Magdalena Rycak

Magdalena Rycak dr nauk prawnych,
radca prawny,
kierownik studiów
podyplo...

Temat: zmiany w przepisach o czasie pracy

W dniu 12 lipca 2013 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych. Ustawa weszła w życie 23 sierpnia 2013 r.
Proponowane zmiany
W ustawie z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych proponuje się następujące zmiany w przepisach działu szóstego kodeksu pracy:
1. Wprowadzenie możliwości ustalania 12- miesięcznych okresów rozliczeniowych czasu pracy w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub regulaminie pracy uzgodnionym z tą organizacją, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Dłuższy okres rozliczeniowy będzie mógł być wprowadzany jeżeli będzie to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Pracodawca będzie miał obowiązek przekazania kopii porozumienia w sprawie przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy, właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.
2. Wprowadzenie możliwości ustalania rozkładów czasu pracy w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca będzie miał obowiązek przekazywania pracownikowi rozkładu czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.
3. Pracodawca nie będzie miał obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli rozkład czasu pracy pracownika wynika z przepisów prawa pracy, obwieszczenia, albo z umowy o pracę, a także w przypadku stosowania do pracownika indywidualnego rozkładu czasu pracy, o którym mowa w art. 1401 k.p.
4. Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownik nie będzie miał obowiązku wykonywania pracy, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie odrębnych przepisów; w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy wysokość tego wynagrodzenia ustalać się będzie proporcjonalnie do tego wymiaru czasu pracy.
5. Wprowadzenie szerszej możliwości stosowania przerywanego czasu pracy, o którym mowa w art. 139 k.p. (przerwa do 5 godzin nie wliczana do czasu pracy) już nie tylko w układach zbiorowych pracy, ale również - jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
6. Wprowadzenie możliwości ustalania tzw. ruchomego czasu pracy, czyli rozkładu czasu pracy przewidującego różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy z zachowaniem prawa do odpoczynku. W rozkładzie takim, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Powyższy rozkład czasu pracy będzie mógł być stosowany także w umowie o pracę, na pisemny wniosek pracownika. W rozkładzie takim będzie można przewidywać przedział czasu, w którym pracownik będzie decydował o godzinie rozpoczęcia pracy.
7. Pracy w godzinach nadliczbowych nie będzie stanowić czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie będzie mogło naruszać prawa pracownika do nieprzerwanego 11-godzinnego odpoczynku dobowego i nieprzerwanego 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego.
Więcej o najnowszych zmianach w prawie pracy możecie się Państwo dowiedzieć 17 września b.r. w Uczelni Łazarskiego: http://rekrutacja.lazarski.pl/ckp/szkolenia/szkolenie-...