Temat: Zaległy urlop
Uściślenie urlopu na żądanie:
Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym 4 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym (art. 167 K.p.). Wymienione 4 dni wchodzą w skład pełnej puli urlopowej przynależnej zainteresowanemu za bieżący rok kalendarzowy. Odmiennie od pozostałego urlopu wypoczynkowego, wniosek pracownika w sprawie terminu urlopu pozostaje dla pracodawcy wiążący. Nie oznacza to bynajmniej, że pracownik może udzielić urlopu „sam sobie”. Zgłoszenie żądania musi nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Zdaniem Sądu Najwyższego - przed rozpoczęciem przez pracownika dniówki roboczej (wyrok z dnia 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PK 128/06).
Instytucja tzw. „żądania” jest ściśle powiązana z danym rokiem kalendarzowym. Uprawnienie niewykorzystane nie podlega kumulacji w kolejnym roku kalendarzowym. Dni urlopu wypoczynkowego za 2007 r., które były przeznaczone do wykorzystania na żądanie, a nie zostały wykorzystane w żadnym trybie, w styczniu 2008 r. stały się zwykłym urlopem zaległym.
W nowym roku kalendarzowym pracownik uzyskuje prawo do żądania urlopu w terminie przez siebie wskazanym w liczbie 4 dni, z puli urlopowej za ten rok.