Angelika C.

Angelika C. Główny Specjalista
ds. Księgowości
Funduszy
...

Temat: Wysokość podstawy naliczania składek ZUS

Witam,

Wiem, że minimalne składki ZUS (składka emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa) oblicza się od podstawy ustalonej przez Państwo jako minimalna podstawa wymiaru = 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok; dla 2009 taka podstawa wynosi 1915, 80 zł). Te minimalne składki odprowadzają wszyscy, o ile nie są uprzywilejowani specjalnym obniżeniem składek na pierwsze 2 lata działalności firmy.

Pytanie: jeśli przychody z działalności gospodarczej są wyższe od 1915,80 zł, to wysokość składek na ZUS oblicza się od rzeczywistej wysokości przychodu za poprzedni miesiąc??

Czy taka sama zasada obowiązuje naliczanie składek na Fundusz Pracy i FGŚP? Minimalnie od ustalonej podstawy dla danego roku (obecnie 1915,80 zł), a jak wyższe przychody niż 1915,80 zł, to od wartości faktycznie osiągniętych przychodów?

Czy może np. przez 11 m-cy odprowadza się najniższe składki, a po podsumowaniu przychodów grudnia i nadwyżki w trakcie roku w stosunku do teoretycznej rocznej podstawy = 1915,80zł x 12, w deklaracji za grudzień płaci się wyższe składki tytułem wyrównania tych zaniżonych w poprzednich 11 miesiącach?

Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam!
Piotr S.

Piotr S. Kierownik ds.
personalnych / Hr
Manager / Payroll
Project...

Temat: Wysokość podstawy naliczania składek ZUS

Można co miesiąc deklarować w ZUS wyższą podstawę wymiaru składek niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Ale nie trzeba. Przychód nie ma znaczenia.
Angelika C.

Angelika C. Główny Specjalista
ds. Księgowości
Funduszy
...

Temat: Wysokość podstawy naliczania składek ZUS

Dziękuję za odpowiedź :-)

Pozdrawiam.



Wyślij zaproszenie do