Paweł Kubiak

Paweł Kubiak Finance Director &
Proxy

Temat: Wręczenie wypowiedzenia

Czy pracownik może wręczyć drugiemu pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentowania zakładu pracy ? Czy też takie wypowiedzenie musi osobiście wręczyć kierownik jednostki. A może wystarczy upoważnienie dla pracownika do wręczenia wypowiedzenia drugiemu pracownikowi.

Jakbyście byli uprzejmi podać ewentualną podstawę prawną.
Piotr S.

Piotr S. Kierownik ds.
personalnych / Hr
Manager / Payroll
Project...

Temat: Wręczenie wypowiedzenia

Rozważania nad tym kto wręcza pracownikowi wypowiedzenie w imieniu pracodawcy i w jakiej następuje to formie ma znaczenie jedynie dowodowe.

Oczywistym jest, że oświadczenie woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę może zostać dokonane tylko przez niego lub przez osobę działającą w jego imeniu. Sposób doręczenia pracownikowi tego wypowiedzenia (dokumentu informującego o tym fakcie) ma mniejsze znaczenie. Ważna jest jedynie skuteczność tego działania.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną, która nie wymaga dla swojej ważności zgody adresata tej czynności. Złożenie podpisu przez adresata tej czynności na dokumencie wypowiedzenia nie ma wpływu na jego skuteczność, potwierdza jedynie fakt zapoznania się pracownika z dokumentem - posiada wartość dowodową.

Fakt podpisania (lub nie podpisania) wypowiedzenia, przeczytania (czy też odmowy) - wobec faktu, że obiektywnie pracodawca umożliwił pracownikowi zapoznanie się z treścią wypowiedzenia, nie będzie miało prawnego znaczenia.

Zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego, oświadczenie woli uznaje się za złożone z chwilą gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Nie chodzi tu więc o rzeczywiste zapoznanie się pracownika z dokumentem ale o realną możliwość takiego zapoznania się, w konkretnej okoliczności i w odniesieniu do określonego pracownika.Piotr S. edytował(a) ten post dnia 23.11.07 o godzinie 16:40
Paweł Kubiak

Paweł Kubiak Finance Director &
Proxy

Temat: Wręczenie wypowiedzenia

Dzięki za odpowiedź. Chciałem wiedzieć czy jest to skuteczny dowód doręczenia.

konto usunięte

Temat: Wręczenie wypowiedzenia

Piotr S.:
[...]
Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną, która nie wymaga dla swojej ważności zgody adresata tej czynności.
[...]
Zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego, oświadczenie woli uznaje się
za złożone z chwilą gdy doszło do adresata w taki sposób, że
mógł zapoznać się z jego treścią.
[...]
Na potwierdzenie tego można przytoczyć wyroki ("stare" co prawda,
ale w tym przypadku nie utraciły na swojej aktualności).
1. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 maja 1997 r. I PKN 168/97, w którym Sąd Najwyższy przyjął, że wypowiedzenie umowy o pracę jest dokonane w chwili, gdy oświadczenie woli pracodawcy doszło do pracownika w sposób pozwalający zapoznać się z jego treścią, a odmowa przyjęcia przez pracownika pisma wypowiadającego umowę nie może być kwalifikowana w kategoriach błędu w rozumieniu art. 84 kc
2. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 marca 1995 r. I PRN 2/95 - "Oświadczenie woli zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, chociaż tego nie uczynił (art. 61 kc w związku z art. 300 kp)."Tomasz Pachowicz edytował(a) ten post dnia 26.11.07 o godzinie 10:42

Następna dyskusja:

Dni na szukanie pracy w okr...




Wyślij zaproszenie do