicielskiej

Witam chciałam Prosic o Pomoc. Dzisiaj była sprawa o podwyszenie Alimentow z czego Sędzia rozmawiała ze mna o pozbawieniu władzy rodzicielskiej ktorą tez zaloźyłam , Ojciec nie wiadomo gdzie jest nie utrzymuje kontaktow z córka od 4 lat a corka ma 5 lat , nie przebywa w miejscu zamieszkania i rodzina nie wie gdzie jest podobno za granicą , Sędzia zapytała sie mnie czy chce wyznaczyć kuratora czyli kogos z rodziny bo jesli nie wyznacze to sprawa zostanie zawieszona , podalam Matke oskarżonego , prosze mi powiedziec co bedzie naleŻalo do jej obowiazków?

konto usunięte

Temat: Pozbawienie władzy Rodzicielskiej

podstawę prawną ustanowienia takiego kuratora stanowi art. 144 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym przewodniczący składu orzekającego ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. Co istotne, w sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie ojcostwa i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego. O ustanowieniu kuratora przewodniczący ogłosi publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w sprawach zaś większej wagi, gdy uzna to za potrzebne, także w prasie. Z chwilą doręczenia pisma kuratorowi doręczenie staje się skuteczne. Sąd może jednak uzależnić skuteczność doręczenia od upływu oznaczonego terminu od chwili wywieszenia obwieszczenia w budynku sądowym. Kuratorem nieobecnego mogą być różne osoby, np. ktoś z rodziny ojca, albo też np. pracownik sekretariatu sądowego gdy nie ma żadnego chętnego. Wówczas za nieobecnego ojca w postępowaniu będzie działał po prostu kurator.

Kurator, o którym mowa w art. 143-147, nie jest jedynie "kuratorem dla doręczeń". Ma on bowiem podejmować za stronę, której miejsce pobytu nie jest znane, czynności niezbędne dla obrony jej praw (wyrok SN z dnia 26 września 1997 r., II CKU 82/97, Prok. i Pr.-wkł. 1998, nr 2, s. 36). Nie można przyjąć, że uczestnik ma zapewnioną należytą ochronę swoich praw w sytuacji zupełnej bierności ustanowionego kuratora, tj. jego nieobecności na wszystkich rozprawach i nieprzedstawienia żadnego stanowiska czy wniosku na piśmie. Tolerowanie przez sąd takiego stanu stanowi rażące naruszenie art. 143. Jeżeli kurator nie podjął żadnych czynności procesowych za nieobecnego, to takie zaniechanie odpowiada podstawie wznowienia pozbawienia strony (zainteresowanego) możności działania (postanowienie SN z dnia 2 sierpnia 2007 r., V CSK 155/07, LEX nr 485892).
Monika Włodarczyk

Monika Włodarczyk opiekunka do dzieci

Temat: Pozbawienie władzy Rodzicielskiej

Dziękuje za Odpowiedz , bardzo wątpie w to aby kurator prze zemnie wyznaczony stawiał sie na sprawy poniewaź mieszka 300 km od miejsc mojego zamieszka też , gdzie prowadzona jest sprawa .

Następna dyskusja:

Co to zanczy 'pozbawienie w...




Wyślij zaproszenie do